×

Grzybiarz poszedł do lasu. Gdy zobaczył, co wyłania się zza drzewa, od razu chwycił za telefon

Aktualna pora roku jest idealnym czasem na wybranie się do lasu na grzybobranie. Jest to aktywność wręcz uwielbiana przez Polaków, a w Internecie co chwilę widzimy osoby chwalące się koszami pełnymi dorodnych okazów. Okazuje się jednak, że poranny spacer po lesie może przynieść niezapomniane wrażenia, a Nadleśnictwo Lubliniec pokazało dowód w postaci filmiku.

Prawdziwe widowisko w lesie

Leśnicy Lasów Państwowych przyznają, że jesień to idealny czas na spacer po lesie. Jeśli pójdziesz tam wczesnym rankiem i będziesz zachowywać się cicho, to przy odrobinie szczęścia masz szansę stać się świadkiem niezapomnianego, przyrodniczego widowiska – mowa o rykowisku. Doskonale świadczy o tym filmik udostępniony przez Nadleśnictwo Lubliniec.

Kilka chwil z dzisiejszego poranka przed jedną z kamer. Warto ruszyć w ciszy w głęboki las, posłuchać głosu ryczących jeleni byków. Szczęśliwcy, którzy wcześnie rano ruszają na grzyby, o ile słuchać potrafią i miejsca odpowiednie wybierają, znają te dźwięki. – napisało Nadleśnictwo Lubliniec pod filmikiem.

A oto wideo:

Czym jest rykowisko?

Rykowisko to okres jelenich godów, który rozpoczyna się wraz z jesienią, co przypada na połowę września. Zdarza się jednak, że ryk jeleni można usłyszeć już pod koniec sierpnia. Czas ten może jednak zależeć od warunków pogodowych czy też lokalnych populacji zwierząt.

W czasie rykowiska samice i samce jelenia spotykają się w jednym miejscu, aby odbyć gody. W efekcie na świat przyjdzie kolejne pokolenie. Dla zwierzaków jest to bardzo intensywny czas.

Ryczenie można usłyszeć nawet z odległości kilku kilometrów!

Charakterystycznym znakiem rykowiska są głośne odgłosy wydawane przez samce. Ich celem jest odstraszenie konkurencji, a także zwabienie potencjalnych partnerek. Ryczenie jest tak głośne, że można usłyszeć je nawet z odległości kilku kilometrów.

Bardzo trudny i wyczerpujący czas

Zwykle rykowisko trwa około 4 tygodni. Warto wspomnieć, że dla zwierząt jest to bardzo wyczerpujący i intensywny czas – podczas godów mogą stracić nawet 30 procent swojej masy! Wraz z zakończeniem okresu rykowiska, zwierzęta ponownie się rozchodzą. Zapłodnione samice tworzą grupy i czekają na narodziny potomstwa, podczas gdy samce kierują się do swoich ostoi, w których regenerują siły utracone w czasie godów. Młode rodzą się zwykle po około 230 dniach ciąży.

Zobacz także: Grzybiarka znalazła w lesie dziwny karton. Gdy zajrzała do środka, zamarła

 

 

Anna Zdrodowska

Mam na imię Ania, a zwierzęta już od dziecka są moją największą pasją. Jestem szczęśliwą posiadaczką psa oraz trzech kotów. Interesuję się zoologią, behawioryzmem, a także dietetyką zwierzęcą. Dzielenie się z Wami nowinkami ze świata zwierząt to dla mnie ogromna radość!

Może Cię zainteresować