×

Muzyk zagrał dla niewidomego słonia. Nieprawdopodobna reakcja zwierzęcia

Czasem zdarza się, że zwierzęta i ludzie są do siebie podobni, mimo że wydaję się nam to nieprawdopodobne. Nie chodzi wcale o wygląd fizyczny, a o zachowanie.

Niekiedy uważamy, że znamy doskonale zwierzęta, ale bywają momenty, kiedy zaskakują nas swoimi zdolnościami czy emocjami, które wydawało by się, że posiadają tylko ludzie. Na przykład empatią, czy kreatywnością. Co ciekawe, a zarazem zdumiewające, zwierzęta rozumieją, a także uczestniczą w tym, co my postrzegamy jako sztukę i kulturę.

Wierzcie lub nie, ale ten niewidomy słoń lubi tańczyć do muzyki klasycznej!

Brytyjski muzyk, Paul Barton, umieścił pianino w środku dżungli, a dokładniej w sanktuarium słoni i zaczął grać muzykę klasyczną, dla niewidomego słonia o imieniu Lam Duan.

Reakcja słonicy była całkiem… ludzka. Zaczęła kołysać się na boki w rytm muzyki

W nakręconym wideo, na którym uchwycono ten moment, Paul wyjaśnia, że starsza słonica, dla której grał, przez większość swojego życia była niewidoma. 62-letni zwierzak przebywa aktualnie w ElephantsWorld, w Tajlandii. Brytyjski muzyk gra na pianinie utwory Frédérica Chopina, Johanna Sebastiana Bacha, Franza Schuberta i Erika Satie.

Zaciągnął pianino do sanktuarium słoni, by móc grać starszym zwierzętom muzykę

Jeszcze piękniejsze jest to, że pianista dzieli się swoim talentem nie tylko z ludźmi, ale także z niewidomą słonicą, która nie może cieszyć się podziwianiem otaczającego ją świata za pomocą oczu. Dzięki Paulowi może natomiast cieszyć się tym, co słyszy. To coś niesamowitego!

Jednego dnia Barton wpadł na pomysł, by nagrać wideo, jak gra na pianinie, znajdując się na moście rzeki Kwai. To właśnie będąc tam dowiedział się o sanktuarium słoni, którego pracownicy opiekują się starszymi, rannymi, upośledzonymi słoniami. Ponieważ sam kocha te zwierzaki, wybrał się w to miejsce i zapytał, czy może przywieźć pianino i zagrać dla słoni.

Lam Duan to nie jedyny słoń, któremu klasyczna muzyka przypadła do gustu

Wierzcie lub nie, ale kiedy dźwięki pianina zaczęły rozbrzmiewać w lesie, mnóstwo słoni poszło za dźwiękiem i wsłuchiwało się w występ Bartona. Niektóre z nich nawet śpiewały!

Oto nagranie, na którym słonie śpiewają do muzyki klasycznej

W wywiadzie muzyk wyjaśnił, że prawie wszystkie słonie reagują na muzykę. Kiedy tylko ją słyszą, zaczynają się ruszać. Niektóre zbliżają się nawet do pianina i dotykają je trąbą. Inne natomiast trzymają trąby w buzi i wsłuchują się w dźwięki. Jeszcze inne, jak Lam, kołyszą się na boki. Ale jedno jest pewne, wszystkie słonie są zaciekawione tym, co wydobywa się z instrumentu.

Paul znany jest także z gry dla słoni na tradycyjnym, tajskim flecie

Anna Zdrodowska

Mam na imię Ania, a zwierzęta już od dziecka są moją największą pasją. Jestem szczęśliwą posiadaczką psa oraz trzech kotów. Interesuję się zoologią, behawioryzmem, a także dietetyką zwierzęcą. Dzielenie się z Wami nowinkami ze świata zwierząt to dla mnie ogromna radość!

Może Cię zainteresować