CO JEDZĄ JEŻE – co można im dawać, a czego lepiej unikać?
Co jedzą jeże? Wbrew wielu bajkom, one wcale nie spożywają jabłek! Niezależnie od tego, czy planujesz zakup jeża pigmejskiego czy też dokarmiasz te, które pojawiają się w Twoim ogrodzie, warto jest dowiedzieć się nieco więcej na temat ich odżywiania. Ta wiedza z pewnością wpłynie na żywotność tych zwierzaków, a także ich dobrą kondycję. Co można dawać jeżom, a czego lepiej unikać? O tych zasadach trzeba pamiętać!
Co jedzą jeże?
Wbrew wielu bajkom i przesądom, one wcale nie spożywają jabłek. W rzeczywistości jeże są wszystkożerne – żywią się głównie owadami, ale również dżdżownicami, ślimakami, jajami ptaków, płazami oraz mniejszymi ssakami.
Co jedzą jeże hodowane w domach?
Mięso
Te zwierzęta lubią jeść zarówno suchą jak i mokrą karmę dla kotów, jednak wyłącznie tę dobrej jakości (z wysoką zawartością mięsa). Nie pogardzą również gotowanym mięsem czy rybą. Wszystko musi być drobno pokrojone.
Robaki
Jeżom można podawać także robaki, ponieważ są bogate w białko. W sklepach zoologicznych można kupić karaczany, mączniki, świerszcze i szarańcza. Uważnie jednak stosuj dawkowania tego rodzaju smakołyków, gdyż zbyt duża dawka tłuszczu w diecie, może negatywnie wpływać na stan zdrowia jeża.
Owoce i warzywa
A co z owocami i warzywami? Prawdę mówiąc jeże niespecjalnie za nimi przepadają, ale zawsze warto spróbować. W niewielkich ilościach jako dodatek poleca się banany, jabłka, gruszki, truskawki, jagody, maliny, brzoskwinie, śliwki, rzodkiewkę, szpinak, zielony groszek czy też gotowaną marchewkę.
Woda
Pamiętaj także, aby zapewnić jeżowi stały dostęp do świeżej wody! Najlepiej jest wybrać wersję źródlaną, niegazowaną. Nie zaleca się podawania wody z kranu.
Co jedzą jeże na wolności?
Jeże, które występują naturalnie w naszym środowisku i same dbają o zaspokojenie swoich potrzeb żywieniowych, najczęściej wybierają: owady, ślimaki, dżdżownice, jaszczurki, małe węże, żaby, pisklęta ptaków czy nawet padlinę.
Nie pogardzą również aromatycznymi grzybami czy owocami – szczególnie tymi w mocno dojrzałej czy nawet przejrzałej postaci.
Dokarmianie jeża
Jeżeli okaże się, że jakiś jeż z Twojej okolicy wymaga wsparcia żywieniowego, to wyżej wymienione produkty będą przez niego najchętniej widzianymi. Najczęściej jeże pojawiają się w okolicach naszych zabudowań w okresie przedłużającej się suszy – poszukują wtedy czegoś do picia.
W takim przypadku należy podać mu wodę. Najlepiej sięgać po wersję źródlaną, niegazowaną. Nie polecamy stosowania kranówki, gdyż nawet ta, dopuszczona do picia dla ludzi, może zawierać zbyt dużą ilość chloru, a to szkodzi jeżom.
Najoptymalniejsza porą karmienia jeży jest późny wieczór bądź noc. Właśnie wtedy, żyjąc na wolności, wychodzą na żer.
Jak pomóc przetrwać jeżom zimę?
W przypadku nastania niskich temperatur, jeże mogą mieć problem ze znalezieniem odpowiedniej ilości pożywienia. Dlatego też, jeżeli gdzieś w Twoim ogrodzie, znajduje się ich gniazdo, to postaw w jego okolicy miskę z mokrą bądź suchą karmą dla kotów – jednakże taką o wysokiej zawartości mięsa.
Pamiętaj, iż przed zapadnięciem w sen zimowy, muszą one przybrać na wadze, by przetrwać okres największych mrozów.
Czego nie wolno dawać jeżom?
Owoce cytrusowe, orzechy, nasiona, produkty mleczne, suszone owoce, czekolada oraz inne słodycze to produkty, które nie powinny znaleźć się w menu jeży.
Serwując im posiłki dbajmy także o to, by nie były one zbyt gorące ani zimne. Optymalne będzie jedzenie w temperaturze pokojowej.
Zobacz także: 30 uroczych jeżyków, które sprawią, że się rozpłyniesz