Szpic niemiecki od A do Z, czyli wszystko co warto wiedzieć o rasie
Szpic niemiecki obejmuje pięć różnych odmian szpica. Wszystkie pochodzą z Niemiec oraz charakteryzują się bogatym owłosieniem, spiczastymi uszami oraz zawiniętym ogonem. Jesteś właścicielem przedstawiciela tej rasy, a może dopiero myślisz o jego zakupie? W takim razie warto, abyś dowiedział się nieco więcej na jego temat. Przewiń niżej, aby znaleźć wszystkie ważne informacje.
Szpice niemieckie historia
Przodkami szpiców niemieckich są szpice, które w Europie żyły już w czasie epoki kamienia. W późniejszym czasie trafiły do Ameryki, a tam nadano im nazwę American Eskimo Dogs.
Niemiecki szpic wygląd
Wszystkie szpice niemieckie charakteryzują się bogatym owłosieniem, spiczastymi uszami oraz zawiniętym ogonem. Występują w umaszczeniu białym, czarnym, brązowym, biało-brązowym oraz biało-czarnym.
Szpic niemiecki czarny:
Szpic niemiecki biały:
Pies szpic niemiecki waga i wzrost
W zależności od odmiany psy te mogą osiągać wagę od 2 do 30 kg. Najmniejszym rodzajem szpica niemieckiego jest szpic miniaturowy, a największym szpic wilczy. Wysokość w kłębie również zależy od odmiany, ale dla wszystkich szpiców niemieckich mieści się w zakresie od 17 do 46 cm.
Odmiany szpica niemieckiego
Szpice niemieckie są grupą obejmującą wszystkie szpice, które zostały uznane przed Międzynarodową Federację Kynologiczną. Należą do nich:
Szpic niemiecki miniaturowy:
Szpic niemiecki mały:
Szpic niemiecki średni:
Szpic niemiecki duży:
Szpic wilczy:
Szpic niemiecki charakter
Na ogół są to żywiołowe i towarzyskie psy, które bardzo silnie przywiązują się do swoich opiekunów. Są im bardzo oddane i uwielbiają przebywać blisko nich. Nie najlepiej radzą sobie z samotnością. Dobrze dogadują się z dziećmi. Do obcych często podchodzą jednak z dystansem i rezerwą.
Szpice niemieckie charakteryzują się wysokim poziomem inteligencji, dzięki czemu szybko uczą się nowych rzeczy. Lubią współpracować z człowiekiem, dzięki czemu doskonale sprawdzają się w psich sportach.
Te psy lubią alarmować swoich opiekunów o zbliżających się intruzach, przez co są dobrymi stróżami. Należy zdawać sobie jednak sprawę, że szpice niemieckie sporo szczekają.
Szpice niemieckie choroby
U szpiców niemieckich raczej rzadko występują choroby genetyczne. Mogą jednak wystąpić kłopoty z oczami, alergie oraz zwichnięcia rzepki.
Szpice niemieckie pielęgnacja
Psy tej rasy intensywnie linieją, a więc należy regularnie wyczesywać ich sierść. Kąpie się je jedynie w miarę potrzeby.
Oprócz tego nie zapominaj o regularnym przemywaniu oczu, uszu oraz myciu zębów specjalną pastą bez dodatku fluoru. Jeśli twój pies nie przepada za myciem zębów, użyj SZCZOTKO-GRYZAKA, dzięki któremu twój pupil samodzielnie zadba o higienę jamy ustnej.
Zobacz także: SZCZOTKO-GRYZAK do samodzielnego czyszczenia zębów
Bardzo ważna jest także odpowiednia pielęgnacja łapek oraz przycinanie pazurków.
Zobacz także: 5 niezbędnych porad dotyczących dbania o psie łapki
Szpic niemiecki szczeniaki
Myślisz o przygarnięciu szczeniaka tej rasy? Jeśli jesteś w stanie spełnić wszystkie potrzeby tego psa, to możesz zacząć szukać odpowiedniej hodowli. Maluch może być ci wydany najwcześniej w wieku 8 tygodni.
Szpic niemiecki hodowla
Jeśli chcesz zakupić psa tej rasy, wybierz hodowlę, która jest zarejestrowana w Związku Kynologicznym w Polsce lub w Międzynarodowej Federacji Kynologicznej. Takie hodowle prowadzone są przez profesjonalistów, którzy mają sporą wiedzę oraz doświadczenie w temacie danej rasy.
Adopcja
Może zdarzyć się, że przedstawiciel tej rasy będzie dostępny do adopcji. Koniecznie popytaj w schroniskach oraz fundacjach – być może któryś z nich czeka właśnie na ciebie!
Pseudo-hodowla
Niestety w dzisiejszych czasach bardzo łatwo jest dać się oszukać pseudo-hodowcom. Nie daj się skusić niskiej cenie szczenięcia z rzędu 500 zł. Rasowy szczeniak z legalnej hodowli kosztuje znacznie więcej. Pamiętaj, że w pseudo-hodowlach liczą się jedynie zyski, a psy z takich miejsc często są chorowite, słabe, źle traktowane oraz niesocjalizowane. Nigdy nie wspieraj pseudo-hodowli!
Zobacz także: 10 niepokojących sygnałów, które świadczą, że szczeniak pochodzi z pseudo-hodowli