Westie
Kategorie PsyRasy psów

West Highland white terrier od A do Z, czyli wszystko co warto wiedzieć o rasie

West Highland white terrier to mała rasa psa pochodząca ze Szkocji. Jesteś właścicielem przedstawiciela tej rasy, a może dopiero myślisz o jego zakupie? W takim razie warto, abyś dowiedział się nieco więcej na jego temat. Przewiń niżej, aby znaleźć wszystkie ważne informacje.

West Highland white terrier
Źródło: commons.wikimedia.org

White terrier historia

West terrier wywodzi się od teriera szkockiego oraz cairn terriera. Wśród tych dwóch ras zaczęły rodzić się białe osobniki, które uważano za słabe. Z tego względu nie wykorzystywano ich do polowań.

Pierwsze wzmianki o białych terierach pochodzą z XVII wieku, ale selekcjonować je zaczęto dopiero  na początku XIX wieku.

White terrier po raz pierwszy został zaprezentowany na wystawie w 1907 roku.

West Highland white terrier
Źródło: wikipedia.org

West terrier wygląd

Jest to nieduży pies o ciemnobrązowych oczach, prostym ogonie oraz małych i stojących uszach. Jego sierść jest szorstka i występuje w czysto białym umaszczeniu. Brzuch i małżowiny uszne są lekko szare, a opuszki i pazury czarne.

West Highland white terrier waga i wzrost

White highland terrier osiąga wagę od 7 do 10 kg oraz wysokość w kłębie od 26 do 30 cm.

West Highland white terrier
Źródło: pixabay.com

West Highland white terrier charakter

Jest to inteligentny pies, który szybko uczy się nowych rzeczy. Uwielbia aktywność fizyczną – chętnie bawi się oraz biega. Dobrze sprawdza się w psich sportach.

West terrier cechuje się również odwagą oraz pewnością siebie. Silnie przywiązuje się do członków swojej rodziny i potrzebuje mieć z nimi bliski kontakt. To wspaniały pies rodzinny, który dobrze dogada się również z dziećmi.

White terrier
Źródło: pixabay.com

West Highland white terrier choroby

Najczęściej spotykane schorzenia wśród białych terierów to alergie skórne, choroby oczu, przewlekłe zapalanie wątroby, obrzęk żuchwy, martwica główki kości udowej oraz idiomatyczne włóknienie. Tych psów nie wolno przekarmiać, ponieważ w ten sposób łatwo można doprowadzić do niebezpiecznej otyłości.

Długość życia dla psów tej rasy wynosi 12-15 lat.

West terrier
Źródło: pixabay.com

West Highland white terrier pielęgnacja

Gęsta sierść białego terriera wymaga starannej pielęgnacji – zalicza się do tego regularne czesanie oraz trymowanie raz na 2-3 miesiące. Westa kąpie się jedynie w miarę potrzeby.

Oprócz tego nie zapominaj o regularnym przemywaniu oczu, uszu oraz myciu zębów specjalną pastą bez dodatku fluoru. Jeśli twój pies nie przepada za myciem zębów, użyj SZCZOTKO-GRYZAKA, dzięki któremu twój pupil samodzielnie zadba o higienę jamy ustnej.

Zobacz także: SZCZOTKO-GRYZAK do samodzielnego czyszczenia zębów 

Bardzo ważna jest także odpowiednia pielęgnacja łapek oraz przycinanie pazurków.

Zobacz także: 5 niezbędnych porad dotyczących dbania o psie łapki

West Highland white terrier szczeniaki

West Highland white terrier szczeniak

Myślisz o przygarnięciu szczeniaka tej rasy? Jeśli jesteś w stanie spełnić wszystkie potrzeby tego psa, to możesz zacząć szukać odpowiedniej hodowli. Pamiętaj, że maluch może być ci wydany najwcześniej w wieku 8 tygodni.

West Highland white terrier szczeniak

West Highland white terrier hodowla

Jeśli chcesz zakupić psa tej rasy, wybierz hodowlę, która jest zarejestrowana w Polskim Związku Kynologicznym lub w Międzynarodowej Federacji Kynologicznej. Takie hodowle prowadzone są przez profesjonalistów, którzy mają sporą wiedzę oraz doświadczenie w temacie danej rasy.

West Highland terrier adopcja

Zdarza się, że psy tej rasy są dostępne do adopcji. Koniecznie popytaj w schroniskach oraz fundacjach – być może któryś z nich czeka właśnie na ciebie!

Pseudo-hodowla

Niestety w dzisiejszych czasach bardzo łatwo jest dać się oszukać pseudo-hodowcom. Nie daj się skusić niskiej cenie szczenięcia z rzędu 500 zł. Rasowy szczeniak z legalnej hodowli kosztuje znacznie więcej. Pamiętaj, że w pseudo-hodowlach liczą się jedynie zyski, a psy z takich miejsc często są chorowite, słabe, źle traktowane oraz niesocjalizowane. Nigdy nie wspieraj pseudo-hodowli!

Zobacz także: 10 niepokojących sygnałów, które świadczą, że szczeniak pochodzi z pseudo-hodowli

West Highland white terrier szczeniak

West Highland white terrier cena

Ile kosztuje West Highland white terrier? Pies tej rasy z rodowodem pochodzący z zarejestrowanej hodowli kosztuje od 2000 zł do 3500 zł. Cena może być zależna od predyspozycji wystawowych oraz genów. Nie daj się skusić zbyt niską ceną, bo padniesz wtedy ofiarą pseudo-hodowli!