Kategorie Newsy

Koty domowe – garść ciekawostek o ulubionych pupilach

Od wielu lat koty i psy rywalizują ze sobą o miano ulubionych zwierząt domowych. Zwolenników zarówno jednych, jak i drugich nie brakuje – nierzadko zdarza się, że powiedzenie o życiu „jak pies z kotem” negowane jest przez wzajemne czułe relacje obu tych zwierząt pod jednym dachem. Nie sposób wskazać wyższości jednych nad drugimi – byłoby to jednocześnie pozbawione sensu. Zarówno psy jak i koty mają swoje wady i zalety, co nie zmienia faktu, że są wspaniałymi zwierzętami. Tak, jak w przypadku psów, tak i koty dzielą się na ciekawe i przepiękne rasy. Koty domowe kojarzone są najczęściej z poczciwymi, szaroburymi i pręgowanymi dachowcami – tymczasem niektóre ich rasy są naprawdę wyjątkowe i imponujące.

Najpopularniejsze rasy kotów domowych

Ras kotów, tak jak ich samych, jest mnóstwo. Wyróżnić można niemal 100 różnych ras, od całkowicie pozbawionych sierści sfinksów, do długowłosych i majestatycznych persów. Niektóre rasy wyróżniają się także tym, że koty są bardzo duże, rozmiarem przypominając bardziej psa niż mruczka. Największe koty to te rasy maine coon. Uważane są one za najlepszego przyjaciela człowieka – są łagodne, zachowaniem przypominając bardziej psiaka niż chodzącego własnymi drogami kota. Ich waga także jest imponująca -dorosły samiec może ważyć nawet 11 kilogramów, co zdecydowanie odróżnia koty maine coon od zwykłych dachowców. Co ciekawe, ostateczny rozmiar osiągają mniej więcej w wieku 4 lat – to późno, jak na zwierzęta domowe, żyjące przecież po lat kilkanaście. Koty maine coon zaciekawiają nie tylko sporymi rozmiarami i długim futerkiem na łapkach i brzuszku, ale także wielkimi oczami, które dodają im niewątpliwego uroku. Odwrotnie proporcjonalnie do swoich gabarytów, koty te są niezwykle łagodne i przyjazne, dlatego nadają się właściwie dla każdego – także jako towarzysz dla małych dzieci. Maine coon’y odcinają się także od najpopularniejszego stereotypu o kotach, jakim jest stronienie od człowieka i interesowne zachowania. Te kocie wielkoludy wręcz garną się do swoich właścicieli, uwielbiając spędzać z nimi czas i okazując otwarcie swoje uczucia. Mruczą, ocierają się i rozdają „buziaki”. Jeśli więc nie możesz mieć psa (ze względu na warunki mieszkaniowe lub uczulenie na psią sierść), jednak szukasz przyjaciela z charakterem na miarę wielkiego, psiego serca, pomyśl właśnie o kocie rasy maine coon!

koty domowe

Najmniejsze koty – kot singapurski

Aby zachować proporcje, warto wspomnieć także o najmniejszych rasach kotów. Do ich przedstawicieli bez wątpienia należy kot singapurski. Z pewnością są to tez najbardziej urocze kociaki – przy swoich niewielkich rozmiarach, mają niezwykle duże oczy i uszy. Bardzo ciekawe jest także ich umaszczenie, przypominające sepię. Krótki włos składa się z dwóch kolorów: umaszczenie przypomina ciemny brąz nałożony na biel lub ciepły beż. W przeciwieństwie do przymilnych i spokojnych kocich olbrzymów maine coon, kot singapurski to istne żywe srebro. W ich przypadku „mały” nie oznacza „spokojny”, a wręcz przeciwnie. Jednak mimo ogromnego temperamentu i zamiłowania do wspinaczek, kot singapurski również ma łagodny charakter i przywiązuje się do swojego właściciela.

Fotografie: pixabay.com