×

Te niedźwiedzie przez cały dzień muszą zabawiać turystów. Są traktowane jak przedmioty

Te dwa niedźwiedzie każdego dnia zmuszane są do pozowania z turystami. Są traktowane jak przedmioty. Sprawą zainteresowała się organizacja Animals Asia i z ukrycia nagrała smutne sceny, które przedstawiają codzienne życie tych dzikich zwierząt.

Na wideo widać, jak mężczyzna trzyma małego niedźwiadka za szyję i kładzie go na drewnianą ławkę. Kiedy zwierzak próbuje uciec, mężczyzna chwyta go i przytrzymuje, a następnie czyści go szmatką. W innej scenie matka niedźwiedzia leży na tej samej ławce i również jest czyszczona. Nie próbuje jednak uciec – jest ospała i uległa.

Niedźwiedzie z filmiku to 12-letnia matka o imieniu Ajib oraz jej 3-miesięczna córka o imieniu Marsha. Według Dave’a Neale’a, dyrektora ds. dobrostanu zwierząt w Azji, Ajib żyła kiedyś na wolności. Niestety teraz przebywa w niewoli wraz ze swoim dzieckiem, gdzie oboje spędzają całe dnie na pozowaniu do zdjęć z turystami.

„Te niedźwiedzie znajdują się naprzeciwko sklepu z czekoladą, a więc kiedy przychodzą do  niego turyści, od razu w oczy wpadają im te dwa zwierzaki. Płacą wtedy za pozę z niedźwiedziem i jej dzieckiem. Każda pojedyncza grupa może spędzić 20 minut ze zwierzakami.” – opowiadają świadkowie.

Pracownicy organizacji Animals Asia przyznają, że nie są tym wszystkim zaskoczeni, ponieważ w południowo-wschodniej Azji często wykorzystuje się zwierzęta na rzecz turystyki.

„Traktowanie zwierząt w taki sposób jest bardzo smutne. Szkoda, że turyści nie zdają sobie sprawy, jak to wszystko wygląda od kuchni.” – mówią członkowie Animals Asia.

Oprócz Ajib i Marshy jest także trzeci niedźwiedź – prawdopodobnie ojciec Marshy. Według Animals Asia przez cały dzień przetrzymywany jest w skrzyni.

„W tej skrzyni jest bardzo ciemno. Przez szparkę widziałem jego smutnie patrzące się oczy. Wyglądał, jakby chciał stamtąd uciec. To był straszny widok.” – mówi jeden ze świadków.

Całą sytuację obejrzysz na poniższym filmie.

Pracownicy cały czas walczą, aby wydostać niedźwiedzie z tego okropnego miejsca. Jeżeli chcesz pomóc dzikim zwierzakom, pamiętaj aby nie wspierać rozrywek, do których są wykorzystywane.

 

 

 

Może Cię zainteresować