Nie każdy wie, że te rasy psów pochodzą z Polski. Oto 6 ras psów z naszego kraju
Jakie są polskie rasy psów? Nie każdy zdaje sobie sprawę, że te 6 ras pochodzi właśnie z naszego kraju. Przewiń poniżej, aby poznać wszystkie rasy psów polskich uznane przez FCI, czyli Międzynarodową Federację Kynologiczną.
Polskie rasy psów:
#1 Chart polski
Polskie rasy psów? Zapewne nie zdziwi cię, że należy do nich właśnie chart polski – już sama nazwa na to wskazuje.
Jest to myśliwska rasa psa, a pierwsze wzmianki na jej temat pochodzą już z czasów Galla Anonima. Dawniej te czworonogi były ulubieńcami polskiej szlachty, która wykorzystywała je do polowań.
W wyniku II wojny światowej hodowle rasy zanikły, a od lat 70. XX wieku przystąpiono do jej odtworzenia. Współczesną hodowlę tych czworonogów zapoczątkował Stanisław Czerniakowski.
#2 Gończy polski
Są to polskie psy myśliwskie. Na początku drugiej połowy XX wieku ich hodowlą zajmował się pułkownik Piotr Kartawik oraz pułkownik Józef Pawłusiewicz. Dopiero w 2006 roku wzorzec rasy został oficjalnie potwierdzony i zarejestrowany.
#3 Ogar polski
Psy polskie, których pochodzenie nie do końca jest znane. Pierwsze wzmianki na ich temat w polskiej literaturze pochodzą z poematu Tomasza Bielawskiego pt. „Myśliwiec”, który został napisany w 1595 roku.
W 1966 roku wzorzec razy opracowany przez Jerzego Dylewskiego został zarejestrowany w FCI.
#4 Polski owczarek nizinny
Polska rasa psa pasterskiego. Pierwsza wzmianka na temat tych czworonogów pochodzi z XVI wieku. Miały swój udział w powstaniu rasy bearded collie.
Wzorzec rasy został zatwierdzony przez FCI w 1963 roku.
#5 Owczarek podhalański
Polskie rasy psów? To z pewnością owczarek podhalański. Pierwsze wzmianki na temat tej rasy pochodzą z XVII wieku, a jej kontrolowana hodowla rozpoczęła się w roku 1920.
#6 Polski spaniel myśliwski
Jest to nowa polska rasa o starym rodowodzie, która w 2016 roku została dołączona do polskich ras myśliwskich. Od 1 stycznia 2017 roku polski spaniel myśliwski został dopuszczony do udziału w wystawach jako rasa nieuznana.
Rasę rozsławiła księżna Izabella Radziwiłł, która była miłośniczką spanieli.
Zobacz także: 10 najpiękniejszych ptaków w Polsce