×

Cornish rex – wszystko co warto wiedzieć o rasie

Cornish rex to kot o niezwykłym futrze, który swoim zachowaniem bardziej przypomina psa. Wygląd jego sierści spowodowany jest naturalną mutacją. Myślisz o zakupie przedstawiciela tej rasy? W takim razie warto, abyś dowiedział się więcej na jej temat. Przewiń poniżej, aby znaleźć wszystkie ważne informacje.

Cornish rex

Koty cornish rex charakter

Jest to kot, który swoim zachowaniem bardziej przypomina psa. Silnie przywiązuje się do swojego opiekuna i uwielbia mu towarzyszyć. Kocha przytulanie, głaskanie oraz zabawy. Dobrze dogaduje się z dziećmi, innymi kotami, a nawet psami. Co więcej, z łatwością nawiązuje nowe znajomości – nawet z obcymi. Źle znosi samotność, a więc nie jest polecany dla osób, które rzadko bywają w domu. Cechuje się wysokim poziomem inteligencji, dzięki czemu szybo uczy się nowych umiejętności. Jest energiczny.

Cornish rex wygląd

Jest to szczupły kot o filigranowej budowie. Posiada długie nogi, a tylne kończyny są dłuższe od przednich. Jego uszy są duże i wysoko osadzone. Charakterystyczną cechą rasy jest krótka, pluszowa i falująca sierść. Jest bardzo przyjemna w dotyku i występuje w wielu różnych umaszczeniach.

Cornish rex waga

Koty tej rasy osiągają wagę od 2,5 do 4 kg.

Cornish rex zdrowie

Kote te są narażone na choroby i grzybice skóry. Ich nietypowe futro sprawia, że są bardziej podatne na poparzenia słoneczne, podrażnienia, a także przeziębienia. Należy go chronić przed chłodem, wilgocią oraz wysoką temperaturą. Może również pojawić się stopniowy zanik siatkówki oraz kardiomiopatia przerostowa.

Cornish rex

Cornish rex długość życia

Przedstawiciele tej rasy żyją około 15-18 lat.

Cornish rex pielęgnacja

Pielęgnacja przedstawicieli tej rasy nie jest wymagająca – koty te nie linieją przez co praktycznie nie potrzebują czesania. Raz na jakiś czas można przecierać je bawełnianą szmatką. Kota tej rasy trzeba również chronić przed niskimi i wysokimi temperaturami oraz wilgocią. Regularnie kontroluj jego oczy, uszy i pazurki. Zapewnij mu też dobrej jakości karmę, która w większości będzie składać się z mięsa.

Kornish rex

Cornish rex kocięta

Myślisz o przygarnięciu małego kota tej rasy? Najpierw upewnij się, że jesteś w stanie spełnić wszystkie potrzeby tej rasy. Jeśli tak, to możesz zacząć szukać odpowiedniej hodowli. Pamiętaj, że mały kotek może być ci wydany najwcześniej w wieku 8 tygodni. Jeśli jest inaczej, to najprawdopodobniej masz do czynienia z pseudo-hodowlą. Tacy ludzie często zbyt wcześnie rozdzielają maluchy od swoich mam, aby zaoszczędzić na kosztach utrzymania.

Hodowla cornish rex

Jeśli chcesz zakupić małego kota tej rasy, wybierz sprawdzoną hodowlę, która jest prowadzona przez profesjonalistów, którzy mają sporą wiedzę oraz doświadczenie w temacie danej rasy.

Koty Cornish rex

Cornish rex cena

Zastanawiasz się, ile pieniędzy należy przygotować na zakup takiego kota? Przedstawiciel tej rasy z legalnej hodowli kosztuje od 2000 do 4000 zł.

Uwaga na pseudo-hodowle

Nigdy nie oszczędzaj przy zakupie kota rasowego. W innym przypadku możesz paść ofiarą pseudo-hodowli. W takich miejscach koty często są chorowite, osłabione oraz bardziej narażone na wady genetyczne. Pamiętaj, że kot z legalnej hodowli kosztuje znacznie więcej niż 500 zł. Nie daj się oszukać!

Zobacz także: Kot brytyjski – wszystko, co warto wiedzieć o rasie

Anna Zdrodowska

Mam na imię Ania, a zwierzęta już od dziecka są moją największą pasją. Jestem szczęśliwą posiadaczką psa oraz trzech kotów. Interesuję się zoologią, behawioryzmem, a także dietetyką zwierzęcą. Dzielenie się z Wami nowinkami ze świata zwierząt to dla mnie ogromna radość!

Może Cię zainteresować