Tak wygląda wojna dwóch kolonii morderczych szerszeni. Aż ciarki przechodzą
O gigantycznych szerszeniach zrobiło się ostatnio głośno. Wszystko dlatego, bo poszerzyły swój zakres występowania – można je spotkać już nie tylko w Azji, ale także w Stanach Zjednoczonych. Filmiki z udziałem tych owadów wywołują dreszcze na całym ciele. Na jednym z takich wideo ukazano walkę dwóch kolonii morderczych szerszeni. Te dźwięki sprawiają, że aż ciarki przechodzą…
Walka dwóch kolonii morderczych szerszeni
Między dwoma koloniami stoczyła się wojna, której stawką są zasoby, terytoria oraz przetrwanie nowego pokolenia. Zobacz, jak rozwija się bitwa, gdy te ogromne szerszenie ryzykują życiem dla swoich kolonii. Filmik został już odtworzony przez ponad 4 mln użytkowników. Oto on:
Gigantyczne szerszenie już nie tylko w Azji
Te ogromne szerszenie występują w w klimacie umiarkowanym i tropikalnym we wschodniej Azji, gdzie każdego roku zabijają około 50 osób. Z tego względu w Japonii nazwano je „Morderczymi Szerszeniami”.
Szerszeń azjatycki został po raz pierwszy zauważony w USA pod koniec zeszłego roku. Gigantyczny owad jest niebezpieczny dla ludzi, a co najgorsze – poluje na pszczoły miodne. Jego ogromne żądło jest w stanie przebić się przez kombinezon pszczelarza i dostarczyć siedem razy więcej jadu niż pszczoła miodna. Potrafi żądlić wielokrotnie.
Szerszenie azjatyckie są ponad dwa razy większe niż pszczoły miodne, a ich rozpiętość skrzydeł wynosi ponad 7 cm. Ich ogromne żądło wypełnione jest jadem zawierającym neurotoksynę, która może spowodować zatrzymanie akcji serca oraz wstrząs anafilaktyczny.
Ogromne rozmiary
Casey Borowski Jr umieścił na serwisie youtube.com filmik ukazujący królową szerszenia azjatyckiego. To niesamowite, jaka jest wielka! Od czasu publikacji wideo odtworzyło ponad 8,9 mln osób. Oto ono:
Groźne dla pszczół i ludzi
Cykl życia szerszenia rozpoczyna się w kwietniu, kiedy królowe wybudzają się z hibernacji. Owady te są najbardziej destrukcyjne późnym latem oraz wczesną jesienią. Według Uniwersytetu Stanowego w Waszyngtonie są niczym armia grasująca na ule pszczół miodnych. Podczas ataku zabijają pszczoły i pożerają larwy oraz poczwarki.
Są też niebezpieczne dla ludzi – nawet tych nieuczulonych na jad. Szerszenie azjatyckie gniazdują w ziemi przez większą część roku, a od lipca do listopada są najbardziej aktywne.
Pewien mężczyzna nagrał, jak szerszenie azjatyckie atakują pszczeli ul. Nagranie jest przerażające i ogląda się je bardzo niekomfortowo. Autor wideo przygotował jednak pułapkę, przez co większość szerszeni ostatecznie zginęło. Wideo to obejrzało już ponad 7,4 mln osób. Oto ono:
Jeśli nie teraz to nigdy
Entomolodzy rozpoczynają polowanie na szerszenie, zanim owady te zaczną się rozmnażać i rozprzestrzeniać po Ameryce Północnej. Zadanie jest trudne, ponieważ owady te latają z prędkością 30 km/h. Specjaliści przyznają, że jeśli nie będziemy w stanie wyeliminować ich w ciągu najbliższych kilku lat, to prawdopodobnie nigdy tego nie zrobimy…