Kategorie PsyRasy psów

Owczarek podhalański od A do Z, czyli wszystko co warto wiedzieć o rasie

Pies owczarek podhalański to polska rasa, której kontrolowana hodowla rozpoczęła się w 1920 roku. Pierwsze wzmianki o tych czworonogach pochodzą jednak z XVII wieku. Jesteś właścicielem przedstawiciela tej rasy, a może dopiero myślisz o jego zakupie? W takim razie warto, abyś dowiedział się nieco więcej na jego temat. Przewiń niżej, aby znaleźć wszystkie ważne informacje.

Zobacz także: Polskie rasy psów – 6 ras pochodzących z naszego kraju

Owczarek podhalański
Źródło: commons.wikimedia.org

Wygląd

Jest to duży pies o masywnej budowie, długim ogonie, ciemnych oczach oraz przylegających uszach. Owczarki podhalańskie posiadają gęstą i obfitą sierść, która występuje w umaszczeniu białym.

Owczarek podhalański waga i wzrost

Samce osiągają wagę minimum 50 kg, a samice minimum 45 kg. Wysokość w kłębie natomiast to 65-70 cm dla psów oraz 60-65 cm dla suczek.

Pies owczarek podhalański

Owczarek podhalański charakter

Te psy są łagodne w stosunku do znajomych ludzi oraz zwierząt. Do obcych mogą podchodzić jednak z dystansem i nieufnością. Mają tendencję do obrony własnego terenu. Sprowokowane, mogą odpowiedzieć gwałtownością.

Te czworonogi odznaczają się wysokim poziomem inteligencji, dzięki czemu szybko uczą się nowych rzeczy. Ze względu na ich upór, szkolenia bywają jednak trudne. Z tego względu wymagają doświadczonych i konsekwentnych opiekunów. Potrzebują również codziennej dawki ruchu.

Owczarek podhalański a dzieci

Pies tej rasy dobrze dogaduje się z dziećmi i jest w stosunku do nich bardzo opiekuńczy. Może mieć tendencje do obrony maluchów przed osobami obcymi. Ze względu na rozmiar najlepiej jednak aby jego zabawy z dziećmi odbywały się pod nadzorem osoby dorosłej.

Podhalan

Owczarek podhalański choroby

Psy tej rasy są podatne na dysplazję stawów, zapalenie ucha, alergie, ektropium oraz entropim. Może wystąpić również zagrażający życiu skręt żołądka. Z tego względu owczarków podhalańskich nie wolno karmić tuż przed aktywnością fizyczna.

Owczarek podhalański ile żyje

Średnio pies tej rasy żyje około 12 lat.

Podhalańczyk

Podhalański owczarek pielęgnacja

Dzięki zawartości lanoliny sierść tych psów ma właściwości samoczyszczące. Dzięki temu mocno ubrudzony podhalańczyk w łatwy sposób oczyszcza się sam. Oprócz tego lanolina chroni te psy przed chłodem, insektami oraz brudem.

Owczarka podhalańczyka należy wyczesywać. Oprócz tego nie zapominaj o regularnym przemywaniu oczu, uszu oraz myciu zębów specjalną pastą bez dodatku fluoru. Jeśli twój pies nie przepada za myciem zębów, użyj SZCZOTKO-GRYZAKA, dzięki któremu twój pupil samodzielnie zadba o higienę jamy ustnej.

Zobacz także: SZCZOTKO-GRYZAK do samodzielnego czyszczenia zębów 

Bardzo ważna jest także odpowiednia pielęgnacja łapek oraz przycinanie pazurków.

Zobacz także: 5 niezbędnych porad dotyczących dbania o psie łapki

Podhalan

Owczarek podhalański opinie

Jest to pies niezależny i uparty, a z tego względu wymaga konsekwentnego i cierpliwego opiekuna. Odpowiednio prowadzony jest wspaniałym towarzyszem dla całej rodziny. Silnie przywiązuje się do swoich opiekunów. Dobrze dogaduje się z dziećmi i jest w stosunku do nich niezwykle opiekuńczy. Podhalan to wspaniały przyjaciel!

Podhalańczyk

Owczarek podhalański szczeniak

Myślisz o przygarnięciu szczeniaka tej rasy? Jeśli jesteś w stanie spełnić wszystkie potrzeby tego psa, to możesz zacząć szukać odpowiedniej hodowli. Maluch może być ci wydany najwcześniej w wieku 8 tygodni. Te szczenięta są naprawdę urocze, ale pamiętaj, że wkrótce wyrastają na sporych rozmiarów psy.

Owczarek podhalański szczeniak

Owczarek podhalański hodowla

Jeśli chcesz zakupić psa tej rasy, wybierz hodowlę, która jest zarejestrowana w Polskim Związku Kynologicznym lub w Międzynarodowej Federacji Kynologicznej. Takie hodowle prowadzone są przez profesjonalistów, którzy mają sporą wiedzę oraz doświadczenie w temacie danej rasy.

Owczarek podhalański do adopcji

Zdarza się, że psy tej rasy są dostępne do adopcji. Koniecznie popytaj w schroniskach oraz fundacjach – być może któryś z nich czeka właśnie na ciebie!

Pseudo-hodowla

Niestety w dzisiejszych czasach bardzo łatwo jest dać się oszukać pseudo-hodowcom. Nie daj się skusić niskiej cenie szczenięcia z rzędu 500 zł. Rasowy szczeniak z legalnej hodowli kosztuje znacznie więcej. Pamiętaj, że w pseudo-hodowlach liczą się jedynie zyski, a psy z takich miejsc często są chorowite, słabe, źle traktowane oraz niesocjalizowane. Nigdy nie wspieraj pseudo-hodowli!

Zobacz także: 10 niepokojących sygnałów, które świadczą, że szczeniak pochodzi z pseudo-hodowli

Owczarek podhalański szczeniak

Owczarek podhalański cena

Pies tej rasy z rodowodem pochodzący z zarejestrowanej hodowli kosztuje od 1700 zł do 4000 zł. Cena może być zależna od predyspozycji wystawowych oraz genów. Nie daj się skusić zbyt niską ceną, bo padniesz wtedy ofiarą pseudo-hodowli!