Parson Russell terrier od A do Z, czyli wszystko co warto wiedzieć o rasie
Parson Russell terrier to mała rasa psa pochodząca z Wielkiej Brytanii. Jesteś właścicielem przedstawiciela tej rasy, a może dopiero myślisz o jego zakupie? W takim razie warto, abyś dowiedział się nieco więcej na jego temat. Przewiń niżej, aby znaleźć wszystkie ważne informacje.
Historia
Twórcą tej rasy jest John „Jack” Russell, który słynął z zamiłowania do terrierów oraz polowań. Parson Russell terriery zostały stworzone głównie po to, aby móc wykorzystywać je do polowań na lisy.
Wygląd
Jest to niewielki pies o zgrabnej sylwetce. Występuje w umaszczeniu jednolicie białym lub białym z podpaleniami w kolorze czarnym, rudym lub cytrynowym. Mogą występować kombinacje tych wszystkich trzech barw. Ze względu na rodzaj sierści rasę można podzielić na dwie odmiany:
-
Parson Russell terrier krótkowłosy
-
Parson Russell terrier szorstkowłosy
Parson Russell terrier waga i wzrost
Psy tej rasy osiągają wagę około 6-10 kg oraz wysokość w kłębie od 33 do 38 cm. Samce mogą być nieco większe niż samice.
Parson Russell terrier charakter
Jest to energiczny, szybki i zwinny pies, który uwielbia zabawy, treningi oraz spędzanie czasu aktywnie. Cechuje się również wysokim poziomem inteligencji. Szybko uczy się nowych rzeczy i dobrze sprawdza się w psich sportach. Nie przepada za nudą i bezczynnością.
Ta rasa jest polecana konsekwentnym opiekunom, ponieważ jej przedstawiciele mogą mieć tendencje do dominacji.
Parson Russell terriery dobrze dogadają się ze starszymi dziećmi.
Parson Russell terrier choroby
Przedstawiciele rasy mają predyspozycje do stanów patologicznych siatkówki oka oraz zwichnięcia rzepki kolanowej. Mogą również pojawić się przypadki ataksji.
Długość życia dla psów tej rasy wynosi około 14-15 lat.
Parson Russell terrier pielęgnacja
Odmianę krótkowłosą należy raz na jakiś czas wyczesywać, a w okresie linienia trzeba zwiększyć częstotliwość linienia. Parson Russell terriery o krótkiej sierści linieją dość obficie i często. Odmianę szorstkowłosą natomiast należy trymować dwa razy w roku.
Psa tej rasy kąpie się w miarę potrzeby. Oprócz tego nie zapominaj o regularnym przemywaniu oczu, uszu oraz myciu zębów specjalną pastą bez dodatku fluoru. Jeśli twój pies nie przepada za myciem zębów, użyj SZCZOTKO-GRYZAKA, dzięki któremu twój pupil samodzielnie zadba o higienę jamy ustnej.
Zobacz także: SZCZOTKO-GRYZAK do samodzielnego czyszczenia zębów
Bardzo ważna jest także odpowiednia pielęgnacja łapek oraz przycinanie pazurków.
Zobacz także: 5 niezbędnych porad dotyczących dbania o psie łapki
Parson russell terrier opinie
Z pewnością nie jest to pies dla każdego – wymaga aktywnego i konsekwentnego opiekuna, który poświęci mu czas oraz odpowiednio go wychowa. Może mieć skłonności do dominacji, a samce bywają agresywne w stosunku do innych czworonogów.
Odpowiednio prowadzony pies tej rasy jest przyjazny i pogodny. Jego ogromną zaletą z pewnością jest wysoki poziom inteligencji, dzięki czemu szybko się uczy.
Parson Russell szczeniaki
Myślisz o przygarnięciu szczeniaka tej rasy? Jeśli jesteś w stanie spełnić wszystkie potrzeby tego psa, to możesz zacząć szukać odpowiedniej hodowli. Maluch może być ci wydany najwcześniej w wieku 8 tygodni.
Parson Russell terrier hodowla
Jeśli chcesz zakupić psa tej rasy, wybierz hodowlę, która jest zarejestrowana w Polskim Związku Kynologicznym lub w Międzynarodowej Federacji Kynologicznej. Takie hodowle prowadzone są przez profesjonalistów, którzy mają sporą wiedzę oraz doświadczenie w temacie danej rasy.
Parson Russell terrier do adopcji
Zdarza się, że psy tej rasy są dostępne do adopcji. Koniecznie popytaj w schroniskach oraz fundacjach – może któryś z nich czeka właśnie na ciebie!
Pseudo-hodowla
Niestety w dzisiejszych czasach bardzo łatwo jest dać się oszukać pseudo-hodowcom. Nie daj się skusić niskiej cenie szczenięcia z rzędu 500 zł. Rasowy szczeniak z legalnej hodowli kosztuje znacznie więcej. Pamiętaj, że w pseudo-hodowlach liczą się jedynie zyski, a psy z takich miejsc często są chorowite, słabe, źle traktowane oraz niesocjalizowane. Nigdy nie wspieraj pseudo-hodowli!
Zobacz także: 10 niepokojących sygnałów, które świadczą, że szczeniak pochodzi z pseudo-hodowli