×

Niechciany pies zaraz miał zostać uśpiony, więc dziewczynka zaczęła czytać mu bajkę

Świadomość, że na świecie mnóstwo zwierząt przebywa w schroniskach, rozdziera serce. Skala ich cierpienia jest niewyobrażalna. W naszym kraju nie jest praktykowane usypianie psów lub kotów w związku z przepełnieniem schronisk, jednak za granicą sprawy mają się już inaczej. Humane Society of Missouri postanowiło temu zaradzić, znajdując nietypowe rozwiązanie.

Przepełnione schroniska usypiają zwierzęta

Nie jesteśmy w stanie zliczyć, ile psów i kotów zostaje rocznie poddane niepotrzebnej eutanazji w schroniskach. Przepełnione placówki choćby w Stanach Zjednoczonych praktykują to rozwiązanie w przypadku niechcianych zwierząt, których nikt nie chce adoptować. Wynika to często z ich mocno traumatycznych przeżyć, co wpływa na ich trudną osobowość. Takie zwierzaki tym bardziej potrzebują czułości i pracy, nie zaś cichej śmierci zadanej przez weterynarza. Te zwierzęta w swoim życiu doznały wystarczająco dużo maltretowania, zaniedbania i innego rodzaju przemocy i nie zasługują na taki koniec.

schronisko
Źródło: humanesocietyofmissouri / YouTube.com

Resocjalizacja trudnych psów

Na szczęście tej praktyce wychodzi na przód Humane Society of Missouri, które wprowadziło w życie interesujący program naprawczy. Jak wygląda program? Ma on na celu resocjalizację trudnych psów, aby dać im możliwość na nowe życie.

schronisko
Źródło: humanesocietyofmissouri / YouTube.com

Nazwano go „Shelter Buddies Reading Program”, czyli „Czytelniczy Program Przyjaciół Schroniska”. Dzięki tej inicjatywie dzieci w wieku między 6 a 15 lat mogą pomagać wybranym przez siebie psom poprzez czytanie im książek. To wspaniały pomysł, który buduje więzi, uczy dzieci empatii, a psy ponownego zaufania do ludzi.

Program resocjalizacji psów

Zanim wprowadzono program, zrobiono kilka próbnych sesji. Ich rezultat był oszałamiający! Widać było, że zarówno dzieci jak i psiaki były bardzo otwarte na wspólne czytanie. Co za wzruszający widok!

Powoli psy, które wcześniej miały trudną osobowość lub widocznie były zamknięte w sobie, stawały się otwarte i śmiałe. Nie mogło być lepiej, co za radość! To pokazuje, że jeśli się chce, można wszystko i nie trzeba wcale trudnych psów skazywać na śmierć. Wystarczy poświęcić im nieco więcej uwagi.

schronisko
Źródło: humanesocietyofmissouri / YouTube.com

Zauważalny sukces programu sprawił, że schronisko włączyło to rozwiązanie do swojej corocznej imprezy znanej jako Deck The Howls. Na czym polega? Poza czytaniem dzieci robią kartki z życzeniami i smakołykami dla psiaków schroniskowych. To bardzo ciepła inicjatywa. Mamy nadzieję, że inne schroniska wezmą przykład i również wprowadzą coś podobnego u siebie. Liczy się przede wszystkim dobro zwierząt!

Zobacz wideo z tej uroczej sesji:

 

 

 

Może Cię zainteresować