Kategorie PsyRasy psów

Beagle od A do Z, czyli wszystko co warto wiedzieć o rasie

Beagle pies to nieduża rasa gończa pochodząca z Wielkiej Brytanii. Jesteś właścicielem przedstawiciela tej rasy, a może dopiero myślisz o jego zakupie? W takim razie warto, abyś dowiedział się nieco więcej na jego temat. Przewiń niżej, aby znaleźć wszystkie ważne informacje.

Beagle pies
Źródło: pexels.com

Beagle historia

Rasa najprawdopodobniej powstała dzięki skrzyżowaniu francuskiego psa gończego harriera z terrierem. Psy te istniały w Wielkiej Brytanii już w XIV wieku i używano je wtedy do polowań na zające oraz lisy.

Pierwszy klub miłośników rasy powstał w Wielkiej Brytanii w 1895 roku, a kilka lat później psy te trafiły do Stanów Zjednoczonych.

Beagle

Beagle wygląd

Jest to średniej wielkości pies o mocnej budowie. Przedstawiciele rasy posiadają zwisające uszy, czarny nos oraz oczy o łagodnym wyrazie. Sierść tych psów jest krótka oraz przylegająca. Najbardziej popularne umaszczenie u rasy to tricolor. Najrzadziej spotykane jest to cętkowane.

Beagle waga

Przedstawiciele rasy mogą osiągać wagę maksymalnie do 15 kg przy czym suczki są nieco mniejsze niż psy. Wysokość w kłębie to maksymalnie 40 cm.

Beagle pies

Beagle charakter

Są to żywe, wesołe, energiczne oraz inteligentne psy, które kochają, gdy coś się dzieje. Potrzebują różnego rodzaju aktywności. Radość sprawią im zabawy oraz długie spacery. Te czworonogi potrzebują aktywnych i energicznych właścicieli.

Przedstawiciel rasy jest psem niezależnym o silnym instynkcie łowieckim – z tego względu może mieć tendencje do włóczęgostwa oraz gonienia za innymi zwierzakami. Wymaga wczesnego i konsekwentnego szkolenia, ponieważ w innym razie może stać się niesforny.

Te czworonogi są bardzo towarzyskie i dobrze dogadują się zarówno z dziećmi jak i innymi psami.

Beagle psy

Choroby

Jest to rasa, która raczej rzadko choruje. Najczęstszymi przypadłościami są problemy z oczami, uszami oraz alergie. Warto wspomnieć, że psy te mają skłonności do nadwagi, dlatego nie wolno ich przekarmiać oraz należy zapewnić im codzienną dawkę ruchu.

Stosunkowo rzadko występują problemy genetyczne takie jak padaczka oraz dysplazja.

Beagle

Pielęgnacja

Krótką sierść tych psów wystarczy czesać jedynie raz na jakiś czas. W okresie linienia należy zwiększyć częstotliwość zabiegu.

U psów tej rasy bardzo ważna jest regularna pielęgnacja uszu. Oprócz tego nie zapominaj o przemywaniu oczu oraz myciu zębów specjalną pastą bez dodatku fluoru. Jeśli twój pies nie przepada za myciem zębów, użyj SZCZOTKO-GRYZAKA, dzięki któremu twój pupil samodzielnie zadba o higienę jamy ustnej.

Zobacz także: SZCZOTKO-GRYZAK do samodzielnego czyszczenia zębów 

Bardzo ważna jest także odpowiednia pielęgnacja łapek oraz przycinanie pazurków.

Zobacz także: 5 niezbędnych porad dotyczących dbania o psie łapki

Beagle

Beagle opinie

Właściciele tych psów są zgodni co do tego, że te psy są wspaniałymi towarzyszami. Są wesołe, łagodne i łatwe w pielęgnacji. Niestety często mają tendencje do ucieczek, dlatego lepiej nie spuszczać ich ze smyczy na otwartym terenie. Potrzebują codziennej dawki ruchu, bo inaczej staną się niesforne.

Beagle szczeniak

Beagle hodowla

Myślisz o przygarnięciu szczeniaka tej rasy? Jeśli jesteś w stanie spełnić wszystkie potrzeby tego psa, to możesz zacząć szukać odpowiedniej hodowli. Pamiętaj, że szczenię może być ci wydane najwcześniej w wieku 8 tygodni.

Jeśli chcesz zakupić psa tej rasy, wybierz hodowlę, która jest zarejestrowana w Polskim Związku Kynologicznym lub w Międzynarodowej Federacji Kynologicznej. Takie hodowle prowadzone są przez profesjonalistów, którzy mają sporą wiedzę oraz doświadczenie w temacie danej rasy.

Beagle szczeniak

Uważaj na pseudo-hodowle!

Niestety w dzisiejszych czasach bardzo łatwo jest dać się oszukać pseudo-hodowcom. Nie daj się skusić niskiej cenie szczenięcia z rzędu 500 zł. Rasowy szczeniak z legalnej hodowli kosztuje znacznie więcej. Pamiętaj, że w pseudo-hodowlach liczą się jedynie zyski, a psy z takich miejsc często są chorowite, słabe, źle traktowane oraz niesocjalizowane. Nigdy nie wspieraj pseudo-hodowli!

Zobacz także: 10 niepokojących sygnałów, które świadczą, że szczeniak pochodzi z pseudo-hodowli

Beagle cena

Ile kosztuje beagle? Pies tej rasy z rodowodem pochodzący z zarejestrowanej hodowli kosztuje od 1200 zł do 4000 zł. Cena może być zależna od predyspozycji wystawowych oraz genów. Nie daj się skusić zbyt niską ceną, bo padniesz wtedy ofiarą pseudo-hodowli!