×

Nie każdy wie, że te rasy psów pochodzą z Polski. Oto 6 ras psów z naszego kraju

Jakie są polskie rasy psów? Nie każdy zdaje sobie sprawę, że te 6 ras pochodzi właśnie z naszego kraju. Przewiń poniżej, aby poznać wszystkie rasy psów polskich uznane przez FCI, czyli Międzynarodową Federację Kynologiczną.

Polskie rasy psów:

#1 Chart polski

Źródło: wikipedia.org

Źródło: wikipedia.org

Polskie rasy psów? Zapewne nie zdziwi cię, że należy do nich właśnie chart polski – już sama nazwa na to wskazuje.

Jest to myśliwska rasa psa, a pierwsze wzmianki na jej temat pochodzą już z czasów Galla Anonima. Dawniej te czworonogi były ulubieńcami polskiej szlachty, która wykorzystywała je do polowań.

W wyniku II wojny światowej hodowle rasy zanikły, a od lat 70. XX wieku przystąpiono do jej odtworzenia. Współczesną hodowlę tych czworonogów zapoczątkował Stanisław Czerniakowski.

#2 Gończy polski

Źródło: wikipedia.org

Źródło: wikipedia.org

Są to polskie psy myśliwskie. Na początku drugiej połowy XX wieku ich hodowlą zajmował się pułkownik Piotr Kartawik oraz pułkownik Józef Pawłusiewicz. Dopiero w 2006 roku wzorzec rasy został oficjalnie potwierdzony i zarejestrowany.

#3 Ogar polski

Polskie rasy psów, ogar polski

Psy polskie, których pochodzenie nie do końca jest znane. Pierwsze wzmianki na ich temat w polskiej literaturze pochodzą z poematu Tomasza Bielawskiego pt. „Myśliwiec”, który został napisany w 1595 roku.

W 1966 roku wzorzec razy opracowany przez Jerzego Dylewskiego został zarejestrowany w FCI.

#4 Polski owczarek nizinny

Polski owczarek nizinny

Polska rasa psa pasterskiego. Pierwsza wzmianka na temat tych czworonogów pochodzi z XVI wieku. Miały swój udział w powstaniu rasy bearded collie.

Wzorzec rasy został zatwierdzony przez FCI w 1963 roku.

#5 Owczarek podhalański

Polskie rasy psów, owczarek podhalański

Polskie rasy psów? To z pewnością owczarek podhalański. Pierwsze wzmianki na temat tej rasy pochodzą z XVII wieku, a jej kontrolowana hodowla rozpoczęła się w roku 1920.

#6 Polski spaniel myśliwski

Źródło: klubspaniela.pl

Źródło: klubspaniela.pl

Jest to nowa polska rasa o starym rodowodzie, która w 2016 roku została dołączona do polskich ras myśliwskich. Od 1 stycznia 2017 roku polski spaniel myśliwski został dopuszczony do udziału w wystawach jako rasa nieuznana.

Rasę rozsławiła księżna Izabella Radziwiłł, która była miłośniczką spanieli.

Zobacz także: 10 najpiękniejszych ptaków w Polsce

Anna Zdrodowska

Mam na imię Ania, a zwierzęta już od dziecka są moją największą pasją. Jestem szczęśliwą posiadaczką psa oraz trzech kotów. Interesuję się zoologią, behawioryzmem, a także dietetyką zwierzęcą. Dzielenie się z Wami nowinkami ze świata zwierząt to dla mnie ogromna radość!

Może Cię zainteresować