Kategorie Gryfonik belgijskiPsyRasy psów

Gryfonik belgijski od A do Z, czyli wszystko co warto wiedzieć o rasie

Gryfonik belgijski znany również jako belgische griffon oraz griffon belge to mały pies pochodzący z Belgii. Jesteś właścicielem przedstawiciela tej rasy, a może dopiero myślisz o jego zakupie? W takim razie warto, abyś dowiedział się nieco więcej na jego temat. Przewiń niżej, aby znaleźć wszystkie ważne informacje.

Gryfonik belgijski
Źródło: commons.wikimedia.org

Gryfoniki belgijskie historia

Dawniej psy w typie gryfonika belgijskiego wykorzystywano głównie do tępienia myszy oraz szczurów, a także do pilnowania koni oraz powozów. Początkowo towarzyszyły jedynie osobom mniej zamożnym, ale wkrótce zyskały też uznanie wśród elit.

Pierwszy klub rasy powstał w roku 1880 w Belgii, a pierwsza wystawa odbyła się w 1883 roku. Obecnie gryfoniki belgijskie największą popularnością cieszą się w Czechach, Skandynawii, Stanach Zjednoczonych oraz Rosji.

Gryfonik belgijski

Pies gryfonik belgijski wygląd

Jest to mały pies o szorstkiej sierści, trójkątnych uszach oraz dużych i czarnych oczach. Na pyszczku włos tworzy charakterystyczne wąsy oraz bródkę.  Gryfoniki brukselskie występują w umaszczeniu czarnym, czarno-brązowym oraz czarnym podpalanym.

Gryfonik belgijski waga i wzrost

Przedstawiciele rasy osiągają wagę od 3 do 5 kg. Wysokość w kłębie natomiast wynosi około 28-35 cm.

Pies gryfonik belgijski

Gryfonik belgijski charakter

Jest to wesoły, łagodny i przyjacielski piesek, który bardzo silnie związany jest z członkami swojej rodziny. Uwielbia przebywać blisko człowieka i nie najlepiej radzi sobie z samotnością. Dobrze dogaduje się z dziećmi i jest dla nich wspaniałym towarzyszem do zabaw.

Gryfoniki belgijskie są niekonfliktowe. Nie mają tendencji do zachowań agresywnych czy też dominowania. Dobrze dogadują się zarówno z psami jak i innymi zwierzętami.

Psy tej rasy cechują się wysokim poziomem inteligencji, dzięki czemu szybko się uczą. Są ciekawskie i czujne, ale nie hałaśliwe. Potrafią przystosować się do każdego trybu życia – zarówno aktywnego jak i spokojniejszego.

Pies gryfonik belgijski

Gryfonik belgijski choroby

Sporadycznie występuje dysplazja stawów oraz wypadanie rzepki.

Długość życia gryfonika belgijskiego wynosi około 15 lat.

Gryfonik belgijski pielęgnacja

Psa tej rasy należy raz w tygodniu czesać oraz trymować 3-4 razy w roku. Pierwszy zabieg trymowania przeprowadza się, gdy szczeniak ma około dwóch miesięcy. Kąpie się go jedynie w miarę potrzeby,

Gryfonikowi belgijskiemu po jedzeniu należy oczyszczać brodę, gdyż resztki pożywienia mogą się do niej przyczepiać. Oczy tych psów mają tendencję do łzawienia, w związku z czym trzeba regularnie przemywać je za pomocą specjalnych środków. Nie należy zapominać o przecieraniu bruzdy nosowej solą fizjologiczną.

Oprócz tego nie zapominaj o przemywaniu uszu oraz myciu zębów specjalną pastą bez dodatku fluoru. Jeśli twój pies nie przepada za myciem zębów, użyj SZCZOTKO-GRYZAKA, dzięki któremu twój pupil samodzielnie zadba o higienę jamy ustnej.

Zobacz także: SZCZOTKO-GRYZAK do samodzielnego czyszczenia zębów 

Bardzo ważna jest także odpowiednia pielęgnacja łapek oraz przycinanie pazurków.

Zobacz także: 5 niezbędnych porad dotyczących dbania o psie łapki

Gryfonik belgijski szczeniak

Gryfonik belgijski szczeniaki

Myślisz o przygarnięciu szczeniaka tej rasy? Jeśli jesteś w stanie spełnić wszystkie potrzeby tego psa, to możesz zacząć szukać odpowiedniej hodowli. Maluch może być ci wydany najwcześniej w wieku 8 tygodni.

Gryfonik belgijski hodowla

Jeśli chcesz zakupić psa tej rasy, wybierz hodowlę, która jest zarejestrowana w Związku Kynologicznym w Polsce lub w Międzynarodowej Federacji Kynologicznej. Takie hodowle prowadzone są przez profesjonalistów, którzy mają sporą wiedzę oraz doświadczenie w temacie danej rasy.

W naszym kraju nie ma zbyt wielu hodowli tej rasy, dlatego na szczeniaka będzie trzeba poczekać.

Pseudo-hodowla

Niestety w dzisiejszych czasach bardzo łatwo jest dać się oszukać pseudo-hodowcom. Nie daj się skusić niskiej cenie szczenięcia z rzędu 500 zł. Rasowy szczeniak z legalnej hodowli kosztuje znacznie więcej. Pamiętaj, że w pseudo-hodowlach liczą się jedynie zyski, a psy z takich miejsc często są chorowite, słabe, źle traktowane oraz niesocjalizowane. Nigdy nie wspieraj pseudo-hodowli!

Zobacz także: 10 niepokojących sygnałów, które świadczą, że szczeniak pochodzi z pseudo-hodowli

Gryfonik belgijski cena

Pies tej rasy z rodowodem pochodzący z zarejestrowanej hodowli kosztuje od 2500 zł do 4000 zł. Cena może być zależna od predyspozycji wystawowych oraz genów. Nie daj się skusić zbyt niską ceną, bo padniesz wtedy ofiarą pseudo-hodowli!

Weterynarze potwierdzają, nasz produkt najlepszy w swojej kategorii!

Gryfonik belgijski od A do Z, czyli wszystko co warto wiedzieć o rasie

Rękawica do wyczesywania sierści firmy Kochamy Zwierzaki, to jedyny produkt tego typu polecany przez weterynarzy, aż 180 wypustek masująco – zbierających sierść, odpowiedni dla psa jaki dla kota, bez znaczenia jaki rodzaj sierści posiada Twój pupil. Rękawica wykonana z silkonu, 100% zdrowego dla zwierzaka.