Kategorie AitaPsyRasy psów

Akita od A do Z, czyli wszystko co warto wiedzieć o rasie

Akita zwana również jako Akita Inu to rasa psa pochodząca z Japonii. Jesteś właścicielem przedstawiciela tej rasy, a może dopiero myślisz o jego zakupie? W takim razie warto, abyś dowiedział się nieco więcej na jego temat. Przewiń niżej, aby znaleźć wszystkie ważne informacje.

Akita
Źródło: wikipedia.org

Akita pies historia

Za przodków rasy uznaje się dziś już nieistniejące nippona inu – psy te były jednak znacznie mniejsze.

Akity istniały w Japonii już 5 tysięcy lat temu. Towarzyszyły samurajom i stale występowały w mitologii japońskiej. Te czworonogi cieszyły się wielkim poważaniem oraz szacunkiem.

Stulecia wojen oraz późniejsza II wojna światowa doprowadziły do zmniejszenia liczebności rasy. Dzięki powstaniu silnego ruchu na rzecz zachowania kulturowej tradycji Japonii udało się jednak ją uratować.

W 1931 roku rasa została uznana za dziedzictwo kulturowe Japonii, a hodowle tych czworonogów otrzymały dotacje od rządy. W 1938 roku powstał japoński wzorzec razy.

Do Polski pierwsza akita inu została importowana w 1990 roku z Norwegii.

Akita inu
Źródło: wikipedia.org

Pies akita wygląd

Męscy przedstawiciele rasy osiągają wagę do 45 kg oraz wysokość w kłębie do 71 cm. Suczki natomiast ważą do 35 kg oraz mierzą do 66 cm.

Czworonogi te występują w umaszczeniu białym, rudym, pręgowanym i sezamowym. Każde umaszczenie z wyjątkiem białego powinno posiadać białe znaczenia po bokach kufy, na szyi, policzkach, piersi, tułowiu, ogonie oraz po wewnętrznej stronie kończyn.

Akita
Źródło: pixabay.com

Psy akita charakter

Psy te pierwotnie wykorzystywano do polowań na dziką zwierzynę. Jako psy myśliwskie akity znane są z uporu i zawziętości w walce, a także pasji łowieckiej.

Przedstawiciele rasy cechują się sporą niezależnością, a także silnym charakterem. Mają też skłonności do prób dominowania. Z tego względu potrzebują odpowiedzianego, doświadczonego, ale zarazem łagodnego opiekuna.

Psy te silnie przywiązują się do członków swojej rodziny i są wobec nich bardzo lojalne. Bywają nieufne wobec obcych. Mogą mieć problem z tolerowaniem innych psów.

Akita inu to pies o średnim zapotrzebowaniu ruchowym.

Akita inu
Źródło: pixabay.com

Rasa akita choroby

Akity są narażone na choroby skóry oraz oczu. Może u nich wystąpić również zagrażający życiu skręt żołądka. Z tego względy tych psów nigdy nie wolno karmić przed aktywnością fizyczną. Dysplazja u tej rasy występuje rzadko.

Akita
Źródło: pixabay.com

Pies rasy akita pielęgnacja

Sierść akity należy czesać raz na jakiś czas (około raz w tygodniu), a w okresie linienia należy robić to każdego dnia.

Nie zapominaj też o przemywaniu oczu, uszu oraz myciu zębów specjalną pastą bez dodatku fluoru. Jeśli twój pies nie przepada za myciem zębów, użyj SZCZOTKO-GRYZAKA, dzięki któremu twój pupil samodzielnie zadba o higienę jamy ustnej.

Zobacz także: SZCZOTKO-GRYZAK do samodzielnego czyszczenia zębów 

Bardzo ważna jest także odpowiednia pielęgnacja łapek oraz przycinanie pazurków.

Zobacz także: 5 niezbędnych porad dotyczących dbania o psie łapki

Akita szczeniak
Źródło: newdoggy.com

Akita szczeniaki

Myślisz o przygarnięciu szczeniaka akity? Jeśli jesteś w stanie spełnić wszystkie potrzeby tego psa, to możesz zacząć szukać odpowiedniej hodowli. Pamiętaj, że szczenię może być ci wydane najwcześniej w wieku 8 tygodni.

Akita hodowla

Jeśli chcesz zakupić akitę, wybierz hodowlę, która jest zarejestrowana w Polskim Związku Kynologicznym lub w Międzynarodowej Federacji Kynologicznej. Takie hodowle prowadzone są przez profesjonalistów, którzy mają sporą wiedzę oraz doświadczenie w temacie danej rasy.

Akita inu szczeniaki
Źródło: cbsnews.com

Uważaj na pseudo-hodowle!

Niestety w dzisiejszych czasach bardzo łatwo jest dać się oszukać pseudo-hodowcom. Nie daj się skusić niskiej cenie szczenięcia z rzędu 500 zł. Rasowy szczeniak z legalnej hodowli kosztuje znacznie więcej. Pamiętaj, że w pseudo-hodowlach liczą się jedynie zyski, a psy z takich miejsc często są chorowite, słabe, źle traktowane oraz niesocjalizowane. Nigdy nie wspieraj pseudo-hodowli!

Zobacz także: 10 niepokojących sygnałów, które świadczą, że szczeniak pochodzi z pseudo-hodowli

Akita cena

Ile kosztuje akita? Pies tej rasy z rodowodem pochodzący z zarejestrowanej hodowli kosztuje od 1500 zł do 5000 zł. Cena może być zależna od predyspozycji wystawowych oraz genów. Nie daj się skusić zbyt niską ceną, bo padniesz wtedy ofiarą pseudo-hodowli!