10 niepokojących objawów, które mogą świadczyć o tym, że Twój pies jest chory
Na samą myśl o tym, że coś może spotkać naszego czworonożnego przyjaciela mamy ciarki na ciele. Chcemy, aby jak najdłużej cieszył się zdrowiem i był przy nas w dobrych i złych chwilach. Im szybciej będziemy odpowiednio interpretować i szybko reagować na zmianę ich zachowań i przyzwyczajeń, tym większe są szanse, że psiak z tego wyjdzie.
Ważne jest, aby raz w roku chodzić do weterynarza na kontrolne badania. Dodatkowo sami w domu możemy obserwować, czy dzieje się coś niepokojącego. Papierkiem lakmusowym w tym przypadku są kły i dziąsła, na które powinniśmy zwracać szczególną uwagę.
Dr Kelly Ryan z the Animal Medical Center of Mid-America and Humane Society z Missouri podaje 10 znaków ostrzegawczych, które powinien wychwycić każdy właściciel psa. Jeśli wystąpi którykolwiek z tych objawów, od razu udaj się do weterynarza.
#1 Dziwny zapach

Oddech psa nie należy do najprzyjemniejszych zapachów na świecie. Jeśli niepokoi Cię zapach pochodzący z jamy ustnej, nosa lub okolic odbytu, powinieneś od razu skonsultować się z lekarzem.
#2 Nierówności/grudki na skórze lub pod nią

Musisz pamiętać o tym, aby regularnie sprawdzać skórę swojego psa - przynajmniej raz w miesiącu. Nie zapomnij o uszach i mordce. Nie ignoruj zmian, które zaczynają Cię niepokoić. Jeśli guzki krwawią lub sączy się z nich wydzielina, należy natychmiast skonsultować to z lekarzem.
#3 Utrata wagi

Oczywiście warto się tym zainteresować w momencie, gdy nie zmieniłeś diety zwierzakowi. W przeciwnym razie nagła utrata wagi jest powodem do niepokoju.
#4 Zmiany apetytu

Jeśli Twój pies nie ma ochoty na jedzenie, najprawdopodobniej jest chory.
#5 Letarg

Jak odróżnić to, że pies jest leniwy od tego, że coś się z nim dzieje? Po prostu go obserwuj. Nikt nie zna Twojego psiaka lepiej od Ciebie. Jeśli wydaje Ci się, że coś jest z nim nie tak, od razu wybierzcie się do weterynarza.
#6 Problemy z oddychaniem

Psy mogą zachorować na raka płuc, a może się to objawiać poprzez kaszel, świszczący oddech lub duszność po niewielkim wysiłku.
#7 Zmiany zachowań

Warto zwrócić uwagę na to, czy coś się zmieniło u pupila. Jeśli uwielbiał zabawę, a teraz nie ma na nią kompletnie ochoty, warto dokładniej mu się przyjrzeć. Jakakolwiek zmiana wymaga konsultacji.
#8 Otwarte rany

Jeśli twój pies ma ranę, która nie goi się prawidłowo, koniecznie musisz zaczerpnąć fachowej opinii w tej kwestii. Być może wiąże się to z większym medycznym problemem.
#9 Wymioty i biegunka

Jeśli zauważysz, że Twój pies ma często biegunkę i/lub wymioty, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Kontroluj także brzuch pupila - sprawdzaj, czy ma wzdęcia.
#10 Dziąsła i kły

Bardzo blade dziąsła mogą być oznaką utraty krwi, a rak jest niestety jedną z wielu chorób związanych z tymi objawami.