×

Duży szwajcarski pies pasterski od A do Z, czyli wszystko co warto wiedzieć o rasie

Duży szwajcarski pies pasterski to duży pies pochodzący ze Szwajcarii. Jesteś właścicielem przedstawiciela tej rasy, a może dopiero myślisz o jego zakupie? W takim razie warto, abyś dowiedział się nieco więcej na jego temat. Przewiń niżej, aby znaleźć wszystkie ważne informacje.

Duży szwajcarski pies pasterski

Historia

Pies pasterski szwajcarski to potomek psów wiejskich, które dawniej wykorzystywano do ciągnięcia wózków handlarzy.

W 1908 roku psa tego określono jako berneński pies pasterski krótkowłosy, jednak profesor Albert Heim postanowił uznać rasę za odrębną. To właśnie on nazwał te czworonogi dużymi szwajcarskimi psami pasterskimi oraz sprawił, że stały się bardziej znane.

Ze względu na swoje cechy i predyspozycje, w czasie II wojny światowej przedstawiciele rasy byli wykorzystywani jako psy pociągowe oraz meldunkowe.

Źródło: maxpixel.net

Źródło: maxpixel.net

Duży szwajcarski pies pasterski wygląd

Jest to duży pies o krótkiej i twardej sierści. Występuje w umaszczeniu czarnym podpalanym wraz z białymi znaczeniami.

Duży szwajcarski pies pasterski waga i wzrost

Psy te osiągają wagę około 65 kg. Wysokość w kłębie natomiast to 65-72 cm dla samców oraz 60-68 cm dla samic.

Źródło: pixabay.com

Źródło: pixabay.com

Duży szwajcarski pies pasterski charakter

Pasterski pies szwajcarski jest przyjacielski, łagodny i zrównoważony. Silnie przywiązuje się do członków swojej rodziny i lubi mieć z nimi bliski kontakt. Nie przepada za samotnością – uwielbia przebywać blisko człowieka. Dobrze dogaduje się z dziećmi i jest w stosunku do nich bardzo cierpliwy.

Szwajcarskie psy pasterskie do obcych mogą podchodzić z nieufnością i dystansem. Są dobrymi stróżami, ale nie mają tendencji do zachowań agresywnych.

Są to psy inteligentne, które szybko uczą się nowych rzeczy. Nie przepadają za nudą i uwielbiają wykonywać powierzone im zadania.

Źródło: maxpixel.net

Źródło: maxpixel.net

Zdrowie

Częstym problemem u tej rasy jest dysplazja stawów biodrowych, a także zagrażający życiu skręt żołądka. Z tego względu szwajcarskich psów pasterskich nie wolno karmić tuż przed aktywnością fizyczną.

Psy tej rasy miewają kłopoty z aparatem słuchu. Mogą również wystąpić alergie oraz choroby oczu.

Długość życia wynosi 10-11 lat.

Źródło: wikipedia.org

Źródło: wikipedia.org

Duży szwajcarski pies pasterski pielęgnacja

Przedstawiciel rasy wymaga czesania jedynie raz na jakiś czas. W okresie linienia trzeba jednak zwiększyć częstotliwość zabiegu.

Oprócz tego nie zapominaj o regularnym przemywaniu oczu, uszu oraz myciu zębów specjalną pastą bez dodatku fluoru. Jeśli twój pies nie przepada za myciem zębów, użyj SZCZOTKO-GRYZAKA, dzięki któremu twój pupil samodzielnie zadba o higienę jamy ustnej.

Zobacz także: SZCZOTKO-GRYZAK do samodzielnego czyszczenia zębów 

Bardzo ważna jest także odpowiednia pielęgnacja łapek oraz przycinanie pazurków.

Zobacz także: 5 niezbędnych porad dotyczących dbania o psie łapki

Duży szwajcarski pies pasterski szczeniaki

Myślisz o przygarnięciu szczeniaka tej rasy? Jeśli jesteś w stanie spełnić wszystkie potrzeby tego psa, to możesz zacząć szukać odpowiedniej hodowli. Maluch może być ci wydany najwcześniej w wieku 8 tygodni. Pamiętaj, że szczenięta tej rasy są naprawdę urocze, ale wkrótce wyrastają na sporych rozmiarów psy.

Duży szwajcarski pies pasterski hodowla

Jeśli chcesz zakupić psa tej rasy, wybierz hodowlę, która jest zarejestrowana w Polskim Związku Kynologicznym lub w Międzynarodowej Federacji Kynologicznej. Takie hodowle prowadzone są przez profesjonalistów, którzy mają sporą wiedzę oraz doświadczenie w temacie danej rasy.

Pseudo-hodowla

Niestety w dzisiejszych czasach bardzo łatwo jest dać się oszukać pseudo-hodowcom. Nie daj się skusić niskiej cenie szczenięcia z rzędu 500 zł. Rasowy szczeniak z legalnej hodowli kosztuje znacznie więcej. Pamiętaj, że w pseudo-hodowlach liczą się jedynie zyski, a psy z takich miejsc często są chorowite, słabe, źle traktowane oraz niesocjalizowane. Nigdy nie wspieraj pseudo-hodowli!

Zobacz także: 10 niepokojących sygnałów, które świadczą, że szczeniak pochodzi z pseudo-hodowli

Źródło: gsmdca.org

Źródło: gsmdca.org

Duży szwajcarski pies pasterski cena

Ile kosztuje duży szwajcarski pies pasterski? Pies tej rasy z rodowodem pochodzący z zarejestrowanej hodowli kosztuje od 2000 zł do 5000 zł. Cena może być zależna od predyspozycji wystawowych oraz genów. Nie daj się skusić zbyt niską ceną, bo padniesz wtedy ofiarą pseudo-hodowli!

Zobacz także: Berneński pies pasterki od A do Z

Anna Zdrodowska

Mam na imię Ania, a zwierzęta już od dziecka są moją największą pasją. Jestem szczęśliwą posiadaczką psa oraz trzech kotów. Interesuję się zoologią, behawioryzmem, a także dietetyką zwierzęcą. Dzielenie się z Wami nowinkami ze świata zwierząt to dla mnie ogromna radość!

Może Cię zainteresować