×

Szpic miniaturowy od A do Z, czyli wszystko co warto wiedzieć o rasie

Szpic miniaturowy znany także jako pomeranian to mały pies, który zyskał sporą popularność na całym świecie. Jesteś właścicielem szpica miniaturowego, a może dopiero myślisz o jego zakupie? W takim razie warto, abyś dowiedział się nieco więcej na jego temat. Przewiń niżej, aby znaleźć wszystkie ważne informacje o rasie.

Szpic miniaturowy – historia

Teoria pochodzenia rasy mówi, że szpice miniaturowe przybyły na południowo-zachodnie wybrzeże Bałtyku ze Skandynawii. Nazwa „pomeranian” oznacza „pies z Pomorza”

Szpic miniaturowy

Szpic miniaturowy – wygląd

Szpic miniaturowy osiąga wagę do 3 kg oraz wysokość do 22 cm. Jego sierść składa się z warstwy okrywowej o długim włosie oraz z gęstego podszerstka. Dzięki temu pomeranian swoim wyglądem przypomina puchatą kulkę. Szpic miniaturowy występuje w różnych umaszczeniach, jednak najbardziej popularny jest kolor rudy.

Szpic miniaturowy – cechy charakteru

Pomeraniany to głośne i energiczne psy, które potrafią narobić sporo hałasu. Te czworonogi są lojalne wobec członków swojej rodziny i silnie się do nich przywiązują. Mają serdeczną i łagodną naturę.

Pomeranian

Pomeranian – zdrowie

Ze szpicem miniaturowym należy obchodzić się delikatnie, ponieważ jest podatny na złamania kończyn. Oprócz tego mogą cierpieć na tymczasowe wypadanie rzepek kolanowych.

Innym powszechnie występującym problemem są problemy z oczami, tchawicą oraz wypadanie włosów.

Szpic miniaturowy

Pomeranian – pielęgnacja

Pomeranian wymaga regularnego trymowania, a także wyczesywania sierści. W okresie linienia dodatkowo trzeba kąpać go w ciepłej wodzie, aby pozbyć się martwego włosia.

Oprócz tego nie zapominaj o regularnym przemywaniu uszu, oczu oraz myciu zębów specjalną pastą bez dodatku fluoru. Jeśli twój pies nie przepada za myciem zębów, użyj SZCZOTKO-GRYZAKA, dzięki któremu czworonóg samodzielnie zadba o higienę jamy ustnej.

Zobacz także: SZCZOTKO-GRYZAK do samodzielnego czyszczenia zębów 

Bardzo ważna jest także odpowiednia pielęgnacja łapek szpica miniaturowego oraz przycinanie pazurków.

Zobacz także: 5 niezbędnych porad dotyczących dbania o psie łapki

Szpic miniaturowy szczeniaki

Myślisz o przygarnięciu szczeniaka pomeraniana? Zacznij szukać odpowiedniej hodowli. Pamiętaj, że szczenię może być ci wydane najwcześniej w wieku 8 tygodni.

Gdzie kupić pomeraniana?

Jeśli chcesz zakupić szpica miniaturowego, wybierz hodowlę, która jest zarejestrowana w Polskim Związku Kynologicznym lub w Międzynarodowej Federacji Kynologicznej. Takie hodowle prowadzone są przez profesjonalistów, którzy mają sporą wiedzę oraz doświadczenie w temacie danej rasy.

Ile kosztuje szpic miniaturowy?

Szpic miniaturowy z rodowodem pochodzący z zarejestrowanej hodowli kosztuje od 1500 zł do 3000 zł. Cena może być zależna od predyspozycji wystawowych. Pamiętaj, aby nie dać skusić się niską ceną z rzędu 500 zł, ponieważ możesz wtedy paść ofiarą pseudo-hodowli.

Zobacz także: 10 niepokojących sygnałów, które świadczą, że szczeniak pochodzi z pseudo-hodowli

Pies Boo

Pomeranian o imieniu Boo to jeden z najsławniejszych psów świata. Uroczy czworonóg skradł serca ludzi z całego świata. Jego profil na Facebooku obserwowało ponad 16 mln osób, a wszyscy uwielbiali oglądać jego urocze zdjęcia.

Pies Boo zmarł w wieku 12 lat

19 stycznia opiekunowie psa podzielili się bardzo przykrą wiadomością – szpic miniaturowy Boo odszedł w wieku 12 lat. Czworonóg od jakiegoś czasu zmagał się z chorobą serca.

Pomeranian Boo wnosił radość w życie wielu ludzi. Jego opiekunowie opisali go najszczęśliwszym zwierzakiem, jakiego można spotkać. Czworonóg w swoim życiu miał także okazję spotkać kilka gwiazd w tym między innymi piosenkarza z zespołu One Direction – Liama Payne’a.

„Boo był bardzo kochanym pieskiem. Każdy, kto go poznawał, od razu się w nim zakochiwał. On potrafił szerzyć radość, gdziekolwiek się pojawiał. Ludzie kochali oglądać jego zdjęcia. One poprawiały im humor” – przyznali opiekunowie pieska.

Anna Zdrodowska

Mam na imię Ania, a zwierzęta już od dziecka są moją największą pasją. Jestem szczęśliwą posiadaczką psa oraz trzech kotów. Interesuję się zoologią, behawioryzmem, a także dietetyką zwierzęcą. Dzielenie się z Wami nowinkami ze świata zwierząt to dla mnie ogromna radość!

Może Cię zainteresować