10 śmiertelnie niebezpiecznych pająków. Jeśli zobaczysz któregoś z nich, to natychmiast uciekaj
Osobiście, gdy widzę jakiegokolwiek pająka, od razu mam dreszcze na całym ciele. Te nieduże stworzenia wyjątkowo mnie przerażają, a wiem, że wielu ludzi ma w stosunku do nich podobne odczucia. Na szczęście żyjemy w Polsce, a w naszym kraju nie występują groźne gatunki tych zwierzaków. W pozostałych zakątkach Ziemi jest już inaczej. W tym artykule poznasz 10 najstraszniejszych pająków z całego świata, które zdecydowanie lepiej jest omijać szerokim łukiem!
10 najstraszniejszych pająków świata:
#1 Wałęsak brazylijski
Agresywny i silnie jadowity pająk żyjący w tropikalnej części Ameryki Południowej i Północnej. Wałęsak brazylijski to gatunek nadrzewny, który poluje głównie nocą wśród roślinności. Za dnia kryje się na plantacjach bananowców pod kłodami i kamieniami. Często zdarza się, że trafia do Europy właśnie w czasie transportu bananów.
Jest to najbardziej jadowity pająk świata, a jego ukąszenie powoduje mdłości, wymioty, obrzęk, skurcze oraz długotrwałą erekcję. Toksyna znajdująca się w jadzie wałęsaka brazylijskiego jest badana pod kątem zastosowania jako lek na impotencję.
#2 Ptasznik australijski
Duży i niebezpieczny pająk występujący w Australii, a szczególnie w okolicach miasta Sydney. Jest aktywny głównie o zmierzchu oraz nocą. Ptasznik australijski cechuje się sporą agresją. Atakuje również ludzi, a jego szczękoczułki są w stanie przebić nawet paznokieć człowieka.
#3 Sicarius hahni
Pająk o bardzo silnym jadzie, który dorasta do 5 cm wielkości. Można spotkać go na obszarach piaszczystych oraz na pustyniach w Afryce. Podobnie jak wielbłąd potrafi bardzo długo wytrzymać bez jedzenia oraz wody. Czeka na swoją ofiarę, zagrzebując się w piasku.
#4 Pustelnik chilijski
Niebezpieczny pająk występujący w Ameryce Południowej. Pustelnik chilijski preferuje ukrywanie się w miejscach mało dostępnych, takich jak różnego rodzaju pęknięcia. Wychodzi ze swojej kryjówki nocą i właśnie wtedy poluje na swoje ofiary.
#5 Missulena
W skład rodziny Missulena wchodzi 13 gatunków pająków. Występują w Australii, dorastają do długości 3 cm, a ich jad jest w stanie zabić dorosłą mysz. Przedstawiciele rodziny są niebezpieczni dla człowieka.
#6 Czarna wdowa
Czarna wdowa lubi żyć blisko ludzi. Jej jad jest niebezpieczny dla człowieka, jednak rzadko powoduje śmierć. Jeśli samiec po kopulacji zbyt długo zwleka z odejściem od samicy, to może być przez nią zjedzony.
Czarna wdowa zamieszkuje wszystkie stany USA z wyjątkiem Alaski. Występuje również w Meksyku, na Kubie, w Gwatemali, Belize, Hondurasie, Salwadorze aż do Nikaragui i Kostaryki. Dużo osobników zaobserwowano na Jamajce, Haiti i Dominikanie. Spotykana również na Bermudach i Hawajach.
#7 Latrodectus bishopi
Nazywany również czerwononogą wdową. Niebezpieczny pająk, którego można znaleźć wyłącznie na Florydzie. Jest zagrożony wyginięciem, a jego jad porównuje się do jadu czarnej wdowy.
#8 Pustelnik brunatny
Występuje w Stanach Zjednoczonych, na Bermudach oraz Kubie. Chociaż jego jad może powodować rozległą martwicę tkanek, to ukąszenie rzadko bywa śmiertelne. Pustelnik brunatny poluje głównie nocą.
#9 Tegenaria agrestis
Pająk występujący głównie w północno-zachodnich Stanach Zjednoczonych. Może być agresywny podczas ochrony kokonu, a jego jad jest w stanie wywołać martwicę.
#10 Latrodectus hasselti
Jadowity pająk występujący na terenie Australii, Azji Południowej i Południowo-Wschodniej. Nieliczne kolonie spotykane są również na terenie Nowej Zelandii. Jego ukąszenie może stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia człowieka.