×

Samojed od A do Z, czyli wszystko co warto wiedzieć o rasie

Samojed rasa psa pochodząca z Rosji – wszystko na temat tych uroczych czworonogów. Jesteś właścicielem przedstawiciela tej rasy, a może dopiero myślisz o jego zakupie? W takim razie warto, abyś dowiedział się nieco więcej na jego temat. Przewiń niżej, aby znaleźć wszystkie ważne informacje.

Źródło: pixabay.com

Źródło: pixabay.com

Samojed historia

Przedstawiciele rasy od setek lat towarzyszyły żyjącemu w Rosji plemieniu Samojedów. Te czworonogi służyły im jako psy zaprzęgowe, a także myśliwskie. Owa ludność pozwalała im nawet wchodzić do swoich własnych namiotów, ponieważ samojedy skutecznie ogrzewały ludzkie ciała.

Pod koniec XIX wieku samojedy trafiły do Europy, a ze względu na okazały wygląd i śnieżnobiałą sierść zyskały sporą popularność. W Polsce hodowlę tych psów zapoczątkowano w 1989 roku.

Źródło: pixabay.com

Źródło: pixabay.com

Samojed wygląd

Jest to średniej wielkości pies z czarnym nosem, ciemnymi oczami oraz wysoko osadzonym ogonem. Jego sierść składa się z miękkiego podszerstka oraz długiej okrywy włosowej. Występuje w śnieżnobiałym kremowym lub biało-biszkoptowym umaszczeniu.

Samojed waga

Przedstawiciele rasy osiągają wagę od 25 do 30 kg oraz wysokość w kłębie od 50 cm do 60 cm. Psy są nieco wyższe niż suczki.

Źródło: pixabay.com

Źródło: pixabay.com

Samojed charakter

Są to przyjacielskie psy, które potrzebują bliskiego kontaktu ze swoim opiekunem. Jest do niego silnie przywiązany oraz bardzo lojalny.

Samojedy to energiczne oraz żywiołowe czworonogi, które potrzebują codziennej dawki ruchu, a także spacerów. Są inteligentne, dzięki czemu szybko uczą się nowych rzeczy oraz dobrze radzą sobie w psich sportach.

Przedstawiciele rasy są łagodne w stosunku do dzieci oraz innych zwierząt. Nie mają skłonności do agresji ani ucieczek.

Źródło: pixabay.com

Źródło: pixabay.com

Samojed zdrowie

Generalnie psy te są odporną i zdrową rasą. Bardzo dobrze znoszą zimno. Rasa miewa jednak skłonności do dysplazji stawów biodrowych, dziedzicznych chorób oczu oraz alergii.

Długość życia wynosi 12-13 lat.

Źródło: pixabay.com

Źródło: pixabay.com

Samojed pielęgnacja

W czasie linienia sierść tych psów należy codziennie wyczesywać, a poza tym okresem wystarczy robić to raz w tygodniu. Samojedy kąpie się jedynie w miarę potrzeby.

Oprócz tego nie zapominaj o regularnym przemywaniu oczu, uszu oraz myciu zębów specjalną pastą bez dodatku fluoru. Jeśli twój pies nie przepada za myciem zębów, użyj SZCZOTKO-GRYZAKA, dzięki któremu twój pupil samodzielnie zadba o higienę jamy ustnej.

Zobacz także: SZCZOTKO-GRYZAK do samodzielnego czyszczenia zębów 

Bardzo ważna jest także odpowiednia pielęgnacja łapek oraz przycinanie pazurków.

Zobacz także: 5 niezbędnych porad dotyczących dbania o psie łapki

Źródło: pixabay.com

Źródło: pixabay.com

Samojed opinie

Są to łatwe do ułożenia psy, ale ich właściciele muszą wykazywać się cierpliwością i wyrozumiałością. Warto wspomnieć, że samojedy wymagają codziennej dawki ruchu w związku z czym nie są polecane dla osób o niskiej aktywności fizycznej. Są to inteligentne i łagodne psy, jednak bywają hałaśliwe. Ich pielęgnacja nie jest trudna.

Źródło: dogtime.com

Źródło: dogtime.com

Samojed szczeniak

Myślisz o przygarnięciu szczeniaka tej rasy? Jeśli jesteś w stanie spełnić wszystkie potrzeby tego psa, to możesz zacząć szukać odpowiedniej hodowli. Pamiętaj, że szczenię może być ci wydane najwcześniej w wieku 8 tygodni.

Samojed hodowla

Jeśli chcesz zakupić psa tej rasy, wybierz hodowlę, która jest zarejestrowana w Polskim Związku Kynologicznym lub w Międzynarodowej Federacji Kynologicznej. Takie hodowle prowadzone są przez profesjonalistów, którzy mają sporą wiedzę oraz doświadczenie w temacie danej rasy.

Pseudo-hodowla

Niestety w dzisiejszych czasach bardzo łatwo jest dać się oszukać pseudo-hodowcom. Nie daj się skusić niskiej cenie szczenięcia z rzędu 500 zł. Rasowy szczeniak z legalnej hodowli kosztuje znacznie więcej. Pamiętaj, że w pseudo-hodowlach liczą się jedynie zyski, a psy z takich miejsc często są chorowite, słabe, źle traktowane oraz niesocjalizowane. Nigdy nie wspieraj pseudo-hodowli!

Zobacz także: 10 niepokojących sygnałów, które świadczą, że szczeniak pochodzi z pseudo-hodowli

Źródło: maxpixel.net

Źródło: maxpixel.net

Samojed cena

Ile kosztuje samojed? Pies tej rasy z rodowodem pochodzący z zarejestrowanej hodowli kosztuje od 2000 zł do 6000 zł. Cena może być zależna od predyspozycji wystawowych oraz genów. Nie daj się skusić zbyt niską ceną, bo padniesz wtedy ofiarą pseudo-hodowli!

 

 

Anna Zdrodowska

Mam na imię Ania, a zwierzęta już od dziecka są moją największą pasją. Jestem szczęśliwą posiadaczką psa oraz trzech kotów. Interesuję się zoologią, behawioryzmem, a także dietetyką zwierzęcą. Dzielenie się z Wami nowinkami ze świata zwierząt to dla mnie ogromna radość!

Może Cię zainteresować