×

Nietypowe miejsca na ciele psa, gdzie chowają się kleszcze. Zawsze je sprawdzaj

Szybko i pobieżnie sprawdzasz dłońmi głowę Twojego pupila, jego grzbiet oraz brzuch – kleszczy nie ma. Jesteś zadowolony, bo jesteś pewien, że Twojemu psiakowi nic nie grozi…

Niestety, nic bardziej mylnego. Szukanie kleszczy na ciele psa wcale nie jest takie łatwe, jak mogłoby się wydawać. Szczególnie, gdy Twój pupil jest posiadaczem ciemnej i bardzo bujnej sierści.

Te podstępne pasożyty mogą żyć na ciele psa przez kilka, a nawet i kilkanaście dni, nim zostaną odnalezione. Będą więc powoli spijać jego krew. Co więcej, mogą powodować liczne choroby, a w konsekwencji doprowadzić nawet i do śmierci…

Dlatego ważne, abyś szybko umiał je namierzyć. Zawsze sprawdzaj:

  1. Łokcie
  2. Pachwiny
  3. Pod obrożą
  4. Na powiekach
  5. Łapy – pomiędzy palcami
  6. W okolicy odbytu i krocza

Upewnij się!

Gdy podejrzewasz, że u Twój pupil może mieć kleszcza, powinieneś dokładnie sprawdzić jego całe ciało, a przede wszystkim właśnie miejsca wymienione powyżej. Zwracaj uwagę na wszystkie zgrubienia, nawet te najmniejsze. Nie spodziewasz się chyba, że od razu znajdziesz ogromnego, opitego pasożyta?

Pamiętaj, że im szybciej usuniesz kleszcza, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo, że zarazi się którąkolwiek z chorób. Najlepiej, abyś co dzień dokładnie go oglądał. Pamiętaj, że jeżeli kleszcz przebywa na swojej ofierze dłużej niż 48 godzin, zatruwa jej organizm coraz większą ilością bakterii.

Oto, jak właściwie usunąć kleszcza:

Może Cię zainteresować