×

Dlaczego pies je trawę? Uważaj, to może być sygnał ostrzegawczy

Pies je trawę – jakie są przyczyny tego zachowania? Większość opiekunów zadaje sobie to pytanie. Prawdą jest, że raz na jakiś czas każdy czworonóg zjada trawę. Czy jest to jednak powód do zmartwień? Przewiń niżej, aby dowiedzieć się więcej.

Pies je trawę

Większość opiekunów zauważyło, że raz na jakiś czas ich pupil lubi zjeść trochę trawy w czasie spaceru. Nasuwa się wtedy jedno podstawowe pytanie – dlaczego pies je trawę? Nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ powodów może być kilka.

Pies je trawę – przyczyny

  • PRZYCZYNY PSYCHOLOGICZNE:

Jedzenie trawy u psów może być związane ze znudzeniem, a nawet frustracją. Zdarza się, że w ten sposób czworonogi pokazują nam również swoje niezadowolenie – na przykład w przypadku, gdy na coś im nie pozwalamy.

Gdy pies je trawę, to może chcieć też zwrócić na siebie uwagę swojego właściciela. Zastanów się, czy poświęcasz swojemu pupilowi odpowiednią ilość czasu? Jeśli nie, to najwyższa pora to zmienić, gdyż twój czworonóg może czuć się zaniedbywany.

  • ZŁA DIETA:

Jeśli twój pies regularnie zjada duże ilości trawy, to znaczy, że warto uważniej przyjrzeć się jego diecie. Prawdopodobnie karma, którą dajesz swojemu pupilowi, jest źle zbilansowana, przez co nie zaspakaja wszystkich potrzeb twojego psiaka. W takim przypadku wybierz się do weterynarza, aby dobrać prawidłową dietę.

  • KWESTIE SMAKOWE:

Niektórym czworonogom trawa zwyczajnie smakuje i zjadają ją właśnie z tego względu. W takim przypadku pies zazwyczaj wybiera najbardziej soczyste i miękkie liście.

  • PROBLEMY ZDROWOTNE:

Psy często decydują się na zjedzenie trawy, gdy dokuczają im kłopoty z układem pokarmowym – trawa oczyszcza bowiem przewód pokarmowy. W takim przypadku czworonóg będzie skłonny spożyć każdy rodzaj trawy. Po takiej kuracji pupil najprawdopodobniej zwymiotuje, a po tym poczuje się lepiej.

Nie ma powodu do zmartwień, jeśli taka sytuacja zdarzy się raz na jakiś czas. Jeśli natomiast powtarza się regularnie, to jak najszybciej skontaktuj się z weterynarzam.

Szczeniak je trawę – przyczyny

Szczeniaki mogą zjadać trawę z tych samych wyżej wymienionych przyczyn, jednak w ich przypadku istnieją dodatkowe powody.

Młode psy dopiero uczą się życia, dlatego często próbują zjadać rzeczy, które są niejadalne. W ten sposób szczenię poznaje smaki. Oprócz tego zjadanie trawy może być spowodowane naśladownictwem – gdy maluch zobaczy, że inny dorosły pies je trawę, to możliwe, że on również będzie chciał jej spróbować.

Pies je trawę – czy to powód do zmartwień?

Ważne jest, aby obserwować częstotliwość tego zachowania. Jeśli czworonóg robi to raz na jakiś czas, to nie ma powodu do obaw. Martwić należy się dopiero wtedy, gdy pies często i regularnie decyduje się na jedzenie trawy. Wtedy koniecznie odwiedź gabinet weterynarza.

Zobacz także: 10 niepokojących sygnałów, które świadczą, że czas zmienić weterynarza

Anna Zdrodowska

Mam na imię Ania, a zwierzęta już od dziecka są moją największą pasją. Jestem szczęśliwą posiadaczką psa oraz trzech kotów. Interesuję się zoologią, behawioryzmem, a także dietetyką zwierzęcą. Dzielenie się z Wami nowinkami ze świata zwierząt to dla mnie ogromna radość!

Może Cię zainteresować