×

Zapierające dech w piersiach zdjęcia z wnętrza wyjątkowego mongolskiego plemienia

Ludzka cywilizacja przeszła już bardzo długą drogę. Wynurzając się z jaskiń i nierozwiniętych ziem, ludziom udało się zbudować domy, miasta oraz rozwinąć technologię. Powszechny wzrost globalizacji utrudnił zachowanie historycznych kultur. Właśnie to sprawia, że plemię Dukha z Mongolii jest tak fascynujące i wyjątkowe. Należąca do niego ludność żyje od wieków w tym samym regionie. Udało się im także rozwinąć specjalną więź z dzikimi zwierzętami. W rzeczywistości ta relacja jest tak niesamowita, że pozostawi cię w zachwycie na długi czas. Fotograf, Hamid Sardar-Afkhami, odwiedził to miejsce i wykonał serię niesamowitych zdjęć, które zapierają dech w piersiach.

Dzięki unikalnej kulturze plemię Dukha rozwinęło wyjątkową relację z reniferami.

Dzieci należące do plemienia uczone są postępowania ze zwierzakami już od najmłodszych lat.

Renifery są łagodnymi towarzyszami odpowiednimi nawet dla tych najmłodszych.

Ta młoda dziewczyna właśnie przygotowuje malutkiego renifera do kąpieli.

Plemię Dukha jest również znane jako „Tsaatan”, co oznacza „pasterz reniferów”.

Obecnie pozostały tylko 44 rodziny Dukha. To suma ok. 200-400 osób. Populacja reniferów również spada.

Dukha udało się przetrwać tak długo przede wszystkim dzięki branży turystycznej. Ludzie odwiedzają plemię, płacą za występy oraz rzemiosło.

Oprócz reniferów ludność tego plemienia trenuje również wilki i orły.

Plemię Dukha uważa, że ma wyjątkową więź duchową ze zwierzętami. Dzięki temu są w stanie zachować własną kulturę mimo rosnących wpływów ze świata zewnętrznego.

To naprawdę niesamowite, że w dzisiejszych czasach udało zachować się taką relację z naturą!

 

Anna Zdrodowska

Mam na imię Ania, a zwierzęta już od dziecka są moją największą pasją. Jestem szczęśliwą posiadaczką psa oraz trzech kotów. Interesuję się zoologią, behawioryzmem, a także dietetyką zwierzęcą. Dzielenie się z Wami nowinkami ze świata zwierząt to dla mnie ogromna radość!

Może Cię zainteresować