Kategorie Newsy

W tych produktach znajdziesz olej palmowy. Dla dobra zwierząt warto z nich zrezygnować

Las jest naturalnym środowiskiem orangutanów i stanowi dla nich jedyny dom. Niestety gatunek jest silnie zagrożony wyginięciem. Wszystko przez fakt nadmiernej produkcji oleju palmowego. Te zwierzaki stale tracą swoje domy oraz siedliska. Lasy są regularnie palone tylko po to, aby móc zrobić miejsce dla kolejnych plantacji oleju palmowego. Taki olej jest wykorzystywany do tworzenia ogromnej ilości produktów, które trafiają na półki do supermarketów.

Orangutanom grozi wyginięcie

Wycinanie drzew spowodowało gwałtowny spadek populacji orangutanów – ich siedliska są niszczone, przez co umierają na skutek głodu. Od lat 70. orangutany borneańskie straciły ponad połowę swoich naturalnych siedlisk. Oprócz niszczenia domów, grozi im też zastrzelenie. Jesteśmy w punkcie krytycznym, ponieważ te zwierzęta nie są w stanie żyć bez swojego domu, jakim jest las.

W tych produktach znajdziesz olej palmowy. Dla dobra zwierząt warto z nich zrezygnować
Źródło: International Animal Rescue

Nadmierna produkcja oleju palmowego

Ludzie niszczą lasy, aby móc robić miejsce dla kolejnych plantacji oleju palmowego. W ten sposób niszczą miejsce życia wielu zwierząt zagrożonych wyginięciem, m.in. orangutanów. 85% oleju produkowane jest w Malezji oraz Indonezji.

Jeśli utrzymamy obecne tempo produkcji oleju palmowego, to do 2022 roku zostanie zniszczonych 98% lasów Sumatry i Borneo.

W tych produktach znajdziesz olej palmowy. Dla dobra zwierząt warto z nich zrezygnować
Źródło: International Animal Rescue

Do czego wykorzystywany jest olej palmowy?

Olej palmowy w formie utwardzanej wykorzystuje się na szeroką skalę do produkcji m.in. słodyczy, chipsów, margaryn, żywności dla niemowląt, mydeł, kosmetyków, świec czy też smarów.

Mimo tego, że utwardzany olej palmowy jest dodawany do tak wielu produktów, to w rzeczywistości nie jest korzystny dla naszego zdrowia. Jego nadmierne spożywanie może prowadzić do miażdżycy, podwyższenia poziomu złego cholesterolu oraz otyłości.

W tych produktach znajdziesz olej palmowy. Dla dobra zwierząt warto z nich zrezygnować

W jakich produktach znajduje się olej palmowy?

Oczywiście jest ich cała masa, ale poniżej zobaczysz listę produktów, w których najprawdopodobniej znajdziesz olej palmowy. Występuje w nich bardzo często. Jeżeli zależy Ci na własnym zdrowiu oraz życiu orangutanów, to czytaj etykiety tych produktów i wybieraj te marki, które nie używają oleju palmowego.

  • Czekolady – dzięki olejowi palmowemu czekolada pięknie błyszczy i trudno się rozpływa.
  • Nutella – to właśnie dzięki olejowi palmowemu krem ma gładką konsystencję.
  • Chleb tostowy – olej palmowy to tani składnik takiego pieczywa.
  • Mrożona pizza – dzięki olejowi ciasto ma lepszą konsystencję.
  • Kosmetyki – olej palmowy dodaje się m.in. do pomadek, błyszczyków, mydeł i szamponów.
  • Lody – olej palmowy nadaje lodom gładką i kremową konsystencję.
  • Margaryna – nie wszystkie margaryny zawierają olej palmowy, więc przed zakupem lepiej przeczytać skład.
  • Ciastka – trudno jest kupić takie, które nie zawierają oleju palmowego.
  • Chipsy – niezdrowa przekąska z dodatkiem oleju palmowego.
  • Zupki chińskie – w takich zupkach oleju palmowego jest dość sporo.
W tych produktach znajdziesz olej palmowy. Dla dobra zwierząt warto z nich zrezygnować

Unikanie oleju palmowego wspiera orangutany

Jeżeli nie będziesz kupować produktów, w których znajduje się ten olej, to pomożesz nie tylko sobie, ale także biednym orangutanom. Lepiej dwa razy przeczytać etykietę i upewnić się, że aby na pewno nie wspieramy krwawego biznesu, jakim jest produkcja oleju palmowego. Pamiętaj – nie ma popytu, nie ma podaży.

Jeżeli nic się nie zmieni w tej kwestii, to ten piękny gatunek orangutana z pewnością wyginie…

W tych produktach znajdziesz olej palmowy. Dla dobra zwierząt warto z nich zrezygnować
Źródło: International Animal Rescue

Wzruszający filmik

Orangutan desperacko próbował powstrzymać koparkę, która niszczyła mu dom. Zwierzak chciał zatrzymać maszynę, ale ześlizgnął się i upadł w stos drzew, które były kiedyś jego domem. Biedny orangutan znów starał się wspiąć z powrotem. Niestety las wokół niego został zniszczony. Zwierzę było bezradne.

Przejmująca scena miała miejsce w Borneo Zachodnim, gdy ekipa budowlana wycięła część Lasu Sungai Putri, który był znanym siedliskiem zagrożonych orangutanów borneańskich.

Na szczęście pracownicy International Animal Rescue znajdowali się w pobliżu i byli w stanie uratować orangutana. Zwierzak został przeniesiony do odległego, chronionego obszaru lasu. Ta przykra sytuacja jest jednak kolejnym dowodem na to, że ludzie posuwają się już znacznie za daleko!

Shocking Footage Shows An Orangutan Seeking Refuge From Bulldozer

WORLD ENVIRONMENT DAYThis dramatic footage shows the devastating impact deforestation is having on precious orangutan habitat. This desperate orangutan is frantically seeking refuge from the destructive power of the bulldozer; a machine that has already decimated everything else around him. Despite all the obstacles thrown at them, our team were able to rescue this orangutan and bring him to safety. Unfortunately, scenes like this are becoming more and more frequent in Indonesia. Deforestation has caused the orangutan population to plummet; habitats are destroyed and orangutans are left to starve and die.We need to ACT NOW. This World Environment Day, plant a tree and help us rebuild and protect precious orangutan habitat. The situation is critical, and we are running out of time. PLANT A TREE TODAY: https://internationalanimalrescue.org/plant-tree?utm_source=Facebook&utm_medium=social&utm_campaign=World_Environment_Day_2018&utm_content=videoPlease share this post far and wide. Thank you.

Publiée par International Animal Rescue sur Mardi 5 juin 2018