Królestwo zwierząt obfituje w różnorodność. Na świecie istnieje tak wiele gatunków, że wciąż poznajemy nowe informacje na temat ich życia. Podobnie jest w przypadku poniższej galerii przedstawiającej 20 gatunków ptaków. Z pewnością będziesz bardzo zaskoczony, dowiadując się o nich wielu interesujących faktów.
#1 Kakapo
Kakapo należy do rodziny papug żyjących w Nowej Zelandii. Jest ptakiem nocnym i choć nie potrafi latać, to ma bardzo silnie rozwinięty zmysł węchu. Ciekawostką dotyczącą tego gatunku jest jego zapach, który określa się jako słodko-stęchły. Niestety, właśnie ta cecha czyni je łatwym łupem dla waluty zwierząt. Jest to prawdopodobnie jeden z najdłużej żyjących ptaków na świecie. Niektóre okazy żyją do 80 lat.
#2 Trzewikodziób
Ten gatunek pelikana znany jest z kształtu dzioba, który przypomina but, skąd pochodzi nazwa. Jego brązowawe upierzenie o specyficznym odcieniu z wiekiem szarzeje. Żyje w Afryce Środkowej, ale niestety niedawno został dodany do listy gatunków zagrożonych. Dorosłe ptaki tego gatunku wydają dźwięki przypominające „muczenie" krowy.
#3 Tangarka zielonogłowa
Ptak żyje w wielu różnych krajach Ameryki Południowej. Ma turkusową klatkę piersiową, żółte plecy i czarne oczy. Można go spotkać w Wenezueli, Peru, Kolumbii, Ekwadorze, Boliwii i Brazylii.
#4 Turak długoczuby
Tego zielonego ptaka z czerwonymi oczami można spotkać w południowej Afryce. Jest łatwo rozpoznawalny dzięki zielonkawemu upierzeniu z niebiesko zakończonymi skrzydłami i ogonem. Żywi się głównie owocami.
#5 Trapogan modrolicy
Tego osobliwego ptaka można spotkać w górach północno-wschodnich Indii oraz środkowych Chin. Żywi się głównie jagodami, trawą i roślinami. Dorosłe samce są bardzo kolorowe dzięki niebieskim piórom w rejonie głowy i czerwono-pomarańczowemu upierzeniu w białe cętki.
#6 Sylfik strojny
Ten mały, kolorowy ptak to rodzaj kolibra. Zwykle można go znaleźć w północnej strefie Ameryki Południowej w krajach takich jak Brazylia czy Gujana. Samce mają czerwono-brązowy grzebień, podczas gdy samice nie posiadają czuba i piór, z których znane są samce.
#7 Marabut afrykański
Ten padlinożerny ptak poluje na małe kręgowce żyjące w pobliżu jezior na terenach podmokłych oraz na sawannie Afryki, na południe od Sahary. Może żyć nawet 41 lat w niewoli. Na wolności czas jego życia wynosi zwykle 25 lat.
#8 Żołna karminowa
Ten mały ptak występujący w krajach południowoafrykańskich kopie tunele, aby zbudować swoje gniazdo. Składa w nich od 2 do 5 jaj. Jest to gatunek bardzo towarzyski, migrujący w stadach z północy na południe kontynentu. Żywi się latającymi owadami, takimi jak m.in. pszczoły.
#9 Królówka koroniasta
Królówka koroniasta jak sama nazwa wskazuje, występuje w różnych regionach Ameryki Południowej, głównie w amazońskich lasach deszczowych i wokół nich. Żywi się muchami i innymi owadami latającymi.
#10 Kuja płowa
Ten ptak z czerwonymi oczami i czerwoną klatką piersiową wygląda, jakby nosił bardzo jasno-niebieską maskę, która częściowo zakrywa jego twarz. Odkrył go entomolog Charles Coquerel podczas zbierania owadów na wyspie Madagaskar i właśnie dlatego gatunek nosi jego imię.
