×

Ten biały kociak nie jest całkowicie zwyczajny. Jego różnokolorowe oczy hipnotyzują!

Dzisiaj pomówi nieco o kocie imieniem Aloş. Należy on do rasy turecki van, która pochodzi od kotów z rejonu jeziora Wan we wschodniej części państwa tureckiego, Wschodniej Anatolii. Są jednymi z nielicznych kotów, które potrafią, a do tego lubią pływać.

Wróćmy jednak do Aloş

Z pozoru wydaje się całkiem zwyczajnym kotem, o białym umaszczeniu. Jednak gdy otworzy oczy, wszystko staje się jasne. Ich oszałamiający kolor wprost hipnotyzuje. A co więcej, każde z oczu ma zupełnie inny kolor. Niektórym trudno w to uwierzyć.

Wystarczy jedno spojrzenie Aloşa, żeby skupił na sobie całą uwagę

To wynik heterochromii

Różny kolor oczu spowodowany jest tym, że Aloş urodził się z heterochromią, nazywaną inaczej różnobarwnością tęczówek. To nic innego jak zaburzenie rozwoju, które polega na różnicach w rozmieszczeniu barwnika w obrębie różnych obszarów tęczówki jednego bądź jednego i drugiego oka. Ta drobna wada wrodzona występuje zarówno u ludzi, jak i u zwierząt, jako izolowana cecha dysmorficzna albo składowa zespołów wad wrodzonych.

Zarówno niebieskie, jak i zielone oko, oszałamiają!

Powiedz sam, czy jesteś w stanie oprzeć się jego oczom? Sądzę, że raczej nie ? Żywe kolory błękitu i zieleni w połączeniu ze śnieżnobiałym futrem sprawiają, że Aloş jest wyjątkowy.

Widziałeś kiedyś tal piękne oczy u zwierzęcia?

Wszystkie kocięta rodzą się z niebieskimi oczami. Wraz z wiekiem melanina zmienia kolor. W przypadku naszego dzisiejszego bohatera stało się tak tylko z jednym okiem, natomiast drugie pozostało błękitne.

Aloş ma własny profil na Instagramie

Śledzi go tam już ponad 30 000 osób! Zachwyca wielu ludzi z całego świata.

Jeśli chodzi o cechy charakterystyczne rasy turecki van, klasyczny przedstawiciel tego gatunku jest śnieżnobiały. Jedynie na głowie może posiadać jedną, albo dwie rozdzielone plamki w kolorze rudym i w tym samym kolorze ogon. Przeważnie posiadają oczy w kolorze bursztynu, błękitu, albo różnokolorowe (heterochromia). Koty te nie posiadają podszerstka, dzięki czemu bardzo szybko obsychają z wody.

Jak wam się podoba Aloş?

Źródła: www.pawmygosh.co
Fotografie: Instagram (miniatura wpisu), www.instagram.com

Anna Zdrodowska

Mam na imię Ania, a zwierzęta już od dziecka są moją największą pasją. Jestem szczęśliwą posiadaczką psa oraz trzech kotów. Interesuję się zoologią, behawioryzmem, a także dietetyką zwierzęcą. Dzielenie się z Wami nowinkami ze świata zwierząt to dla mnie ogromna radość!

Może Cię zainteresować