×

Bokser od A do Z, czyli wszystko co warto wiedzieć o rasie

Bokser pies to rasa pochodząca z Niemiec. Jesteś właścicielem boksera, a może dopiero myślisz o jego zakupie? W takim razie warto, abyś dowiedział się nieco więcej na jego temat. Przewiń niżej, aby znaleźć wszystko o psach rasy bokser.

Bokser pies historia

Za przodka boksera uważa się brabanckiego bullenbeissera. Te psy były kiedyś hodowane przez myśliwych, którzy wykorzystywali je do polowań na wilki, niedźwiedzie oraz dziki. Aby dobrze wykonywać to zadanie, te czworonogi musiały szeroką kufę oraz szeroko rozstawione zęby. Do przodków boksera zalicza się również buldog angielski.

W 1896 w Monachium (Niemcy) powstał pierwszy Klub Boksera. Wzorzec rasy ustanowiono w 1905 roku.

Źródło: rover.com

Źródło: rover.com

Pies bokser wygląd

Pies średniego wzrostu o umięśnionym ciele i mocnych kończynach. Wielkość jego głowy jest proporcjonalna do sylwetki. Grzbiet nosa jest skrócony, a ogon wysoko osadzony.

Mimo zakazu prawnego zdarza się, że hodowcy przycinają tym psom uszy oraz ogon. Należy pamiętać, że nie wolno tego robić, ponieważ może to nieść za sobą przykre konsekwencje.

Bokser posiada krótką i przylegającą do skóry sierść. Umaszczenie natomiast powinno być żółte lub pręgowane. Żółta maść może występować w różnych odcieniach.

Źródło: maxpixel.net

Źródło: maxpixel.net

Bokser usposobienie

Jest psem żywiołowym, wesołym oraz pewnym siebie. Kocha zabawę i silnie przywiązuje się do swoich opiekunów. Lubi towarzystwo i źle znosi samotność. Boksery słyną również z ogromnej cierpliwości i delikatności w stosunku do dzieci.

Warto pamiętać, że te psy są bardzo energiczne w związku z czym wymagają codziennej dawki ruchu. Bokser będzie wspaniałym psem rodzinnym, a niektórzy opiekunowie przyznają, że te psy są wiecznymi dziećmi.

Zobacz także: 20 zdjęć, które udowadniają, że boksery nieco różnią się od innych psów

Źródło: pexels.com

Źródło: pexels.com

Bokser choroby

Boksery narażone są na skręt jelit, alergie pokarmowe i skórne, dysplazję stawu biodrowego, zwyrodnienia kręgosłupa oraz choroby serca i układu krążenia.

Delikatna skóra oraz brak podszerstka sprawiają, że w czasie zimy bokser może łatwo marznąć. Z tego względu na ten okres warto zakupić mu specjalne ubranie. Ze względu na budowę kufy te psy źle znoszą zarówno bardzo niskie jak i wysokie temperatury. W czasie lata należy zapewnić bokserowi zacienione miejsce oraz stały dostęp do wody.

Bokser ile żyje?

Długość życia dla psów tej rasy wynosi około 10-12 lat.

Rasa bokser pielęgnacja

Krótką sierść boksera należy szczotkować jedynie raz na jakiś czas (np. raz w tygodniu). Oprócz tego nie zapominaj o regularnym przemywaniu uszu, oczu oraz myciu zębów specjalną pastą bez dodatku fluoru. Ważna jest także pielęgnacja łapek oraz przycinanie pazurków.

Zobacz także: 5 niezbędnych porad dotyczących dbania o psie łapki

Bokser szczeniaki

Myślisz o przygarnięciu szczeniaka boksera? Zacznij szukać odpowiedniej hodowli. Pamiętaj, że szczenię może być ci wydane najwcześniej w wieku 8 tygodni.

Bokser hodowla

Jeśli chcesz zakupić boksera, wybierz hodowlę, która jest zarejestrowana w Polskim Związku Kynologicznym lub w Międzynarodowej Federacji Kynologicznej. Takie hodowle prowadzone są przez profesjonalistów, którzy mają sporą wiedzę oraz doświadczenie w temacie danej rasy.

Bokser cena

Ile kosztuje bokser? Pies tej rasy z rodowodem pochodzący z zarejestrowanej hodowli kosztuje od 2500 zł do 4500 zł. Cena może być zależna od predyspozycji wystawowych. Pamiętaj, aby nie dać skusić się niską ceną z rzędu 500 zł, ponieważ możesz wtedy paść ofiarą pseudo-hodowli.

Zobacz także: 10 niepokojących sygnałów, które świadczą, że szczeniak pochodzi z pseudo-hodowli

Może Cię zainteresować