Zmarł 130-letni żółw Schurli. Gad stał się sławny podczas EURO 2016
Dziś przychodzimy do was z bardzo smutną wiadomością. Żółw olbrzymi z wiedeńskiego ZOO zmarł w wieku 130 lat. Najstarszy mieszkaniec placówki odszedł po prawie 70 lat życia w austriackiej stolicy.
Zmarł 130-letni żółw
Żółw olbrzymi o imieniu Schurli zmarł 11 lipca 2021 r. w wieku 130 lat. Urodził się na wyspach Seszeli, a we wiedeńskim ZOO spędził aż 68 lat. Był najstarszym mieszkańcem placówki – żył w niej tak długo, że poznał wielu różnych opiekunów.
Schurli mieszkał z nami od 1953 roku. Wielu odwiedzających ZOO znało go prawie od zawsze. Jego dokładny wiek nie był znany, ale wynosił co najmniej 130 lat. – przyznał zoolog Anton Weissenbacher.
Anton Weissenbacher powiedział, że Schurli był pod opieką pokoleń hodowców zwierząt, którzy zbudowali wyjątkową więź z gigantycznym gadem. Schurli mieszkał w terrarium wraz z innym samcem żółwia o imieniu Menschik oraz z samicą o imieniu Madi.
Schurli miał silną osobowość, był uroczy i uparty. Lubił być głaskany po szyi. Najczęściej można było go znaleźć leżącego pod zraszaczem trawy lub moczącego się w zimnej wodzie. Jeśli chodzi o jedzenie, uwielbiał soczyste ogórki suche liście. Były dla niego jak zdrowe chipsy. – opowiada Maximilian Schon, opiekun z wiedeńskiego ZOO.
Prawdziwa gwiazda
Schurli zyskał rozgłos w 2016 roku podczas Mistrzostw Europy UEFA w piłce nożnej. Żółw co tydzień dokonywał prognoz i wybierał zwycięskie kraje rozgrywanych meczów.
Schurli był także modelem dla kampanii reklamowych ZOO i wziął udział w badaniu z 2019 roku badającym inteligencję żółwi olbrzymich.
Problemy ze zdrowiem
Niestety w ostatnich latach stan zdrowia żółwia pogorszył się, przez co musiał być pod stałą obserwacją weterynarzy. 11 lipca 2021 r. odszedł na zawsze. Po jego śmierci, najstarszym mieszkańcem wiedeńskiego ZOO został inny samiec żółwia o imieniu Menschik.
Gatunek zagrożony wyginięciem
Żółw olbrzymi może żyć nawet 150 lat. Jest to drugi co do wielkości gatunek żółwia na świecie, tuż po jego większym krewnym z Wysp Galapagos. Żółw olbrzymi jest wymieniony jako zagrożony na Czerwonej Liście Gatunków Zagrożonych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody.
Przetrwanie tych gigantycznych stworzeń było zagrożone między XVII a XIX wiekiem, a wszystko przez żeglarzy, którzy polowali na nie dla ich mięsa i oleju.
Teraz żółwie olbrzymie zmagają się z niszczeniem siedlisk, konkurowaniem z kozami o wypas oraz drapieżnikami – w tym szczurami i kotami, które zjadają ich jaja.