×

9 zaskakujących faktów o zwierzętach, których nie uczą na lekcjach biologii

Gdyby nauczyciele biologii opowiadali uczniom o najbardziej interesujących aspektach życia zwierząt, to bez wątpienia wszyscy młodzi ludzie z wielką chęcią przychodziliby do szkoły. Te 9 niewiarygodnych faktów na temat zwyczajów i zachowań różnych gatunków zwierząt będzie solidną dawką motywacji dla tych, którzy są jeszcze na ścieżce edukacji.

#1 Linie papilarne koali są niemal identyczne jak ludzkie

Australijscy naukowcy udowodnili, że koala posiada takie same linie papilarne, co człowiek. Odciski palców pobrane od koali i od człowieka są podobne jak dwie krople wody. Eksperci z laboratorium mieli trudności w określeniu, który odcisk pochodzi od człowieka, a który od koali.

#2 Król śledzi jest nieprawdopodobnie długą rybą

Ten morski potwór został znaleziony martwy kilka lat temu w pobliżu wyspy Santa Catalina. Ogromny śledź, należący do rodziny wstęgorowatych został nawet okrzyknięty królem śledzi. Co ciekawe, zgodnie z japońskimi legendami znalezienie na plaży nieżywych wstęgorów zwiastuje trzęsienie Ziemi. Król śledzi mierzył 5,5 metra długości. To jednak nic w porównaniu z największą rybą kostną, opisaną w Księdze Rekordów Guinessa, której długość wynosiła 11 metrów.

#3 Warany z Komodo są bardzo słabymi zwierzętami

Pomimo groźnego wyglądu i faktu, że są największymi żyjącymi na Ziemi jaszczurkami, warany gryzą słabiej niż domowe koty. Ponadto, gdyby waran chciał nawet kogoś ugryźć, to najprawdopodobniej doprowadziłoby to do uszkodzenia jego szczęki i czaszki. Mimo to, warany są groźne ze względu na trującą ślinę.

#4 Te ogromne rekiny nie są w stanie Cię ugryźć

Żarłacz olbrzymi to druga największa ryba na świecie po rekinie wielorybim. Chociaż wygląda, jakby był w stanie połknąć ogromną rybę czy nawet całego człowieka, to w rzeczywistości jest niegroźny. Żywi się głównie planktonem.

#5 Alkohol pomaga przetrwać rybom najbardziej siarczyste mrozy

Gdy złote rybki przeczuwają, że nadciąga mróz, ich ciało zaczyna produkować etanol. Specjalne białka obecne w organizmach tych ryb powodują przemianę kwasu mlekowego w alkohol. Wysokie stężenie etanolu sprawia, że cienkie błony komórkowe są zabezpieczone przed pękaniem nawet w sytuacji, gdy ryba zamarznie w lodzie. W ten sposób może spokojnie oczekiwać na nadejście odwilży.

#6 Paski nie służą zebrze jako kamuflaż

Naukowcy udowodnili, że paski nie służą zebrom do kamuflowania się, lecz są mechanizmem obronnym wykorzystywanym do ochrony przed muchami tse-tse i muchami końskimi. Cienkie paski na ciele zebry nie są atrakcyjne dla owadów, ponieważ powodują, że światło odbija się od nich w rażący sposób.

#7 Ryba, która tworzy idealnie geometryczne lęgowisko

Te niezwykłe kształty na dnie Pacyfiku to dzieło ryb z rodziny rozdymkowatych. Piękne wzory powstają ze zbieranych przez ryby cząsteczek piasku niesionych przez prądy morskie. Kopce z piasku pomagają rybom przetrwać w środowisku oceanicznym.

#8 Żaba, która sama zamarza

Pochodząca z Alaski żaba drzewna dosłownie zamarza na 6 do 7 miesięcy. W momencie nadejścia mrozów, lód pokrywa całkowicie jej ciało. Płuca i serce płaza przestają pracować, a krew nie krąży w organizmie. Żaba posiada tzw. krioprotektant, czyli substancję zabezpieczającą zamrażany obiekt, która obniża punkt krzepnięcia krwi i pozostałych płynów ustrojowych. Wraz z nadejściem wiosny, żaba powraca do życia.

#9 Krogulce celowo podpalają trawy, aby wypędzić gryzonie ze swoich nor

Niektóre ptaki mogą być odpowiedzialne za wzniecanie pożarów. W Australii badacze byli świadkami tego, jak krogulce rozrzucają płonące gałązki na suchej trawie, aby w ten sposób zmusić gryzonie do opuszczenia nor i ułatwić sobie polowanie.

Fotografie: Imgur

Może Cię zainteresować