Kategorie Gryfonik brukselskiPsyRasy psów

Gryfonik brukselski od A do Z, czyli wszystko co warto wiedzieć o rasie

Gryfonik brukselski to mały pies pochodzący z Belgii. Jesteś właścicielem przedstawiciela tej rasy, a może dopiero myślisz o jego zakupie? W takim razie warto, abyś dowiedział się nieco więcej na jego temat. Przewiń niżej, aby znaleźć wszystkie ważne informacje.

Gryfonik brukselski

Pies gryfonik brukselski historia

Gryfoniki brukselskie pochodzą od psów, które dawniej wykorzystywano do łapania szczurów oraz myszy. W Belgii czworonogi te początkowo były towarzyszami mniej zamożnych osób, ale wkrótce zyskały również popularność wśród elit.

Pierwszy klub gryfonika brukselskiego powstał w Belgii w roku 1880. Po raz pierwszy pies tej rasy został zaprezentowany na wystawie w Brukseli, która odbyła się w 1883 roku. Pierwszy brytyjski klub tej rasy powstał w roku 1896. Wzorzec gryfonika brukselskiego ustanowiono w 1905 roku.

Pies gryfonik brukselski

Gryfonik brukselski wygląd

Jest to mały pies o specyficznej budowie kufy. Posiada szorstką sierść, która na pyszczku tworzy charakterystyczną brodę oraz wąsy. Gryfoniki brukselskie występują w umaszczeniu rudym, rudo-płowym oraz pszenicznym.

Gryfonik brukselski waga i wzrost

Przedstawiciele rasy osiągają wagę od 3 do 6 kg. Wysokość w kłębie natomiast wynosi około 28-35 cm.

Gryfonik brukselski

Gryfonik brukselski charakter

Jest to wesoły, żywy i przyjaźnie nastawiony do świata piesek. Silnie przywiązuje się do członków swojej rodziny i uwielbia przebywać w ich towarzystwie. Nie przepada za samotnością.

Psy tej rasy są pogodne i tolerancyjne. Nie mają skłonności do agresywnych zachowań. Dobrze dogadują się zarówno z dziećmi, psami, kotami oraz innymi zwierzakami.

Gryfoniki brukselskie uwielbiają spacery oraz zabawy. Cechują się wysokim poziomem inteligencji, dzięki czemu nauka przychodzi im łatwo. Nie są hałaśliwe.

Pies gryfonik brukselski

Gryfonik brukselski choroby

Psy tej rasy raczej cieszą się dobrym zdrowiem. Może jednak zdarzyć się dysplazja stawów, nadmierne łzawienie oczu oraz wypadanie rzepki.

Długość życia gryfonika brukselskiego wynosi około 15 lat.

Pies gryfonik brukselski

Gryfonik brukselski pielęgnacja

Psa tej rasy należy raz w tygodniu wyczesywać oraz trymować około 3-4 razy w roku. Pierwsze trymowanie przeprowadzamy, gdy szczeniak jest w wieku około 2 miesięcy. Gryfonika brukselskiego kąpie się jedynie w miarę potrzeby. Trzeba również usuwać nadmiar włosów z jego uszu.

Oprócz tego nie zapominaj o regularnym przemywaniu oczu, uszu oraz myciu zębów specjalną pastą bez dodatku fluoru. Jeśli twój pies nie przepada za myciem zębów, użyj SZCZOTKO-GRYZAKA, dzięki któremu twój pupil samodzielnie zadba o higienę jamy ustnej.

Zobacz także: SZCZOTKO-GRYZAK do samodzielnego czyszczenia zębów 

Bardzo ważna jest także odpowiednia pielęgnacja łapek oraz przycinanie pazurków.

Zobacz także: 5 niezbędnych porad dotyczących dbania o psie łapki

Gryfonik brukselski

Gryfonik brukselski szczeniaki

Myślisz o przygarnięciu szczeniaka tej rasy? Jeśli jesteś w stanie spełnić wszystkie potrzeby tego psa, to możesz zacząć szukać odpowiedniej hodowli. Maluch może być ci wydany najwcześniej w wieku 8 tygodni.

Gryfonik brukselski szczeniak
Źródło: pinterest.com

Gryfonik brukselski hodowla

Jeśli chcesz zakupić psa tej rasy, wybierz hodowlę, która jest zarejestrowana w Związku Kynologicznym w Polsce lub w Międzynarodowej Federacji Kynologicznej. Takie hodowle prowadzone są przez profesjonalistów, którzy mają sporą wiedzę oraz doświadczenie w temacie danej rasy.

W naszym kraju nie ma jednak zbyt wielu hodowli psów tej rasy, dlatego szczeniaka najlepiej zamówić wcześniej.

Gryfonik brukselski do adopcji

Może zdarzyć się, że pies tej rasy będzie dostępny do adopcji. Koniecznie popytaj w schroniskach oraz fundacjach – być może któryś z nich czeka właśnie na ciebie!

Pseudo-hodowla

Niestety w dzisiejszych czasach bardzo łatwo jest dać się oszukać pseudo-hodowcom. Nie daj się skusić niskiej cenie szczenięcia z rzędu 500 zł. Rasowy szczeniak z legalnej hodowli kosztuje znacznie więcej. Pamiętaj, że w pseudo-hodowlach liczą się jedynie zyski, a psy z takich miejsc często są chorowite, słabe, źle traktowane oraz niesocjalizowane. Nigdy nie wspieraj pseudo-hodowli!

Zobacz także: 10 niepokojących sygnałów, które świadczą, że szczeniak pochodzi z pseudo-hodowli

Gryfonik brukselski szczeniak
Źródło: pinterest.com

Gryfonik brukselski cena

Ile kosztuje husky? Pies tej rasy z rodowodem pochodzący z zarejestrowanej hodowli kosztuje od 2000 zł do 4000 zł. Cena może być zależna od predyspozycji wystawowych oraz genów. Nie daj się skusić zbyt niską ceną, bo padniesz wtedy ofiarą pseudo-hodowli!

Weterynarze potwierdzają, nasz produkt najlepszy w swojej kategorii!

Gryfonik brukselski od A do Z, czyli wszystko co warto wiedzieć o rasie

Rękawica do wyczesywania sierści firmy Kochamy Zwierzaki, to jedyny produkt tego typu polecany przez weterynarzy, aż 180 wypustek masująco – zbierających sierść, odpowiedni dla psa jaki dla kota, bez znaczenia jaki rodzaj sierści posiada Twój pupil. Rękawica wykonana z silkonu, 100% zdrowego dla zwierzaka.