10 najciekawszych pająków, jakie można spotkać w Polsce. Jeden z nich kąsa wyjątkowo boleśnie
PAJĄKI W POLSCE – oto 10 najciekawszych gatunków, jakie można spotkać w naszym kraju. Czy są groźne? Przewiń niżej, aby dowiedzieć się więcej.
Pająki w Polsce
W naszym kraju liczba stwierdzonych gatunków pająków wynosi ponad 800 taksonów. Wielu ludzi zastanawia się, czy w Polsce występują pająki, które są groźne dla człowieka. Na szczęście nie ma się czy martwić! W naszym kraju te stworzenia nie zagrażają naszemu życiu. Szkoda, że Australijczycy nie mogą powiedzieć tego samego…
Zobacz także: 21 zdjęć, które pokazują, że Australia to najstraszniejsze miejsce na Ziemi
Pająki w Polsce – 10 najciekawszych gatunków:
#1 Sieciarz jaskiniowy
Sieciarz jaskiniowy to najbardziej jadowity pająk w Polsce. Jego ukąszenie nie stanowi jednak zagrożenia dla życia człowieka – jest jedynie wyjątkowo nieprzyjemne. Można porównać je do użądlenia szerszenia.
Sieciarz jaskiniowy osiąga imponujące rozmiary – wraz z odnóżami jego ciało ma około 5 cm. Odwłok liczy około 1,5 cm. Żywi się innymi stawonogami oraz ślimakami.
Ten gatunek występuje powszechnie w Europie, a także w Azji. Sieciarza jaskiniowego najczęściej można znaleźć w piwnicach, jaskiniach oraz studzienkach kanalizacyjnych.
#2 Bagnik nadwodny
Bagnik nadwodny to największy pająk w Polsce. Wraz z odnóżami osiąga do 7 cm długości. Sam odwłok liczy około 2,2 cm. Samice są nieco większe od samców.
Bagniki nadwodne najczęściej można spotkać w pobliżu brzegów jezior i rzek, na podmokłych łąkach oraz w lasach bagiennych.
Te pająki potrafią poruszać się po powierzchni wody, a także nurkować. Żywią się owadami, małymi rybami i żabami oraz kijankami. Ich ilość jest dość niska, co sprawia, że w Polsce rzadko można się na nie natknąć.
#3 Kolczak zbrojny
Ukąszenie tego pająka jest wyjątkowo nieprzyjemne. Jego jad jest śmiertelny dla owadów, a u ludzi powoduje długotrwały i piekący ból, dreszcze, osłabienie i stan zapalny. Objawy te mogą utrzymywać się nawet do dwóch tygodni. To jedyny pająk w Polsce, którego ukąszenie wywołuje objawy zatrucia.
Kolczak zbrojny ma duże szczękoczułki. Występuje w Europie oraz Azji. W naszym kraju najczęściej można spotkać go na południu. Żywi się owadami.
#4 Topik
Topik to jedyny pająk występujący w Polsce, który prowadzi życie podwodne. Jego odwłok osiąga do 1,5 cm długości.
Mimo prowadzenia życia pod wodą, topik nie różni się od innych pająków budową ani fizjologią.
#5 Tygrzyk paskowany
Tygrzyk paskowany ma ubarwienie podobne do tygrysa. Właśnie stąd wzięła się jego nazwa. Najczęściej można spotkać go w południowej części naszego kraju – głównie na łąkach, nad brzegami zbiorników wodnych, w ogrodach, w zbożu czy też krzewach owocowych.
Tygrzyki paskowane występują dość licznie i cały czas poszerzają swoje zasięgi. Żywią się tym, co złapią w swoją sieć – najczęściej są to muchy, motyle, koniki polne i inne owady. Gdy jest głodny, czeka na ofiarę na środku sieci.
#6 Strojniś nadobny
Jeden z największych przedstawicieli skakunowatych w Polsce. Odwłok strojnisia nadobnego osiąga długość do 1,2 cm. Jest gatunkiem lubiącym ciepło, a w naszym kraju można zobaczyć go głównie na południu.
Ten pająk ma bardzo dobry wzrok. Żywi się niewielkimi bezkręgowcami, na które poluje długimi skokami.
#7 Poskocz krasny
W Polsce występuje raczej rzadko i jest objęty ochroną. Odwłok poskocza krasnego osiąga długość ok. 1 cm. Tego pająka można spotkać go głównie na terenach nasłonecznionych.
#8 Gryziel tapetnik
W Polsce występuje raczej rzadko. Jego odwłok osiąga długość do 2 cm. Samce żyją maksymalnie do 4 lat natomiast samice do 10 lat.
Tego pająka można spotkać na terenach przyleśnych oraz murawach ciepłolubnych.
#9 Plądrownik osobliwy
Odwłok tego pająka osiąga długość do 0,5 cm. Najczęściej można go spotkać na polanach oraz łąkach. Nie jest rzadki, ale dość trudno go znaleźć.
#10 Mrówczynka
Ten pająk swoim wyglądem przypomina niektóre mrówki. Właśnie stąd wzięła się jego nazwa. Odwłok osiąga długość do 0,7 cm. Naczęściej można go spotkać na brzegach stawów oraz w trawach na skraju lasu.
Do swoich ofiar skrada się na odległość kilku centymetrów, a następnie skacze.