×

Wystarczy spojrzeć na tego łabędzia, aby zauważyć jeden straszny szczegół

Zauważyłeś u łabędzia na zdjęciu coś nietypowego? Jeśli nie, już spieszę z podpowiedzią. Zwróć uwagę na jedno z jego skrzydeł. Czy aby na pewno wygląda podobnie do drugiego? Odpowiedź brzmi nie, ponieważ jest z nim coś nie tak. Ptak ma wadę, która nazywana jest Anielskim skrzydłem.

Reklama

Anielskie skrzydło

Widoczna wada na załączonych fotografiach łabędzia niemego to nic innego, jak Anielskie skrzydło. Jest to zespół chorobowy, występujący przede wszystkim u ptactwa wodnego np. kaczek, łabędzi. Można go łatwo rozpoznać poprzez deformację ostatniego stawu w skrzydle, w wyniku czego lotki, zamiast układać się wzdłuż ciała, zaczynają prostopadle wystawać na zewnątrz.

Wada ta jest o tyle poważna, że czasem ogranicza, a nawet uniemożliwia ptakom latanie. Anielskie skrzydło: spotyka się głównie u kaczek, gęsi i łabędzi. Ale występuje też u gołębi, jastrzębi zwyczajnych i papug.

Reklama

Skąd wzięła się ta wada?

Występowanie u ptaka Anielskiego skrzydła jest najczęściej spowodowane nieprawidłową dietą, zbyt bogatą w węglowodany i białka, a ubogą w mangan, wapń, witaminę D i witaminy E. Co ciekawe, wada występuje zdecydowanie częściej u ptaków domowych, lub takich, które żyją blisko ludzi, niż u dzikich. Dlaczego? To bardzo proste, jedną z typowych przyczyn jest dokarmianie ptaków chlebem (szczególnie białym). Odpowiedz sobie sam na pytanie, czy nie zdarzyło Ci się kiedyś karmić kaczki czy łabędzie chlebem?

Istnieją też inne przyczyny występowania anielskiego skrzydła, takie jak: zbyt szybki wzrost, nieprawidłowa inkubacja i proces wylęgania, urazy, czy podłoże genetyczne.

Reklama

Jak można pomóc ptaku cierpiącemu na tę dolegliwość?

Niestety, ale u dorosłych ptaków anielskie skrzydło jest chorobą nieuleczalną. U młodych można natomiast zapobiec jej rozwojowi, mechanicznie usztywniając skrzydło, tak by ułożenie lotek było prawidłowe. Jeśli przyczyną jest nieprawidłowa dieta, zazwyczaj pomaga zamiana wysokobiałkowej paszy na pszenicę oraz wzbogacenie diety w witaminy D i E.

Przykry jest widok łabędzia cierpiącego na Anielskie skrzydło. Często nad jeziorami widzi się ludzi, którzy je dokarmiają. Łabędzie mimo tego, że są dzikim ptactwem przyzwyczajają się do dokarmiania. Niedobrze, bo przecież same doskonale odnajdują się w warunkach naturalnych i bez problemu potrafią zapewnić sobie pokarm. Zatem nie dokarmiaj ich. Podając im chleb możesz wyrządzić więcej szkody, niż pożytku.

Reklama

Anna Zdrodowska

Mam na imię Ania, a zwierzęta już od dziecka są moją największą pasją. Jestem szczęśliwą posiadaczką psa oraz trzech kotów. Interesuję się zoologią, behawioryzmem, a także dietetyką zwierzęcą. Dzielenie się z Wami nowinkami ze świata zwierząt to dla mnie ogromna radość!

Może Cię zainteresować