#11 Hełmoróg
Ten dziwnie wyglądający ptak występuje w regionie Indonezji i Malezji. Prowadzi osiadły tryb życia. Lokalna mitologia głosi, że jest strażnikiem rzeki, która dzieli świat żywych i świat umarłych. Jest to dość duży ptak, pokryty czarnymi piórami i rodzajem "kopyta" sięgającego od czubka głowy do dzioba.
Samce używają go jako mechanizmu obronnego podczas walki z innymi ptakami o swoje terytorium.
#12 Głuptak niebieskonogi
Ten rzadki gatunek ptaków występuje między Peru a Zatoką Kalifornijską. Niezwykły kolor ich nóg pochodzi od karotenoidów obecnych w diecie.
#13 Ibis szkarłatny
Ptak nieco przypomina pelikana i jest narodowym ptakiem Trynidadu i Tobago. Można go nawet znaleźć nawet na herbie Trynidadu i Tobago. Ibis szkarłatny występuje m.in. w Surinamie, Brazylii i na wybrzeżu Atlantyku w obu Amerykach. Wraz z wiekiem kolor jego czerwonego upierzenia staje się coraz bardziej intensywny.
#14 Małpożer
To ptak drapieżny i jeden z największych orłów tropikalnych na świecie. Jest uznawany za symbol Filipin. Powszechnie znany jest jako orzeł jedzący małpy. Żywi się jednak nie tylko małpami, ale także wężami i innymi dużymi ptakami. Jest to gatunek krytycznie zagrożony.
#15 Kagu
Ten szarawy ptak pochodzi z Nowej Kaledonii i można go łatwo rozpoznać po jego długim grzebieniu. Posiada specyficzny rodzaj tzw. rogu nosowego, którego nie posiada żaden inny ptak na świecie. Większość czasu spędza na ziemi. Dzieje się tak dlatego, że pomimo dużych skrzydeł nie jest w stanie latać. Mierzy około 55 cm. Jest gatunkiem zagrożonym.
#16 Modraszka zwyczajna
Tego małego ptaszka o zaostrzonych pazurkach i żółto-niebieskim upierzeniu możemy spotkać w wielu częściach Europy i na Bliskim Wschodzie. Samce mają jaśniejsze piórka na czubkach głów, z kolei u samic są one nieco bardziej przyciemnione. Na Balearach w Hiszpanii można znaleźć wiele różnych podgatunków modraszki.
#17 Olśniak himalajski
Olśniak himalajski jest narodowym ptakiem Nepalu, określanym także jako „danphe”. Żyje w lasach iglastych w Himalajach. Ptak jest spotykany także w Uttarakhand w Indiach.
#18 Kitta modra
Ta żółtooka "sroka" może poszczycić się bardzo szczególnym odcieniem piór. Jej charakterystycznie czerwone nogi oraz dziób sprawiają, że jest bardzo łatwa do zidentyfikowania. Gatunek występuje w Tajwanie. Jest to ptak monogamiczny, który pozostaje z tym samym partnerem przez całe życie.
#19 Kukabura rdzawobrzucha
Ten mały ptak o tęczowym ubarwieniu żyje w Nowej Gwinei, w głębi lasu deszczowego. W przeciwieństwie do innych gatunków kukabury, które preferują otwarte przestrzenie, ptaki te żyją w lasach. Kukabura rdzawobrzucha żywi się głównie owadami, a samce bardzo agresywnie bronią swojego terytorium.
#20 Motylik krasnouchy
Ten mały, turkusowy ptak, określany jest również jako „cordon blue o czerwonych policzkach” ze względu na intensywnie czerwony kolor policzków samca. Samice posiadają nieco jaśniejsze upierzenie, dzięki czemu można je łatwo odróżnić od samców. Ptaki te występują we wschodniej i środkowej Afryce, w tym w krajach takich jak Somalia, Mauretania i Angola.