×

Jeśli zauważysz u kota to zachowanie, to znaczy, że jest bliski depresji. Doskwiera mu samotność

Mimo że koty chodzą swoimi drogami, czasem mogą odczuwać brak uwagi ze strony właściciela czy domowników. Wtedy nawet ulubione posłanie, zabawki czy smakołyki nie wystarczą. Bywa to poważne do tego stopnia, że kociak może wpaść nawet w depresję! Dlatego ważne jest, aby okazywać miłość i bliskość swojemu zwierzakowi. Aby kot nie wpadł w depresję! Oto 5 sygnałów mówiących o tym, że Twój kociak czuje się samotny.

Kot sam w domu, co czuje?

Czy wiesz, że pomimo iż koty cenią swoją przestrzeń, to nie lubią być jednak same? Kot przebywający stale w mieszkaniu i niewychodny wymaga od Ciebie dużo więcej opieki niż ten wychodzący. Nie wystarczy mu jedynie zapewnienie wygodnego posłania, stosu zabawek czy pysznych smakołyków. 4 ściany domu mogą kota doprowadzić do depresji. Szczególnie, jeśli nie dajesz mu wystarczająco uwagi i bliskości. W chwili, kiedy jest odwrotnie, kociak może czuć się odtrącony i zapomniany. A tego przecież byś nie chciał, prawda?

kot

Wiadomo, że doba ma tylko 24 godziny i czasem trudno w natłoku zadań o uwagę dla pupila. Dlatego, jeśli masz chwilę, daj trochę uwagi pupilowi, ponieważ długotrwały jej brak, doprowadza u kota do opłakanych skutków. Kot może czuć apatię, załamanie i wspomnianą depresję. Jakie są sygnały świadczące, że już to się dzieje?

5 sygnałów, że kot czuje się samotny:

  • agresja wobec innych – jeśli kotu brakuje uwagi, często przejawia agresję. Zdarza się też, że może zachowywać się nieprzewidywalnie. Co się wtedy dzieje? Zaczyna „polować” na Twoje nogi, ręce, plecy, a nierzadko też twarz.
  • brak energii, zmęczenie – zauważasz, że kot śpi dłużej niż mu się to normalnie zdarza? To wynik obniżenia witalności i braku energii, które wywołane są wspomnianą samotnością. Jeśli zauważysz, że Twój energiczny kiedyś kot przestał mieć chęć na zabawę i najchętniej leżałby tylko na posłaniu, to duży znak, że coś się dzieje. Może to też być sygnał depresji!
  • nadmierne miauczenie – Twój kot coraz częściej urządza sobie głośne arie operowe, kiedy wcześniej był dość cichym kotem? To znak, że potrzebuje on uwagi – Twojej uwagi. Zadbaj o niego, a wtedy problem zniknie.
  • nadaktywność – widzisz, że Twój kot chodzi z miejsca na miejsce lub szuka czegoś? Zachowuje się też nadpobudliwie, bo ciągle drapie , a nawet zaczyna i niszczy przedmioty? W ten sposób próbuje rozładować nagromadzoną energię i emocje. Jeśli to widzisz, należy pomyśleć o konsultacji z behawiorystą.
  • załatwianie się poza kuwetą – jeśli przyczyna tego, że kot załatwia się poza kuweta nie leży po stronie problemów zdrowotnych, z pewnością robi to z samotności. W taki sposób zwraca na siebie Twoją uwagę, a dodatkowo daje upust swojej frustracji lub niepokojowi.

kot

Zwracaj uwagę na to, co dzieje się z Twoim kotem. Pamiętaj, że zwierzak to nie tylko przyjemności, ale też i obowiązki!

Może Cię zainteresować