Zdjęcia z belgijskiego zoo obiegły Internet. Niezwykła relacja orangutanów z wydrami
Orangutany to bardzo mądre stworzenia, a także niezwykle spokojne. Potrafią stworzyć prawdziwą rodzinę i opiekować się nią ze szczególną pieczołowitością. Gdy już pokochają, to nie odpuszczą. Dowodem takiego zaangażowania emocjonalnego są orangutany z belgijskiego zoo.
Niezwykła rodzina
Te rzadkie stworzenia, jakimi są orangutany, można spotkać we wspaniałym ogrodzie zoologicznym Pairi Daiza w Brugelette (Belgia). Jednak oprócz tych człekokształtnych zwierząt, w zagrodzie dla orangutanów przebywają także wydry.
Jak się okazuje, orangutany nawiązały wyjątkową więź z wydrami. Niezwykłe zdjęcia przedstawiające tą słodką rodzinę obiegły już internet, wywołując furorę i falę pozytywnych komentarzy. To naprawdę uroczy widok!
Żyją w jednej zagrodzie
W belgijskim ogrodzie Pairi Daiza żyją trzy orangutany – Ujian mający 24 lata, Sari w wieku 15 lat i ich 3-letni syn Bernai. Pracownicy zoo postanowili urozmaicić tym wyjątkowym człekokształtnym stworzeniom nieco życie i jako współmieszkańców zagrody przydzielili im azjatyckie wydry.
Trzy orangutany nie miały nic przeciwko. Wręcz zaprzyjaźniły się z wydrami, tworząc z nimi wyjątkową więź.
Wzajemna pomoc
Rzecznik zoo w Pairi Daiza, Mathieu Goedefroy, powiedział, że orangutany dzielą 97% swojego DNA z ludźmi. Dlatego też muszą mieć zapewnioną rozrywkę, wyzwania, a także zajęcia umysłowe, emocjonalne i fizyczne.
Dwa czynniki są niezwykle ważne dla dobrego samopoczucia zwierząt w niewoli: rozmiar i jakość zagrody.
W tym celu mamy bardzo silny program „wzbogacania ”dla naszych orangutanów, w którym nasi opiekunowie zabawiają ich przez cały dzień grami umysłowymi, zagadkami, łamigłówkami i innymi rzeczami, które trenują ich inteligencję.
Zoo twierdzi, że zezwolenie różnym gatunkom zwierząt na wspólne życie i interakcje jest „wzbogaceniem” dla obu stron. Właśnie dlatego pozwolili wydrom zamieszkać w rzeczce, która przepływa przez terytorium orangutanów.
Te wydry naprawdę lubią wychodzić z wody i bawić się ze swoimi dużymi, owłosionymi przyjaciółmi. Szczególnie Berani i Ujian nawiązali silną więź z sąsiadami.
Ta rodzina orangutanów przybyła do zoo w Pairi Daiza w 2017 roku. Już wcześniej zagrodę zamieszkiwały dwie inne małpy.
Orangutany zagrożone wyginięciem
Orangutany niemal całe życie spędzają na drzewach. Prowadzą dzienny tryb życia, w koronach przesypiają około 12 godzin. Szacuje się, że na torfowiskach żyje około 200 osobników. To jedno z najbardziej licznych skupisk. Niestety te człekokształtne zwierzęta są także na wymarciu. Niestety populacje orangutanów są zagrożone przez plantacje oleju palmowego, który jest dla nich symbolem śmierci.