Ten biały kociak nie jest całkowicie zwyczajny. Jego różnokolorowe oczy hipnotyzują!
Dzisiaj pomówi nieco o kocie imieniem Aloş. Należy on do rasy turecki van, która pochodzi od kotów z rejonu jeziora Wan we wschodniej części państwa tureckiego, Wschodniej Anatolii. Są jednymi z nielicznych kotów, które potrafią, a do tego lubią pływać.
Wróćmy jednak do Aloş
Z pozoru wydaje się całkiem zwyczajnym kotem, o białym umaszczeniu. Jednak gdy otworzy oczy, wszystko staje się jasne. Ich oszałamiający kolor wprost hipnotyzuje. A co więcej, każde z oczu ma zupełnie inny kolor. Niektórym trudno w to uwierzyć.
Wystarczy jedno spojrzenie Aloşa, żeby skupił na sobie całą uwagę
To wynik heterochromii
Różny kolor oczu spowodowany jest tym, że Aloş urodził się z heterochromią, nazywaną inaczej różnobarwnością tęczówek. To nic innego jak zaburzenie rozwoju, które polega na różnicach w rozmieszczeniu barwnika w obrębie różnych obszarów tęczówki jednego bądź jednego i drugiego oka. Ta drobna wada wrodzona występuje zarówno u ludzi, jak i u zwierząt, jako izolowana cecha dysmorficzna albo składowa zespołów wad wrodzonych.
Zarówno niebieskie, jak i zielone oko, oszałamiają!
Powiedz sam, czy jesteś w stanie oprzeć się jego oczom? Sądzę, że raczej nie ? Żywe kolory błękitu i zieleni w połączeniu ze śnieżnobiałym futrem sprawiają, że Aloş jest wyjątkowy.
Widziałeś kiedyś tal piękne oczy u zwierzęcia?
Wszystkie kocięta rodzą się z niebieskimi oczami. Wraz z wiekiem melanina zmienia kolor. W przypadku naszego dzisiejszego bohatera stało się tak tylko z jednym okiem, natomiast drugie pozostało błękitne.
Aloş ma własny profil na Instagramie
Śledzi go tam już ponad 30 000 osób! Zachwyca wielu ludzi z całego świata.
Jeśli chodzi o cechy charakterystyczne rasy turecki van, klasyczny przedstawiciel tego gatunku jest śnieżnobiały. Jedynie na głowie może posiadać jedną, albo dwie rozdzielone plamki w kolorze rudym i w tym samym kolorze ogon. Przeważnie posiadają oczy w kolorze bursztynu, błękitu, albo różnokolorowe (heterochromia). Koty te nie posiadają podszerstka, dzięki czemu bardzo szybko obsychają z wody.