Szpic fiński od A do Z, czyli wszystko co warto wiedzieć o rasie
Szpic fiński to nieduży pies pochodzący z Finlandii. Jesteś właścicielem przedstawiciela tej rasy, a może dopiero myślisz o jego zakupie? W takim razie warto, abyś dowiedział się nieco więcej na jego temat. Przewiń niżej, aby znaleźć wszystkie ważne informacje.
Fiński szpic historia
Dokładne pochodzenie tej rasy nie jest znane. Wiadomo jednak, że psy w typie szpiców fińskich już od dawna mieszkały na wschodniej części Półwyspu Skandynawskiego.
Pierwszy dokładny opis rasy został opublikowany w latach 90. XIX wieku przez fińskiego leśnika Hugo Richarda Sandberga. W 1892 roku w Finlandii zaczęto rejestrować szpice fińskie. Poza granicami tego kraju rasa najwcześniej dotarła do Anglii i do dnia dzisiejszego cieszy się tam popularnością.
Szpic fiński wygląd
Jest to średniej wielkości pies, który swoim wyglądem przypomina lisa. Jego sierść składa się z grubego podszerstka oraz prostego i sztywnego włosa okrywowego. Występuje w umaszczeniu jednolicie rudym lub rudym z białymi znaczeniami. Co ciekawe, szczeniaki zawsze rodzą się szare, a ich umaszczenie zmienia się na rude około 4. miesiąca życia.
Szpic fiński waga i wzrost
Samce osiągają wagę od 12 do 13 kg, a samice od 7 do 10 kg. Wysokość w kłębie natomiast wynosi 43-50 cm dla psów oraz 39-45 cm dla suczek.
Szpic fiński charakter
Są to psy niezwykle oddane swoim opiekunom. Bardzo czułe i przywiązane do członków swojej rodziny, ale do obcych podchodzą z dystansem i rezerwą. Dobrze dogadują się z dziećmi i są dla nich wspaniałymi towarzyszami zabaw.
Przedstawiciele rasy są dość hałaśliwi – mogą szczekać nawet 160 razy na minutę! Posiadają silny instynkt stróżowania oraz silny instynkt łowiecki. Są bardzo czujne i potrafią w szybki sposób reagować.
Szpice fińskie cechują się samodzielnością i niezależnością, przez co dość trudno się je szkoli. Wymagają konsekwentnych i cierpliwych opiekunów, którzy w ich wychowaniu będą stosować pozytywną motywację.
Szpic fiński choroby
Jest to zdrowa rasa, która dobrze znosi różne warunki atmosferyczne. Sporadycznie występują choroby oczu, kłopoty z rzepką, padaczka oraz dysplazja stawów.
Długość życia dla szpica fińskiego wynosi około 12-15 lat.
Szpic fiński pielęgnacja
Psa tej rasy należy czesać raz na dwa tygodnie, a w okresie linienia najlepiej robić to codziennie. Kąpie się go jedynie w miarę potrzeby.
Oprócz tego nie zapominaj o regularnym przemywaniu oczu, uszu oraz myciu zębów specjalną pastą bez dodatku fluoru. Jeśli twój pies nie przepada za myciem zębów, użyj SZCZOTKO-GRYZAKA, dzięki któremu twój pupil samodzielnie zadba o higienę jamy ustnej.
Zobacz także: SZCZOTKO-GRYZAK do samodzielnego czyszczenia zębów
Bardzo ważna jest także odpowiednia pielęgnacja łapek oraz przycinanie pazurków.
Zobacz także: 5 niezbędnych porad dotyczących dbania o psie łapki
Szpic fiński szczeniaki
Myślisz o przygarnięciu szczeniaka tej rasy? Jeśli jesteś w stanie spełnić wszystkie potrzeby tego psa, to możesz zacząć szukać odpowiedniej hodowli. Maluch może być ci wydany najwcześniej w wieku 8 tygodni.
Szpic fiński hodowla
Jeśli chcesz zakupić psa tej rasy, wybierz hodowlę, która jest zarejestrowana w Międzynarodowej Federacji Kynologicznej. Takie hodowle prowadzone są przez profesjonalistów, którzy mają sporą wiedzę oraz doświadczenie w temacie danej rasy.
Szpic fiński hodowla w Polsce
Niestety w naszym kraju nie ma żadnej zarejestrowanej hodowli szpica fińskiego. W związku z tym szczeniaka tej rasy można zakupić jedynie za granicą.
Pseudo-hodowla
Niestety w dzisiejszych czasach bardzo łatwo jest dać się oszukać pseudo-hodowcom. Nie daj się skusić niskiej cenie szczenięcia z rzędu 500 zł. Rasowy szczeniak z legalnej hodowli kosztuje znacznie więcej. Pamiętaj, że w pseudo-hodowlach liczą się jedynie zyski, a psy z takich miejsc często są chorowite, słabe, źle traktowane oraz niesocjalizowane. Nigdy nie wspieraj pseudo-hodowli!
Zobacz także: 10 niepokojących sygnałów, które świadczą, że szczeniak pochodzi z pseudo-hodowli
Szpic fiński cena
Pies tej rasy z rodowodem pochodzący z zarejestrowanej hodowli kosztuje conajmiej 1000 euro. Cena może być zależna od predyspozycji wystawowych oraz genów. Nie daj się skusić zbyt niską ceną, bo padniesz wtedy ofiarą pseudo-hodowli!