Kategorie PsyRasy psów

York od A do Z, czyli wszystko co warto wiedzieć o rasie

Yorkshire terrier inaczej znany jako york to jedna z ulubionych ras Polaków. Te psy pochodzą z Wielkiej Brytanii i cieszą się sporą popularnością. Jesteś właścicielem przedstawiciela tej rasy, a może dopiero myślisz o jego zakupie? W takim razie warto, abyś dowiedział się nieco więcej na jego temat. Przewiń niżej, aby znaleźć wszystkie ważne informacje.

York

York historia

Rasa została wyhodowana w XIX wieku, a jej przedstawiciele mieli tępić szczury oraz myszy w domach biednych rzemieślników i robotników. Psy yorki powstały w hrabstwie Yorkshire w Wielkiej Brytanii.

Yorkshire terrier

York wygląd

York pies to mały czworonóg o ciemnym, srebrno-złotym lub stalowo-złotym umaszczeniu. Jego włos jest długi oraz jedwabisty.

York waga

Yorkshire terrier to nieduża rasa – jej przedstawiciele osiągają wagę maksymalnie do 3,5 kg oraz wzrost do 17 cm.

York pies

York charakter

Yorki to wesołe, aktywne i towarzyskie psy. Silnie przywiązują się do swoich opiekunów i potrzebują mieć z nimi bliski kontakt. Do obcych mogą podchodzić jednak z dystansem.

Dobrze dogadują się z dziećmi, a także innymi zwierzętami. Nie mają skłonności do agresji. Ich szkolenie powinno być delikatne, ale zarazem stanowcze.

Yorkshire terrier

York zdrowie

Powszechnym problemem u tych psów są pozostające mleczne kły, które należy usunąć chirurgicznie. Zdarza się, że starsze psy cierpią na zaćmę.

Ile żyją Yorki?

Generalnie Yorkshire terrier to rasa ciesząca się dobrym zdrowiem oraz długim życiem. Te małe psy średnio żyją 17-20 lat. Niezły wynik, prawda?

Zobacz także: 10 najdłużej żyjących ras psów

York

York pielęgnacja

U psów tej rasy bardzo ważne są regularne kąpiele w specjalnych środkach. Ważna jest także higiena uszu – potrzebują one starannej pielęgnacji, a także usuwania luźnego włosa z ich okolic.

Włos yorka należy regularnie czesać.

Oprócz tego nie zapominaj o przemywaniu oczu oraz myciu zębów specjalną pastą bez dodatku fluoru. Jeśli twój pies nie przepada za myciem zębów, użyj SZCZOTKO-GRYZAKA, dzięki któremu twój pupil samodzielnie zadba o higienę jamy ustnej.

Zobacz także: SZCZOTKO-GRYZAK do samodzielnego czyszczenia zębów 

Bardzo ważna jest także odpowiednia pielęgnacja łapek oraz przycinanie pazurków.

Zobacz także: 5 niezbędnych porad dotyczących dbania o psie łapki

York pies

York opinie

Opiekunowie tych psów przyznają, że psy yorki są wspaniałymi towarzyszami, którzy cieszą się długim życiem. Są to idealne czworonogi dla rodzin z dziećmi, a także osób, które lubią wszędzie zabierać psa ze sobą.

York szczeniak

York szczeniak

Myślisz o przygarnięciu szczeniaka tej rasy? Jeśli jesteś w stanie spełnić wszystkie potrzeby tego psa, to możesz zacząć szukać odpowiedniej hodowli. Pamiętaj, że szczenię może być ci wydane najwcześniej w wieku 8 tygodni.

York szczeniak

Hodowla yorków

Jeśli chcesz zakupić psa tej rasy, wybierz hodowlę, która jest zarejestrowana w Polskim Związku Kynologicznym lub w Międzynarodowej Federacji Kynologicznej. Takie hodowle prowadzone są przez profesjonalistów, którzy mają sporą wiedzę oraz doświadczenie w temacie danej rasy.

Uważaj na pseudo-hodowle!

Niestety w dzisiejszych czasach bardzo łatwo jest dać się oszukać pseudo-hodowcom. Nie daj się skusić niskiej cenie szczenięcia z rzędu 500 zł. Rasowy szczeniak z legalnej hodowli kosztuje znacznie więcej. Pamiętaj, że w pseudo-hodowlach liczą się jedynie zyski, a psy z takich miejsc często są chorowite, słabe, źle traktowane oraz niesocjalizowane. Nigdy nie wspieraj pseudo-hodowli!

Zobacz także: 10 niepokojących sygnałów, które świadczą, że szczeniak pochodzi z pseudo-hodowli

Yorkshire terrier

York cena

Ile kosztuje york? Pies tej rasy z rodowodem pochodzący z zarejestrowanej hodowli kosztuje od 1200 zł do 5000 zł. Cena może być zależna od predyspozycji wystawowych oraz genów. Nie daj się skusić zbyt niską ceną, bo padniesz wtedy ofiarą pseudo-hodowli!

Yorki za darmo

Zdarza się, że yorki są dostępne do adopcji. Jeśli chciałbyś uratować psa tej rasy, koniecznie popytaj o nie w schroniskach lub fundacjach. Być może jakiś york czeka właśnie na ciebie!

York pies

York miniaturka

Nazwa york miniaturka często jest nadawana przez pseudo-hodowców małym yorkom w celu szybszej sprzedaży. Nie ma jednak miniaturowej odmiany yorków. Bądź więc ostrożny, gdy usłyszysz, że ktoś ma do sprzedaży yorki miniaturki – najprawdopodobniej świadczy to o nielegalnej pseudo-hodowli.

Ubranka dla psa
Źródło: wikipedia.org

Ubranka dla psa

Yorki to psy, które bardzo często noszą różne ubranka. Jeśli szukasz wymarzonego stroju dla swojego pupila, poszukaj w Internecie lub sklepach zoologicznych, a na pewno znajdziesz coś dla swojej pociechy!