Kategorie Parson Russell terrierPsyRasy psów

Parson Russell terrier od A do Z, czyli wszystko co warto wiedzieć o rasie

Parson Russell terrier to mała rasa psa pochodząca z Wielkiej Brytanii. Jesteś właścicielem przedstawiciela tej rasy, a może dopiero myślisz o jego zakupie? W takim razie warto, abyś dowiedział się nieco więcej na jego temat. Przewiń niżej, aby znaleźć wszystkie ważne informacje.

Parson Russell terrier
Źródło: wikipedia.org

Historia

Twórcą tej rasy jest John „Jack” Russell, który słynął z zamiłowania do terrierów oraz polowań. Parson Russell terriery zostały stworzone głównie po to, aby móc wykorzystywać je do polowań na lisy.

Pies Parson Russell terrier

Wygląd

Jest to niewielki pies o zgrabnej sylwetce. Występuje w umaszczeniu jednolicie białym lub białym z podpaleniami w kolorze czarnym, rudym lub cytrynowym. Mogą występować kombinacje tych wszystkich trzech barw. Ze względu na rodzaj sierści rasę można podzielić na dwie odmiany:

  • Parson Russell terrier krótkowłosy

Parson Russell terrier krótkowłosy
Źródło: omlet.co.uk
  • Parson Russell terrier szorstkowłosy

Parson Russell terrier szorstkowłosy

Parson Russell terrier waga i wzrost

Psy tej rasy osiągają wagę około 6-10 kg oraz wysokość w kłębie od 33 do 38 cm. Samce mogą być nieco większe niż samice.

Rasa Parson Russell terrier

Parson Russell terrier charakter

Jest to energiczny, szybki i zwinny pies, który uwielbia zabawy, treningi oraz spędzanie czasu aktywnie. Cechuje się również wysokim poziomem inteligencji. Szybko uczy się nowych rzeczy i dobrze sprawdza się w psich sportach. Nie przepada za nudą i bezczynnością.

Ta rasa jest polecana konsekwentnym opiekunom, ponieważ jej przedstawiciele mogą mieć tendencje do dominacji.

Parson Russell terriery dobrze dogadają się ze starszymi dziećmi.

Parson Russell terrier

Parson Russell terrier choroby

Przedstawiciele rasy mają predyspozycje do stanów patologicznych siatkówki oka oraz zwichnięcia rzepki kolanowej. Mogą również pojawić się przypadki ataksji.

Długość życia dla psów tej rasy wynosi około 14-15 lat.

Parson Russell terrier

Parson Russell terrier pielęgnacja

Odmianę krótkowłosą należy raz na jakiś czas wyczesywać, a w okresie linienia trzeba zwiększyć częstotliwość linienia. Parson Russell terriery o krótkiej sierści linieją dość obficie i często. Odmianę szorstkowłosą natomiast należy trymować dwa razy w roku.

Psa tej rasy kąpie się w miarę potrzeby. Oprócz tego nie zapominaj o regularnym przemywaniu oczu, uszu oraz myciu zębów specjalną pastą bez dodatku fluoru. Jeśli twój pies nie przepada za myciem zębów, użyj SZCZOTKO-GRYZAKA, dzięki któremu twój pupil samodzielnie zadba o higienę jamy ustnej.

Zobacz także: SZCZOTKO-GRYZAK do samodzielnego czyszczenia zębów 

Bardzo ważna jest także odpowiednia pielęgnacja łapek oraz przycinanie pazurków.

Zobacz także: 5 niezbędnych porad dotyczących dbania o psie łapki

Parson Russell terrier

Parson russell terrier opinie

Z pewnością nie jest to pies dla każdego – wymaga aktywnego i konsekwentnego opiekuna, który poświęci mu czas oraz odpowiednio go wychowa. Może mieć skłonności do dominacji, a samce bywają agresywne w stosunku do innych czworonogów.

Odpowiednio prowadzony pies tej rasy jest przyjazny i pogodny. Jego ogromną zaletą z pewnością jest wysoki poziom inteligencji, dzięki czemu szybko się uczy.

Parson Russell terrier

Parson Russell szczeniaki

Myślisz o przygarnięciu szczeniaka tej rasy? Jeśli jesteś w stanie spełnić wszystkie potrzeby tego psa, to możesz zacząć szukać odpowiedniej hodowli. Maluch może być ci wydany najwcześniej w wieku 8 tygodni.

Parson Russell terrier szczeniak
Źródło: dogbreedslist.info

Parson Russell terrier hodowla

Jeśli chcesz zakupić psa tej rasy, wybierz hodowlę, która jest zarejestrowana w Polskim Związku Kynologicznym lub w Międzynarodowej Federacji Kynologicznej. Takie hodowle prowadzone są przez profesjonalistów, którzy mają sporą wiedzę oraz doświadczenie w temacie danej rasy.

Parson Russell terrier do adopcji

Zdarza się, że psy tej rasy są dostępne do adopcji. Koniecznie popytaj w schroniskach oraz fundacjach – może któryś z nich czeka właśnie na ciebie!

Pseudo-hodowla

Niestety w dzisiejszych czasach bardzo łatwo jest dać się oszukać pseudo-hodowcom. Nie daj się skusić niskiej cenie szczenięcia z rzędu 500 zł. Rasowy szczeniak z legalnej hodowli kosztuje znacznie więcej. Pamiętaj, że w pseudo-hodowlach liczą się jedynie zyski, a psy z takich miejsc często są chorowite, słabe, źle traktowane oraz niesocjalizowane. Nigdy nie wspieraj pseudo-hodowli!

Zobacz także: 10 niepokojących sygnałów, które świadczą, że szczeniak pochodzi z pseudo-hodowli

Parson Russell terrier szczeniaki
Źródło: puppypurebred.com

Parson Russell terrier cena

Pies tej rasy z rodowodem pochodzący z zarejestrowanej hodowli kosztuje od 2000 zł do 4000 zł. Cena może być zależna od predyspozycji wystawowych oraz genów. Nie daj się skusić zbyt niską ceną, bo padniesz wtedy ofiarą pseudo-hodowli!