Kategorie Owczarek staroangielskiPsyRasy psów

Owczarek staroangielski (bobtail) od A do Z, czyli wszystko co warto wiedzieć o rasie

Owczarek staroangielski znany również jako bobtail to pies pasterski pochodzący z Wielkiej Brytanii. Jesteś właścicielem przedstawiciela tej rasy, a może dopiero myślisz o jego zakupie? W takim razie warto, abyś dowiedział się nieco więcej na jego temat. Przewiń niżej, aby znaleźć wszystkie ważne informacje.

Owczarek staroangielski bobtail

Staroangielski owczarek historia

Najprawdopodobniej rasa powstała już w czasach średniowiecznych. Pierwsze wzmianki piśmiennicze o psach w typie owczarków staroangielskich pochodzą jednak z roku 1586. Dawniej wykorzystywano je głównie do obrony zwierząt stadnych przed drapieżnikami.

Pierwsza oficjalna prezentacja psów tej rasy odbyła się w 1873 roku, a w roku 1890 zatwierdzono pierwszy wzorzec rasy.

Owczarek staroangielski bobtail

Owczarek staroangielski bobtail wygląd

Jest to spory pies o efektywnym wyglądzie. Pokrywa go długa, gęsta i gruba sierść, która występuje w różnych odcieniach niebieskiego oraz szarego wraz z białymi znaczeniami.

Owczarek staroangielski waga i wzrost

Psy tej rasy osiągają wagę od 30 do 55 kg. Wysokość w kłębie natomiast wynosi minimum 61 cm dla samców oraz minimum 56 cm dla samic.

Owczarek staroangielski

Owczarek staroangielski usposobienie

Jest to łagodny, wesoły i przyjaźnie nastawiony do świata pies. Bardzo silnie przywiązuje się do członków swojej rodziny i źle znosi samotność. Aby być szczęśliwym, potrzebuje przebywać blisko człowieka. Przez długi czas zachowuje się jak szczeniak – osiąga dojrzałość dopiero po osiągnięciu 3 lat.

Owczarki staroangielskie doskonale dogadują się z dziećmi – są w stosunku do nich łagodne, delikatne i opiekuńcze. Nie mają kłopotów z akceptowaniem innych zwierząt.

Bobtail cechuje się wysokim poziomem inteligencji, dzięki czemu szybko uczy się nowych rzeczy. Lubi wykonywać różne zadania, a także zabawy oraz ruch.

Bobtail

Bobtail choroby

Psy bobtail cieszą się raczej dobrym zdrowiem. Jak u większości dużych ras może jednak wystąpić u nich dysplazja stawów oraz zagrażający życiu skręt żołądka. Z tego względu nigdy nie wolno karmić ich tuż przed aktywnością fizyczną. Sporadycznie występuje zaćma.

Długość życia dla owczarka staroangielskiego wynosi około 10-12 lat.

Staroangielski owczarek

Owczarek staroangielski pielęgnacja

Długa sierść owczarka staroangielskiego wymaga częstego oraz starannego wyczesywania, a także kąpieli. Po kąpieli należy dokładnie wysuszyć go suszarką. Aby pielęgnacja była łatwiejsza, psa tej rasy można również strzyc na krótko.

Oprócz tego nie zapominaj o regularnym przemywaniu oczu, uszu oraz myciu zębów specjalną pastą bez dodatku fluoru. Jeśli twój pies nie przepada za myciem zębów, użyj SZCZOTKO-GRYZAKA, dzięki któremu twój pupil samodzielnie zadba o higienę jamy ustnej.

Zobacz także: SZCZOTKO-GRYZAK do samodzielnego czyszczenia zębów 

Bardzo ważna jest także odpowiednia pielęgnacja łapek oraz przycinanie pazurków.

Zobacz także: 5 niezbędnych porad dotyczących dbania o psie łapki

Owczarek staroangielski bobtail

Owczarek staroangielski szczeniaki

Myślisz o przygarnięciu szczeniaka tej rasy? Jeśli jesteś w stanie spełnić wszystkie potrzeby tego psa, to możesz zacząć szukać odpowiedniej hodowli. Maluch może być ci wydany najwcześniej w wieku 8 tygodni.

Owczarek staroangielski szczeniak
Źródło: flickr.com

Owczarek staroangielski hodowla

Jeśli chcesz zakupić psa tej rasy, wybierz hodowlę, która jest zarejestrowana w Związku Kynologicznym w Polsce lub w Międzynarodowej Federacji Kynologicznej. Takie hodowle prowadzone są przez profesjonalistów, którzy mają sporą wiedzę oraz doświadczenie w temacie danej rasy.

W naszym kraju nie ma zbyt wielu hodowli psów tej rasy. Na szczeniaka będzie trzeba więc poczekać.

Owczarek staroangielski do adopcji

Zdarza się, że psy tej rasy są dostępne do adopcji. Koniecznie popytaj w schroniskach oraz fundacjach – być może któryś z nich czeka właśnie na ciebie!

Pseudo-hodowla

Niestety w dzisiejszych czasach bardzo łatwo jest dać się oszukać pseudo-hodowcom. Nie daj się skusić niskiej cenie szczenięcia z rzędu 500 zł. Rasowy szczeniak z legalnej hodowli kosztuje znacznie więcej. Pamiętaj, że w pseudo-hodowlach liczą się jedynie zyski, a psy z takich miejsc często są chorowite, słabe, źle traktowane oraz niesocjalizowane. Nigdy nie wspieraj pseudo-hodowli!

Zobacz także: 10 niepokojących sygnałów, które świadczą, że szczeniak pochodzi z pseudo-hodowli

Owczarek staroangielski bobtail szczeniak

Owczarek staroangielski cena

Ile kosztuje owczarek staroangielski? Pies tej rasy z rodowodem pochodzący z zarejestrowanej hodowli kosztuje od 3000 zł do 4500 zł. Cena może być zależna od predyspozycji wystawowych oraz genów. Nie daj się skusić zbyt niską ceną, bo padniesz wtedy ofiarą pseudo-hodowli!