Kategorie PsyRasy psów

HUSKY syberyjski od A do Z, czyli wszystko co warto wiedzieć o rasie

Husky syberyjski to popularna rasa pochodząca z Rosji. Te czworonogi słyną głównie z wyjątkowej melodyjności oraz upartości. Jesteś właścicielem przedstawiciela tej rasy, a może dopiero myślisz o jego zakupie? W takim razie warto, abyś dowiedział się nieco więcej na jego temat. Przewiń niżej, aby znaleźć wszystkie ważne informacje.

Husky syberyjski
Źródło: pixabay.com

Husky wygląd

Jest to pies o sportowej sylwetce. Posiada średniej wielkości głowę oraz wysoko osadzone uszy. Oczy mogą mieć kolor brązowy lub jasnoniebieski, przy czym często jedno może mieć inny kolor niż drugie. Jest to charakterystyczna dla rasy różnobarwność tęczówek.

Husky pies posiada gęstą sierść, która może występować w różnych umaszczeniach.

Husky waga

Samce osiągają wagę do 27 kg, a samice do 22 kg. Wysokość w kłębie to maksymalnie 56 cm przy czym suczki mogą być o kilka centymetrów niższe niż psy.

Pies husky

Husky charakter

Pies husky jest radosny, przyjacielski i żywiołowy. Cechuje się łagodnym usposobieniem, dzięki czemu dobrze dogaduje się z dziećmi.

Psy husky źle znoszą samotność – one potrzebują przebywać przy członkach swojej rodziny oraz mieć z nimi bliski kontakt. Te czworonogi wymagają codziennej dawki ruchu – nie są przeznaczone dla osób o niskiej aktywności fizycznej.

Przedstawiciele rasy słyną również z upartości oraz melodyjności – zamiast szczekać często głośno wyją. Opiekunowie tych psów są zgodni co do tego, że ich pupile są mistrzami dramatyzowania i często przypominają małe dzieci.

Zobacz także: Husky dostał ataku złości, bo właściciele nie chcieli napuścić mu wody do wanny

Husky

Husky choroby

Rasa może być podatna na zatrucia pokarmowe, zmiany skórne, skaleczenia oraz kontuzje. Może również wystąpić dysplazja stawów biodrowych oraz postępujący zanik siatkówki.

Generalnie psy tej rasy cieszą się dobrym zdrowiem. Ich gęsta sierść chroni je zarówno przed niskimi jak i wysokimi temperaturami.

Psy husky

Husky pielęgnacja

Sierść psa tej rasy ma właściwości samooczyszczające dlatego powinno wyczesywać się ją jedynie raz na jakiś czas. W okresie linienia należy jednak robić to każdego dnia. Huskiego nie powinno się zbyt często kąpać, ponieważ może to zniszczyć jego naturalną warstwę ochronną włosa.

Oprócz tego nie zapominaj o regularnym przemywaniu oczu, uszu oraz myciu zębów specjalną pastą bez dodatku fluoru. Jeśli twój pies nie przepada za myciem zębów, użyj SZCZOTKO-GRYZAKA, dzięki któremu twój pupil samodzielnie zadba o higienę jamy ustnej.

Zobacz także: SZCZOTKO-GRYZAK do samodzielnego czyszczenia zębów 

Bardzo ważna jest także odpowiednia pielęgnacja łapek oraz przycinanie pazurków.

Zobacz także: 5 niezbędnych porad dotyczących dbania o psie łapki

Husky syberyjski

Husky opinie

Wielu ludzi twierdzi, że gdy już raz będzie się miało tego psa, to już nigdy więcej nie będzie się chciało mieć innego. Przedstawiciele tej rasy są wspaniałymi psami rodzinnymi. Należy jednak uważać na nie na otwartej przestrzeni, gdyż mają skłonności do ucieczek. Potrzebują też bardzo dużo ruchu!

Zobacz także: Chciała zrobić swojemu huskiemu sesję świąteczną. Ludzie z całego świata śmieją się z efektu

Mały husky

Husky szczeniaki

Myślisz o przygarnięciu szczeniaka tej rasy? Jeśli jesteś w stanie spełnić wszystkie potrzeby tego psa, to możesz zacząć szukać odpowiedniej hodowli. Husky szczeniak może być ci wydany najwcześniej w wieku 8 tygodni.

Szczeniaki husky są naprawdę urocze, ale pamiętaj, że wkrótce wyrastają na sporych rozmiarów psy. Tak wygląda mały husky:

Husky szczeniak

Husky hodowla

Jeśli chcesz zakupić psa tej rasy, wybierz hodowlę, która jest zarejestrowana w Związku Kynologicznym w Polsce lub w Międzynarodowej Federacji Kynologicznej. Takie hodowle prowadzone są przez profesjonalistów, którzy mają sporą wiedzę oraz doświadczenie w temacie danej rasy.

Husky do adopcji

Zdarza się, że psy tej rasy są dostępne do adopcji. Koniecznie popytaj w schroniskach oraz fundacjach – może któryś z nich czeka właśnie na ciebie!

Pseudo-hodowla

Niestety w dzisiejszych czasach bardzo łatwo jest dać się oszukać pseudo-hodowcom. Nie daj się skusić niskiej cenie szczenięcia z rzędu 500 zł. Rasowy szczeniak z legalnej hodowli kosztuje znacznie więcej. Pamiętaj, że w pseudo-hodowlach liczą się jedynie zyski, a psy z takich miejsc często są chorowite, słabe, źle traktowane oraz niesocjalizowane. Nigdy nie wspieraj pseudo-hodowli!

Zobacz także: 10 niepokojących sygnałów, które świadczą, że szczeniak pochodzi z pseudo-hodowli

husky szczeniaki

Husky cena

Ile kosztuje husky? Pies tej rasy z rodowodem pochodzący z zarejestrowanej hodowli kosztuje od 2000 zł do 5000 zł. Cena może być zależna od predyspozycji wystawowych oraz genów. Nie daj się skusić zbyt niską ceną, bo padniesz wtedy ofiarą pseudo-hodowli!