Kot nie bez powodu budzi cię w nocy. Kryje się za tym sprytny podstęp
Każdy posiadacz kota wie, że nocne pobudki to standard. Ten koci nawyk ma wiele różnych podłoży. Ich poznanie i zrozumienie pozwala lepiej i umiejętniej odczytywać potrzeby kota. Dowiedz się, dlaczego Twój futrzak budzi się w nocy.
Dlaczego kot budzi się w nocy?
Znasz to uczucie, kiedy smacznie śpisz, a Twój kot nagle budzi Cię w nocy? Najczęściej między 2 a 4 rano. Nagłe przerywanie snu jest dość męczące i irytujące. Jednak wiedz, że kot ma ku temu powód. Nawyk ten bierze się też z początków aklimatyzacji mruczka w domu. Uczy się tego, kiedy odczuwa wieczorem stres, a opiekun przychodzi do niego, aby go uspokoić. Spełnia wtedy jego zachcianki, głaszczę go lub karmi. Dlatego kot kojarzy budzenie nocne z zaspokajaniem swoich potrzeb. Z tego właśnie powodu dokarmianie kociaka lub opieka nocna – jeśli nie jest chory i nie potrzebuje pomocy – zgubi każdego wrażliwego na kocie uroki właściciela.
Mimo że niejednokrotnie w zabawny sposób podkreśla się, że opiekun jest kocim sługą, lepiej jednak nie usługowa mruczkowi w nocy. Nasz odpoczynek i zdrowy sen jest również ważny. Jeśli nie chcemy rozbestwić naszego mruczka, najlepiej zignorować jego nocne prośby.
Inną przyczyną powodującą nocne wstawanie jest też pora karmienia. Jeśli kot kojarzy nasze wstawanie z jedzeniem, to jeśli zdarzy nam się wstać z łóżka w nocy za potrzebą, uzna on to za możliwość napełnienia brzuszka. Najlepiej karmić kociaka 10-15 minut po przebudzeniu, wtedy maluch nie będzie kojarzył wstawania z łóżka ze swoją miską.
Kot budzi nocą, kiedy się nudzi
Inną przyczyną, dla której kot budzi nocą, jest nuda. Szczególnie, jeśli to kot niewychodzący i większość czasu spędza sam w domu. Kiedy opiekunowie są w pracy lub szkole, zwykle kociak przesypia ich nieobecność, ale kiedy wracają, może czuć się wygłodniały uwagi. Dlatego może włączać mu się chęć głaskania, kiedy opiekun śpi, szczególnie jeśli po powrocie do domu wystarczająco się nim nie zajmował. Czasem bywa, że dobrym sposobem jest drugi kot, aby nasz pupil miał towarzystwo. Zabawki też będą rozwiązaniem na samotność kociaka.
Pamiętajmy, że na życie kota przekłada się też nieregularny tryb życia właściciela. Dla niego każdy moment może być dobry na zabawę, nawet w nocy.
Dlatego najlepiej dostosować sobie tryb życia, do którego dostosuje się też i kot. Można też zadbać o odpowiednie naświetlenie w domu lub ograniczenie dostępu do światła. Szczególnie, że kot nie rozróżnia jak człowiek, kiedy jest ciemno, a kiedy bardzo jasno. Przez co rozpraszać go może nawet włączony telewizor czy światło lampy. Tym bardziej lepiej zadbać o to, aby sprzęt był wyłączony, a okna zasłonięte np. roletą.
Wcześniejsze przyczyny nie wydają się niczym poważnym, a raczej nawykami możliwymi do wypracowania. Jednak jeśli za budzeniem kota w nocy stoją choroby i różne zdrowotne dolegliwości, należy skonsultować się z weterynarzem i jeśli będzie konieczne, wprowadzić odpowiednie leczenie. Nagła zmiana zachowania u naszego zwierzaka to pierwszy sygnał alarmowy, którego nigdy nie powinniśmy bagatelizować.