×

Jadowite pająki w Polsce – których gatunków należy się obawiać?

Jadowite pająki w Polsce – czy w naszym kraju występują gatunki, których należy się obawiać? Wielu z nas stale zadaje sobie to pytanie. Cóż, w końcu pająki nie są stworzeniami, które cieszą się sporą sympatią. Wokół niech powstało wiele mitów, ale jaka jest prawda? Czy w Polsce występują niebezpieczne pająki? Przewiń poniżej, aby dowiedzieć się więcej.

Reklama

Pajęczyna

Jadowite pająki w Polsce

Prawdę mówiąc każdy pająk jest jadowity, ponieważ w innym przypadku nie byłby w stanie uśmiercić swojej ofiary. W naszym kraju występują pająki, które są nawet bardzo jadowite, jednak ich pazury jadowe nie są w stanie przebić ludzkiej skóry – do takich gatunków należy m.in. nasosznik trzęś, który występuje w prawie każdym domu.

Jadowite pająki w Polsce – bolesne ukąszenie

W Polsce nie znajdziemy gatunków, które byłyby w stanie zagrozić życiu człowieka czy też dziecka. Istnieją jednak pająki, których ukąszenie jest bolesne i nieprzyjemne. Do takich gatunków należą:

Reklama
  • Sieciarz jaskiniowy

Jadowite pająki w Polsce, sieciarz jaskiniowy

Sieciarz jaskiniowy to najbardziej jadowity pająk w Polsce. Jego ukąszenie nie stanowi jednak zagrożenia dla życia człowieka – jest jedynie wyjątkowo nieprzyjemne. Można porównać je do użądlenia szerszenia.

Sieciarz jaskiniowy osiąga imponujące rozmiary – wraz z odnóżami jego ciało ma około 5 cm. Odwłok liczy około 1,5 cm. Żywi się innymi stawonogami oraz ślimakami.

Reklama

Ten gatunek występuje powszechnie w Europie, a także w Azji. Sieciarza jaskiniowego najczęściej można znaleźć w piwnicach, jaskiniach oraz studzienkach kanalizacyjnych.

  • Kolczak zbrojny
Źródło: 35photo.pro

Źródło: 35photo.pro

Ukąszenie tego pająka jest wyjątkowo nieprzyjemne. Jego jad jest śmiertelny dla owadów, a u ludzi powoduje długotrwały i piekący ból, dreszcze, osłabienie i stan zapalny. Objawy te mogą utrzymywać się nawet do dwóch tygodni. To jedyny pająk w Polsce, którego ukąszenie wywołuje objawy zatrucia.

Kolczak zbrojny ma duże szczękoczułki. Występuje w Europie oraz Azji. W naszym kraju najczęściej można spotkać go na południu. Żywi się owadami.

Reklama
  • Tygrzyk paskowany

Tygrzyk paskowany

Ukąszenie tygrzyka paskowanego można porównać do użądlenia osy. U osób starszych oraz dzieci może pojawić się po nim ból oraz miejscowa opuchlizna. U zdrowych osób dorosłych po ukąszeniu występuje jedynie zaczerwienienie oraz swędzenie.

Tygrzyk paskowany ma ubarwienie podobne do tygrysa. Właśnie stąd wzięła się jego nazwa. Najczęściej można spotkać go w południowej części naszego kraju – głównie na łąkach, nad brzegami zbiorników wodnych, w ogrodach, w zbożu czy też krzewach owocowych.

Tygrzyki paskowane występują dość licznie i cały czas poszerzają swoje zasięgi. Żywią się tym, co złapią w swoją sieć – najczęściej są to muchy, motyle, koniki polne i inne owady. Gdy jest głodny, czeka na ofiarę na środku sieci.

  • Krzyżak ogrodowy
Źródło: bugguide.net

Źródło: bugguide.net

Po ukąszeniu krzyżaka na ciele może wystąpić niewielka opuchlizna oraz miejscowa martwica tkanek w postaci dwóch małych punktów. Zdarza się to jednak dość rzadko.

Krzyżak ogrodowy występuje na całym terenie naszego kraju – w lasach, łąkach, parkach, ogrodach oraz w budynkach miejskich. Na odwłoku posiada charakterystyczny biały krzyż.

  • Sidlisz piwniczny
Źródło: wikipedia.org

Źródło: wikipedia.org

Głównym objawem ukąszenia tego pająka jest miejscowy, zaczerwieniony obrzęk, który może swędzieć lub boleć.

Sidlisz piwniczny prowadzi nocny tryb życia, a najczęściej znaleźć można go w piwnicach, pod kamieniami w ściółce leśnej, starych murach oraz jaskiniach.

Zobacz także: Gatunki węży w Polsce. Które są jadowite?

Reklama

Anna Zdrodowska

Mam na imię Ania, a zwierzęta już od dziecka są moją największą pasją. Jestem szczęśliwą posiadaczką psa oraz trzech kotów. Interesuję się zoologią, behawioryzmem, a także dietetyką zwierzęcą. Dzielenie się z Wami nowinkami ze świata zwierząt to dla mnie ogromna radość!

Może Cię zainteresować