Kategorie PsyRasy psówTerier tybetański

Terier tybetański od A do Z, czyli wszystko co warto wiedzieć o rasie

Terier tybetański znany również jako Dhoki Apso to pies pochodzący z Tybetu. Jesteś właścicielem przedstawiciela tej rasy, a może dopiero myślisz o jego zakupie? W takim razie warto, abyś dowiedział się nieco więcej na jego temat. Przewiń niżej, aby znaleźć wszystkie ważne informacje.

Terier tybetański
Źródło: commons.wikimedia.org

Teriery tybetańskie historia

Teriery tybetańskie to starożytne psy, które wykorzystywano do stróżowania. Służyły również do towarzystwa, a czasami wręczano je jako prezent – były symbolem szczęścia.

Przez setki lat teriery tybetańskie istniały jedynie w Tybecie, dzięki czemu przez długi czas zachowały czystość swojej rasy. Hodowlę rasy w Europie zapoczątkowano dopiero w latach 20. XX wieku.

Tybetański terier
Źródło: pixabay.com

Tybetański terier wygląd

Jest to niewielki pies o silnej i krzepkiej budowie. Jego długa sierść składa się z miękkiego włosa okrywowego oraz wełniastego podszerstka. Może występować w umaszczeniu jednokolorowym, dwukolorowym lub trzykolorowym. Dopuszczalne są wszystkie barwy poza wątrobianym i czekoladowym.

Terier tybetański czarny:

Terier tybetański czarny
Źródło: commons.wikimedia.org

Terier tybetański waga i wzrost

Przedstawiciele rasy osiągają wagę około 8-14 kg. Wysokość w kłębie natomiast to 35-41 cm. Suczki mogą być nieco mniejsze niż psy.

Terier tybetański charakter

Jest to wesoły i energiczny psiak, który uwielbia zabawy oraz towarzystwo człowieka. Silnie przywiązuje się do swoich opiekunów i nie znosi samotności. Dobrze dogaduje się zarówno z dziećmi jak i innymi zwierzętami. Do obcych może jednak podchodzić z nieufnością i dystansem.

Teriery tybetańskie cechują się wysokim poziomem inteligencji, dzięki czemu szybko uczą się nowych rzeczy. Mogą jednak być również niezależne i uparte. Te psy potrzebują delikatnego podejścia – jego szkolenie powinno odbywać się na zasadach pozytywnej motywacji.

Dhoki Apso
Źródło: flickr.com

Terier tybetański zdrowie

Jest to zdrowa i długowieczna rasa. Jeden z terierów tybetańskich żył aż 28 lat – z pewnością jest to świetny wynik!

Przeciętna długość życia dla rasy wynosi około 13-15 lat.

Terier tybetański
Źródło: maxpixel.net

Teriery tybetańskie pielęgnacja

Sierść psa tej rasy należy regularnie szczotkować. Kąpie się go w miarę potrzeby.

Oprócz tego nie zapominaj o regularnym przemywaniu oczu, uszu oraz myciu zębów specjalną pastą bez dodatku fluoru. Jeśli twój pies nie przepada za myciem zębów, użyj SZCZOTKO-GRYZAKA, dzięki któremu twój pupil samodzielnie zadba o higienę jamy ustnej.

Zobacz także: SZCZOTKO-GRYZAK do samodzielnego czyszczenia zębów 

Bardzo ważna jest także odpowiednia pielęgnacja łapek oraz przycinanie pazurków.

Zobacz także: 5 niezbędnych porad dotyczących dbania o psie łapki

Teriery tybetańskie
Źródło: pinterest.com

Terier tybetański szczeniaki

Myślisz o przygarnięciu szczeniaka tej rasy? Jeśli jesteś w stanie spełnić wszystkie potrzeby tego psa, to możesz zacząć szukać odpowiedniej hodowli. Maluch może być ci wydany najwcześniej w wieku 8 tygodni.

Terier tybetański szczeniaki
Źródło: researchbreeder.com

Terier tybetański hodowla

Jeśli chcesz zakupić psa tej rasy, wybierz hodowlę, która jest zarejestrowana w Polskim Związku Kynologicznym lub w Międzynarodowej Federacji Kynologicznej. Takie hodowle prowadzone są przez profesjonalistów, którzy mają sporą wiedzę oraz doświadczenie w temacie danej rasy.

Niestety w naszym kraju nie ma zbyt wielu hodowli tej rasy, w związku z czym na szczeniaka często trzeba trochę poczekać.

Terier tybetański do adopcji

Zdarza się, że psy tej rasy są dostępne do adopcji. Koniecznie popytaj w schroniskach oraz fundacjach – może któryś z nich czeka właśnie na ciebie!

Pseudo-hodowla

Niestety w dzisiejszych czasach bardzo łatwo jest dać się oszukać pseudo-hodowcom. Nie daj się skusić niskiej cenie szczenięcia z rzędu 500 zł. Rasowy szczeniak z legalnej hodowli kosztuje znacznie więcej. Pamiętaj, że w pseudo-hodowlach liczą się jedynie zyski, a psy z takich miejsc często są chorowite, słabe, źle traktowane oraz niesocjalizowane. Nigdy nie wspieraj pseudo-hodowli!

Zobacz także: 10 niepokojących sygnałów, które świadczą, że szczeniak pochodzi z pseudo-hodowli

Terier tybetański szczeniak
Źródło: commons.wikimedia.org

Terier tybetański cena

Zastanawiasz się, ile kosztuje terier tybetański? Pies tej rasy z rodowodem pochodzący z zarejestrowanej hodowli kosztuje od 1500 zł do 3000 zł. Pamiętaj, że cena może być zależna od predyspozycji wystawowych oraz genów. Nie daj się skusić zbyt niską ceną, bo padniesz wtedy ofiarą pseudo-hodowli!

 

Weterynarze potwierdzają, nasz produkt najlepszy w swojej kategorii!

Terier tybetański od A do Z, czyli wszystko co warto wiedzieć o rasie

Rękawica do wyczesywania sierści firmy Kochamy Zwierzaki, to jedyny produkt tego typu polecany przez weterynarzy, aż 180 wypustek masująco – zbierających sierść, odpowiedni dla psa jaki dla kota, bez znaczenia jaki rodzaj sierści posiada Twój pupil. Rękawica wykonana z silkonu, 100% zdrowego dla zwierzaka.