×

6 kroków, które należy podjąć w ciągu 12 godzin od zaginięcia psa

Twój pies jest z pewnością Twoim najlepszym przyjacielem. Bez niego życie nie byłoby już takie samo.
 Wyobraź sobie, że Twój pupil w pogoni za tropem, ot zrywa się na spacerze i mknie przed siebie w nieznaną stronę. Nie możesz go przywołać do porządku, ucieka jeszcze dalej i w końcu tracisz go z oczu. Zaczynasz panikować. Nie martw się to zdarza się nawet najlepszym.

Nigdy nie wiadomo, kiedy właśnie taka sytuacja przytrafi się właśnie Tobie, dlatego oszczędź sobie stresu i zapoznaj się z tymi 6 prostymi zasadami, a dowiesz się, jak efektywnie przeprowadzić poszukiwania czworonoga.

Adresówka dla psa

Metalowy identyfikator to niewielki wydatek a pozwoli odszukać właściciela zagubionego zwierzęcia. To najlepszy sposób na szybkie odnalezienie czworonoga. Każdy pies powinien mieć przyczepioną ją do obroży.

Nie masz adresówki? Kup ją TUTAJ.

1. Zacznij w miejscu ucieczki

Jeśli pies zaginął gdzieś w terenie, bo np. poczuł trop, zostań w miejscu w którym się zerwał i nawołuj go, jak długo się da. Zazwyczaj w takich sytuacjach psy starają się wrócić do miejsca rozstania z właścicielem.

Uważasz, że już za długo czekasz? Zostaw na miejscu jakąś swoją rzecz, za jakiś czas wróć i sprawdź, czy może pupil nie wyczekuje tam na Ciebie.

2. Znane i lubiane miejsca

Psy jak ludzie w głowach mają mapy z ulubionymi miejscami. Jest możliwość, że psiak nie wiedział jak wrócić, ale rozpoznał okolicę i postanowił pobawić się w parku, do którego często zabierasz go na spacer.

3. Internet!

W Internecie wiadomości rozchodzą się jak świeże bułeczki. Wrzuć na Facebooka na swoją tablicę post, o zaginięciu psiaka, gdzie i kiedy się to stało, dodaj zdjęcie futrzaka i poproś znajomych o udostępnienie.

Ludzie idąc ulicą, gdy zobaczą błąkającego się psa, zaczną się zastanawiać: „Chwileczkę, czy to nie pies z ogłoszenia z fejsa? Tak, to on!”



4. Telefon do…

Jeżeli na tym etapie Twój pies jeszcze się nie znalazł, czas zadzwonić do pobliskich schronisk i przytulisk. Powiadom również sąsiadów oraz znajomych „psiarzy”. Dobrze jest również powiadomić straż miejską, policję czy straż leśną, jeśli w okolicy Twojego zamieszkania znajdują się lasy.

Świetnym wsparciem są również okoliczni taksówkarze.

5. Ogłoszenia

Nie można zapomnieć o tradycyjnym ogłoszeniu, które rozwieszamy w najbliższej okolicy, lecz również trochę dalej, np. na sąsiadujących osiedlach. Obowiązkowo zamieść imię i krótki opis pupila, duże i wyraźne zdjęcie, numer kontaktowy. Koniecznie napisz o nagrodzie dla znalazcy. To mobilizuje ludzi do działania. Poinformuj, jeśli pies ma czip lub tatuaż, lecz numeru już nie podawaj; takie informacje warto udostępnić w kontakcie bezpośrednim ze znalazcą.

6. Bądź dobrej myśli!

Nie poddawaj się i nie zaprzestawaj poszukiwań! Myśl pozytywnie, Twój zwierzak już niedługo będzie radośnie merdać ogonkiem na Twój widok!

Może Cię zainteresować