×

BOKSER pies – 11 rzeczy, których mogłeś nie wiedzieć o bokserach

Bokser pies to jedna z ulubionych ras Polaków. Te czworonogi są energiczne, zabawne i wesołe, a niektórzy twierdzą, że to wieczne dzieciaki. Zastanawiałeś się jednak, ile tak naprawdę wiesz o tej uroczej rasie? Poniżej znajdziesz 11 rzeczy, których prawdopodobnie nie wiedziałeś o bokserach. Niektóre są zaskakujące, prawda?

Zobacz także: 20 zdjęć, które udowadniają, że boksery nieco różnią się od innych psów

Bokser pies – 11 rzeczy, których nie wiedziałeś o bokserach:

1. Potomkowie psów polujących na duże drapieżniki 

Źródło: psy.pl

Źródło: psy.pl

Za bezpośredniego przodka boksera uważa się brabanckiego bullenbeissera. Te psy były kiedyś hodowane przez myśliwych, którzy wykorzystywali je do polowań na wilki, niedźwiedzie oraz dziki. Aby dobrze wykonywać to zadanie, te czworonogi musiały szeroką kufę oraz szeroko rozstawione zęby. Dzięki temu mogły się mocno wgryźć w ofiarę oraz przytrzymać ją.

2. Pierwszy Klub Boksera

Źródło: akc.org

Źródło: akc.org

Pierwszy Klub Boksera powstał w Monachium w 1896 roku. Wzorzec rasy natomiast ustanowiono w 1905 roku.

3. Krewny buldogów i terierów

Bokser pies

Boksery są uważane za kuzynów ras typu bull, ale posiadają również krew terierów. To uczyniło je wspaniałymi psami myśliwskimi.

4. Pierwszy niemiecki pies policyjny

Bokser pies był jedną z pierwszych ras w Niemczech, które szkolono do pracy w policji. Ma to spory sens biorąc pod uwagę, że rasa została stworzona z myślą o rozwinięciu cech takich jak inteligencja, odwaga oraz pracowitość.

5. Niezwykle czułe psy

Źródło: pinterest.com

Źródło: pinterest.com

Opiekunowie przedstawicieli tej rasy będą zgodni co do jednej rzeczy – te psy są niezwykle czułe. Boksery uwielbiają bliskość z człowiekiem oraz są bardzo opiekuńcze i kochane w stosunku do dzieci. Wszystkie te cechy czynią boksera wspaniałym psem rodzinnym. Oczywiście należy pamiętać, że pies bokser jest niezwykle energiczny, a energię tę należy spożytkować!

Zobacz także: 10-miesięczny chłopiec i bokser w akcji to dowód na to, że boksery są najlepsze dla dzieci

6. Lew z Belfort

Źródło: fr.wikipedia.org

Źródło: fr.wikipedia.org

W 1871 roku bokser o imieniu Box stał na froncie bitwy podczas wojny francusko-niemieckiej. Kilka dni wcześniej Box został uderzony odłamkami, przez co stracił jedną z łapek. Mimo to dzielnie stał u boku swojego właściciela, porucznika Burckhardta. Podczas bitwy Box uchronił swojego opiekuna przed uderzeniem granatem, ale niestety sam nie wyszedł z tego cało – pies zmarł na polu bitwy.

Lew z Belfort to pomnik upamiętniający bitwę i chociaż nie ma na nim imienia Boxa, pamięć o dzielnym psie żyje do dzisiaj. Wszystko dzięki jego właścicielowi, który wierzył, że to właśnie Box uratował mu życie.

7. To nie prawda, że wszystkie białe boksery są głuche

Biały bokser

Istnieje fałszywe przekonanie, że wszystkie boksery o białym umaszczeniu są głuche. To prawda, że u białych osobników występuje wyższy wskaźnik głuchoty, ale w rzeczywistości jedynie 12-14% białych bokserów nie słyszy z powodu braku pigmentacji komórek rzęsatych w uchu.

Barwa biała u bokserów nie jest jednak pożądana – do dalszej hodowli dopuszcza się boksery, u których biały kolor nie przekracza 1/3 powierzchni ciała. Osobniki ze zbyt dużą ilością bieli lub boksery całkowicie białe nie są dopuszczane do rozrodu.

8. Nielegalne przycinanie uszu i ogona

Źródło: pinterest.com

Źródło: pinterest.com

Mimo zakazu prawnego hodowcy często przycinają tym psom uszy oraz ogon. Należy pamiętać, że nie wolno tego robić, ponieważ może to nieść za sobą przykre konsekwencje dla psa.

9. Skąd pochodzi nazwa rasy?

Źródło: istockphoto.com

Źródło: istockphoto.com

Może wydawać się, że nie ma historii, która mogłaby wytłumaczyć nazwę rasy. Niektórzy twierdzą jednak, że chodzi o to, że głowy tych psów swoim kształtem przypominają rękawice bokserskie. Widzisz podobieństwo?

10. Wszechstronna rasa

Pies bokser

Bokser pies jest jedną z najbardziej wszechstronnych ras. Te czworonogi mają różnorodne cechy, dzięki czemu mogą być psami towarzyszącymi, obronnymi, użytkowymi, a nawet pasterskimi.

W Polsce boksery wykorzystuje się w ratownictwie, dogoterapii, a także do pracy w policji.

11. Bokser w ubranku to nie powód do śmiechu

Delikatna skóra oraz brak podszerstka sprawiają, że w czasie zimy bokser może łatwo marznąć. Z tego względu na ten okres warto zakupić mu specjalne ubranie. Bokser pies w ciepłym ubranku to żaden powód do śmiechu!

Zobacz także: Rasa bokser od A do Z

 

 

 

 

 

Anna Zdrodowska

Mam na imię Ania, a zwierzęta już od dziecka są moją największą pasją. Jestem szczęśliwą posiadaczką psa oraz trzech kotów. Interesuję się zoologią, behawioryzmem, a także dietetyką zwierzęcą. Dzielenie się z Wami nowinkami ze świata zwierząt to dla mnie ogromna radość!

Może Cię zainteresować