×

Sfinks kanadyjski – wszystko co warto wiedzieć o rasie

Sfinks kanadyjski to protoplasta wielu gołych ras kotów. Myślisz o zakupie przedstawiciela tej rasy? W takim razie warto, abyś dowiedział się więcej na jej temat. Przewiń poniżej, aby znaleźć wszystkie ważne informacje.

Sfinks kanadyjski

Sfinks kanadyjski charakter

Jest to łagodny i czuły kot, który bardzo silnie przywiązuje się do swoich opiekunów i lubi im towarzyszyć. Nie przepada za samotnością, dlatego nie jest polecany dla osób, które mało bywają w domu. Uwielbia pieszczoty oraz odczuwa tęsknotę za swoją rodziną. Jest pozbawiony agresywnych zachowań i z łatwością nawiązuje nowe kontakty. Dobrze dogada się zarówno z dziećmi jak i z innymi kotami oraz zwierzętami domowymi.

Sphynx kanadyjski jest energiczny, radosny i ciekawy świata. Kocha zabawy. Cechuje się wysokim poziomem inteligencji, dzięki czemu szybko się uczy. Dość głośno mruczy.

Sfinks kanadyjski wygląd

Jest to średniej wielkości kot o pomarszczonej skórze. Wygląda jak zupełnie nagi, ale jest pokryty bardzo delikatnym meszkiem. Występuje w wielu różnych umaszczeniach – także białym.

Sfinks kanadyjski

Sfinks kanadyjski waga

Przedstawiciele tej rasy osiągają wagę od 3 do 7 kg.

Sfinks kanadyjski zdrowie

W obrębie tej rasy może pojawić się kardiomiopatia przerostowa, dysplazja zastawki mitralnej oraz patologiczne skurcze mięśni. Sfinksy kanadyjskie są wrażliwe na zmiany temperatury, a także na promieniowanie słoneczne.

Sfinks kanadyjski

Sfinks kanadyjski długość życia

Koty te żyją około 12-15 lat.

Sfinks kanadyjski pielęgnacja

Sfinksa kanadyjskiego trzeba chronić przed zimnem, upałem oraz słońcem. Kota tej rasy należy smarować specjalnymi preparatami do skóry dla kotów. Trzeba mniej więcej raz w tygodniu go kąpać oraz kontrolować stan jego oczu, uszu i pazurków. Kotu należy zapewnić dobrej jakości karmę, która w większości będzie składać się z mięsa.

Sfinks kanadyjski kocięta

Myślisz o przygarnięciu małego sfinksa kanadyjskiego? Najpierw upewnij się, że jesteś w stanie spełnić wszystkie potrzeby tej rasy. Jeśli tak, to możesz zacząć szukać odpowiedniej hodowli. Pamiętaj, że mały kotek może być ci wydany najwcześniej w wieku 8 tygodni. Jeśli jest inaczej, to najprawdopodobniej masz do czynienia z pseudo-hodowlą. Tacy ludzie często zbyt wcześnie rozdzielają maluchy od swoich mam, aby zaoszczędzić na kosztach utrzymania.

Sfinks kanadyjski hodowla

Jeśli chcesz zakupić małego kota tej rasy, wybierz sprawdzoną hodowlę, która jest prowadzona przez profesjonalistów, którzy mają sporą wiedzę oraz doświadczenie w temacie danej rasy.

Sfinks kanadyjski

Sfinks kanadyjski cena

Zastanawiasz się, ile pieniędzy należy przygotować na zakup takiego kota? Przedstawiciel tej rasy z legalnej hodowli kosztuje od 1500 do nawet 3500 zł.

Uwaga na pseudo-hodowle

Nigdy nie oszczędzaj przy zakupie kota rasowego. W innym przypadku możesz paść ofiarą pseudo-hodowli. W takich miejscach koty często są chorowite, osłabione oraz bardziej narażone na wady genetyczne. Pamiętaj, że kot z legalnej hodowli kosztuje znacznie więcej niż 500 zł. Nie daj się oszukać!

Zobacz także: Kot brytyjski – wszystko, co warto wiedzieć o rasie

 

Anna Zdrodowska

Mam na imię Ania, a zwierzęta już od dziecka są moją największą pasją. Jestem szczęśliwą posiadaczką psa oraz trzech kotów. Interesuję się zoologią, behawioryzmem, a także dietetyką zwierzęcą. Dzielenie się z Wami nowinkami ze świata zwierząt to dla mnie ogromna radość!

Może Cię zainteresować