Kategorie PsyRasy psów

Alaskan malamute od A do Z, czyli wszystko co warto wiedzieć o rasie

Alaskan malamute to rasa psa pochodząca ze Stanów Zjednoczonych. Jesteś właścicielem przedstawiciela tej rasy, a może dopiero myślisz o jego zakupie? W takim razie warto, abyś dowiedział się nieco więcej na jego temat. Przewiń niżej, aby znaleźć wszystkie ważne informacje.

Alaskan malamute
Źródło: pixabay.com

Alaskan malamute historia

Rasa pochodzi od plemienia Malemutów, które żyło na wyżynach zachodniej Alaski. Te czworonogi hodowano jako psy pociągowe, a ich rolą miało być ciągnięcie sporych ładunków.

Rasa była na skraju wyginięcia, ale w 1926 roku podjęto działania, których celem było zachowanie czystości krwi rasy.

Według badań DNA jest to jedna z najstarszych ras psów świata. Przez lata przedstawicielom udało się zachować swoje cechy.

Pies malamut

Alaskan malamute wygląd

Jest to duży pies o ciemnych oczach, stojących uszach oraz mocno owłosionym ogonie. Jego sierść jest długa, gęsta i szorstka. Umaszczenie występuje w odcieniach białego i szarego, czarno-białego,  czerwono-białego, wilczasto-białego, sobolowo-białego oraz czysto białego.

Malamut biały:

Malamut biały
Źródło: pinterest.com

Alaskan malamute waga i wzrost

Przedstawiciele rasy osiągają wagę od 35 do 56 kg. Wysokość w kłębie natomiast to 58-71 cm. Suczki mogą być nieco mniejsze niż samce.

Malamut pies

Malamut a husky

Ze względu na spore podobieństwo te dwie rasy są często ze sobą mylone. Husky a malamut – oto różnice pomiędzy rasami:

  1. Malamuty są większe niż psy rasy husky. Alaskan malamute osiąga wagę do 56 kg, a husky do 27 kg.
  2. Psy rasy husky oprócz brązowych mogą mieć również błękitne oczy. U malamutów błękitne oczy nie występują.
  3. Malamuty pochodzą z Alaski, a husky z Syberii.
  4. Husky posiadają większe uszy niż malamuty.
  5. Malamuty posiadają lekko zakręcony ogon, a u husky ogon powinien stać pionowo w stosunku do ciała.
  6. Malamuty posiadają dłuższą i gęstszą sierść niż psy husky.
  7. Husky tolerują inne zwierzęta lepiej niż malamuty. Malamuty z kolei są mniej uparte niż psy husky.
  8. Pies malamut jest wolniejszy niż husky.
Malamut a husky

Malamut charakter

Alaskan malamute to przyjacielski pies w stosunku do ludzi. Silnie przywiązuje się do swoich opiekunów i jest w stosunku do nich wierny i lojalny. Dobrze dogaduje się z dziećmi. Te czworonogi miewają jednak kłopoty z tolerowaniem innych psów.

Psy malamuty potrzebują codziennej dawki ruchu oraz zadań – nie znoszą bezczynności i samotności. Niewybiegane mogą psocić i niszczyć przedmioty domowe. Mają skłonności do ciągnięcia na smyczy.

Tresura tych psów nie jest łatwa, ponieważ cechują się one niezależnością i upartością. Są polecane dla doświadczonych opiekunów o aktywnym trybie życia.

Alaskan malamute

Alaskan malamute choroby

U rasy dość często występuje dysplazja stawów biodrowych, dziedziczna polineuropatia oraz problemy z oczami. Psy malamuty źle znoszą wysokie temperatury, dlatego w czasie lata należy zapewnić im szczególną opiekę.

Długość życia wynosi 10-12 lat.

Alaskan malamute

Alaskan malamute pielęgnacja

Gęstą sierść malamuta należy regularnie wyczesywać. W okresie linienia najlepiej jest robić to codziennie. Psa tej rasy kąpie się w miarę potrzeby.

Oprócz tego nie zapominaj o regularnym przemywaniu oczu, uszu oraz myciu zębów specjalną pastą bez dodatku fluoru. Jeśli twój pies nie przepada za myciem zębów, użyj SZCZOTKO-GRYZAKA, dzięki któremu twój pupil samodzielnie zadba o higienę jamy ustnej.

Zobacz także: SZCZOTKO-GRYZAK do samodzielnego czyszczenia zębów 

Bardzo ważna jest także odpowiednia pielęgnacja łapek oraz przycinanie pazurków.

Zobacz także: 5 niezbędnych porad dotyczących dbania o psie łapki

Malamut szczeniak

Malamut szczeniak

Myślisz o przygarnięciu szczeniaka tej rasy? Jeśli jesteś w stanie spełnić wszystkie potrzeby tego psa, to możesz zacząć szukać odpowiedniej hodowli. Maluch może być ci wydany najwcześniej w wieku 8 tygodni.
Malamut szczeniak

Malamut hodowla

Jeśli chcesz zakupić psa tej rasy, wybierz hodowlę, która jest zarejestrowana w Polskim Związku Kynologicznym lub w Międzynarodowej Federacji Kynologicznej. Takie hodowle prowadzone są przez profesjonalistów, którzy mają sporą wiedzę oraz doświadczenie w temacie danej rasy.

Adopcje malamutów

Zdarza się, że psy tej rasy są dostępne do adopcji. Koniecznie popytaj w schroniskach oraz fundacjach – być może któryś z nich czeka właśnie na ciebie!

Pseudo-hodowla

Niestety w dzisiejszych czasach bardzo łatwo jest dać się oszukać pseudo-hodowcom. Nie daj się skusić niskiej cenie szczenięcia z rzędu 500 zł. Rasowy szczeniak z legalnej hodowli kosztuje znacznie więcej. Pamiętaj, że w pseudo-hodowlach liczą się jedynie zyski, a psy z takich miejsc często są chorowite, słabe, źle traktowane oraz niesocjalizowane. Nigdy nie wspieraj pseudo-hodowli!

Zobacz także: 10 niepokojących sygnałów, które świadczą, że szczeniak pochodzi z pseudo-hodowli

Alaskan malamute

Malamut cena

Ile kosztuje malamut? Pies tej rasy z rodowodem pochodzący z zarejestrowanej hodowli kosztuje od 2400 zł do 4500 zł. Cena może być zależna od predyspozycji wystawowych oraz genów. Nie daj się skusić zbyt niską ceną, bo padniesz wtedy ofiarą pseudo-hodowli!

Weterynarze potwierdzają, nasz produkt najlepszy w swojej kategorii!

Alaskan malamute od A do Z, czyli wszystko co warto wiedzieć o rasie

Rękawica do wyczesywania sierści firmy Kochamy Zwierzaki, to jedyny produkt tego typu polecany przez weterynarzy, aż 180 wypustek masująco – zbierających sierść, odpowiedni dla psa jaki dla kota, bez znaczenia jaki rodzaj sierści posiada Twój pupil. Rękawica wykonana z silkonu, 100% zdrowego dla zwierzaka.