×

Większość kotów panicznie boi się ogórków. Lepiej nie próbuj tego w domu

Wydawać by się mogło, że koty nie tylko chodzą swoimi drogami, ale jak na łowców przystało, są też bardzo odważne. Na tyle, że nic nie jest w stanie ich przestraszyć. Istnieje jednak coś, co budzi w nich dreszcze i jest to… ogórek. Te futrzaki często reagują na jego widok wręcz przerażeniem, niejednokrotnie aż podskakując z emocji i strachu. Dlaczego tak się dzieje? Już wyjaśniamy!

Dlaczego koty boją się ogórków?

Reakcja kota na widok ogórka może rozbawiać do łez. Szczególnie, że z ludzkiego punktu widzenia, faktycznie ich przerażone i nagłe skakanie na widok tego warzywa jest dość śmieszne. Jednak kryje się za tym dość ważna przyczyna, której nie powinniśmy bagatelizować.

W sieci roi się od rozbawiających nagrań właścicieli, którzy nagrali reakcje ich kotów właśnie na położenie koło nich ogórka. Temat rozważania nad „ogórkofobią” kotów nie tylko powzięli sami właściciele, ale też naukowcy. Sprawa zatem jest rzeczywiście bardzo poważna!

koty
Źródło: Doki Doki / YouTube.com

Dr Mugford uważa, że strach kotów przed ogórkami ma związek z instynktownym zachowaniem, który zauważa się u wszystkich ssaków. Dlaczego? Ponieważ kształt ogórka i jego kolor może kojarzyć się zwierzęciu z… wężem! Chociaż może wydawać się to zaskakujące, to tak właśnie jest. A, jak wiadomo, nie tylko ludzie, ale i wiele zwierzaków boi się węży. W końcu są one dla nich realnym zagrożeniem.

Dr Mugford podkreśla, że zabawna reakcja kota na widok ogórka to nic innego jak instynkt przetrwania. Pamiętajmy, że prymitywne ssaki dla swojej ochrony przed gadami były zmuszone bronić się, aby przeżyć i zapewnić gatunkowi przetrwanie.

Inna przyczyna strachu przed ogórkami

Wedle innej teorii, reakcja kota na widok ogórka może mieć związek z tym, że koty nie lubią zmian w swoim otoczeniu. Dlatego, kiedy mają już swoją bezpieczną przestrzeń i nagle obok nie pojawi się coś nowego i jeszcze dziwnie dla nich wyglądającego, mają powód, by się wystraszyć. Szczególnie, jeśli tego przedmiotu wcześniej nie zauważyły.

Inny naukowiec, Mikel Delgado z Uniwersytetu Kalifornijskiego, wykonał szereg badań na temat zachowania zwierząt i ich relacji między człowiekiem. Wynika z nich, że jeśli chcemy przestraszyć naszego pupila, wystarczy, że położymy przed nim jakiś przedmiot. Okazuje się, że niekoniecznie musi to być ogórek przypominający węża!

koty
Źródło: Doki Doki / YouTube.com

Naukowiec Con Slobodchikoff dodaje, że inne warzywa o podłużnym kształcie nie wzbudzają takiego postrachu wśród kotów, ponieważ jedynie ogórek tak bardzo przypomina im węża. Ponieważ jest zielony, zakrzywiony i upodabnia się do kształtu gada.

Specjaliści podkreślają, że chociaż filmiki z udziałem kotów i ogórków są popularne, to nie jest to dobra praktyka i wręcz może szkodzić zwierzęciu. Dlatego lepiej tego nie robić, szczególnie dla zabawy!

Może Cię zainteresować